Bayram Arif TURAN İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
Yazı Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 11:34
 
İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
Bayram Arif TURAN
bayramarif@rizeninsesi.net
 
 
2006 yılları Gazı Antep Ticaret sanayi oda başkanı ,SANKO Holding in sahibi ilimizde Ticaret sanayi odasını ziyaret eder .O zamanın yöneticilerine yönelik olarak, İkizdere'de hidroelektrik santrali yapacağım, o bölge insanının yararlanabileceği sosyal sorumluluk projesi altında ne yapabilirim bana yardımcı olun. O Bölgenin suyunu deresini ormanını havasını kullanacağım ö bölge insanına o bölgede yaşayanlara bir şeyler yapmalıyım der. Yöre halkıyla yetkililerle görüşün ne isteniliyorsa yapmaya hazırım belirtir.(hastane okul lojman spor tesisi vs gibi). O zamanın Ticaret sanayi Odası yetkilileri belli bir zaman sonra yöre halkının isteklerinin olumsuz olduğunu KONUKOGLUNA ileterek aman bizleri bu işlere bulaştırma yöre halkı o bölgeye santral yapılmasına karşı çıkıyor der ve Konukoğlu'da  devlet bana lisans verdi ben oraya santralı ya paçam der toplantıdan çıkar ve yapar. 
   

NASIL MI YAPTI?
   

Nasıl yaptığını herkes gördü....... Hiç kimse kafasını kuma gömmesin hiç kimse doğa tabiat ağaç su dere kuş bal demesin...... Küçük nemalardan ötürü İkizdere'yi yaz kış nöbet tutanları bekleyenleri kaybettirdiniz amacınız şimdi bütün 345 bin kişinin mi kaybetmesini sağlamak.
   

ÇAYELİ:      Buzlupınar'lılar -Kaptan Paşalılar ,,,,,
   
PAZAR:      Kuzayca'lılar- Subaşı'lılar
   
ARDEŞEN: Dikkaya'lılar, Çamlıhemşinliler
 

Yukarda saydığım yöre insanları mallarını ormanlarını derelerine sahip çıkamadılar güçsüzler mi, cahiller mi yoksa yandaş mı veya YATIRIM 'a ses mi çıkarmadılar.? Hakeza, Çevre yolunda babasının 3 katlı evini kaybeden Erzurumlu Binalı kardeşimiz, Kentsel dönüşümde Apartmanını kaybeden Eyüp Kabil Abımız, Rezerv alanı gösterilip cebren kamulaştırılan salarha'da Babalarının dedelerinin mallarını terk eden Kenan MURZOGLU abimiz, Yağlıtaş'da ata toprağını terk eden Yunus UZUN abimiz , Rize- Pevlivantaşı  Canpolat mahallesinde geçen tünel için bir ailenin mezarlıkları komple kaldırıldı, ses çıkarmadılar devlet devlet dediler bu insanlar güçsüz mü zannediyorsunuz? Bu insanlar iktidar yanlısı mı ?Bu insanlar üç beş kuruşa tenezzül ederek mallarını yurtlarını ata topraklarını mezarlıklarını terk edecek adamlar mı ?Hayır hepsi de muhalif ve hepsinde bu ile taş üstüne taş koyanlara minnettar duyan insanlardır.
     

YAZIN KIŞIN İKİZDERE'YI BEKLEYEN İKİZDERELİ YENGEM HALAM DAYIM AMCAMA SESLENİYORUM...
     

İkizdere'yi yaz kış demeden bekleyenler, Devlet eğer bu taş ocağı mutlaka açacağım diyorsan, İkinci bir SANKO olayı yaşanmadan bu bölgeyi kalkındırmak için Okul isteyin yurt isteyin hastane isteyin kamu binası isteyin FABRIKA isteyin fabrika. Çay bahçesinde ağıt yakan halam çocuklarının İstanbul'da olduğunu söyleyerek ağıt ına devam ettin. Evet hala, bu devlet Rize'nin çocuklarının gurbetlere gitmesini önlemek için lojistik merkez hava limanı Üniversite Hastane yapıyor bunları yaparken de halkının menfaatine yapıyor hala. Yarınlar da torunların yanın da olacak halam...
       

İL DIŞINDA YAŞAYANLARA
     

Karadeniz oto yolu yapılacak doğa deniz tahrip oluyor, Hava limanı Hastane yapılacak deniz doldurulur mu, Lojistik merkez yapılacak mikroskopla taş numunesi ara oradan alma, buradan alma ,nerden alırsan al söyleminde bulunanlar  bir iki hafta Rize'ye gelip nostalji yapacaksınız diye buradaki insanların ulaşımını sağlığını Rize'de kalıcı yaşamını engellemeye çalışmayın .Durup da  oturun düşünün bu ili niye nasıl terk ettiğinizi araştırın bu ilde yaşayan gençler bu ili terk etmeyecek bu yatırımlar devam ettiği müddetçe etmeyecek.
     

AK PARTI TEŞKILATI….
       

Ak Parti kurulandan beri Rize'deki ilk ciddi sınavında başarısız oldu. İl teşkilatını, ilçeyi, encümenlerini kongrelerde seçerken, toplumda kabul görür insanlardan değil 'de sadece bana itaat etsin anlayışı sürdü ,sonuç İKİZDERE de yaşanan olaylara benzer olaylarda yetersiz kalgıdığı gibi olur. Teşkilat halk ın kabul gördüğü kişilerden oluşsaydı, bu olaylar başlamadan önce yatıştırılırdı. Ev ziyaretlerine gidilip zarar görenlerin zararlarını devlet yardımıyla yapılacağı söylenip ıkına yoluyla halledilirdi. Unutmayınız kı: REİS gelir bir miting yapar oyları alırız anlayışı bitmiştir .Rize'deki bunca mega yatırımı elinize gözünüze bulaştırıp artı puan alınacağınıza eksi puan alıyorsunuz Partiye yazık tır.
     

CHP İLBAŞKANINA
     

Sayın başkan sol düşünce doğaya dereye tabiata yaşanılabilir alanlara duyarlıdır, bunu herkes bilir fakat, İkizdere'de sizin dışardan bakıldığında görünen profiliniz sorunla değil de reklam amaç güttüğünüz şeklindedir. Başkan o bölgede iki Taş ocağı var sahipleri Kim olduğunu ,o taş ocaklarının Deniz dolgusu bakımından sakıncası olup olmadığını bu halka gece gündüz anlatsanıza, Çaylık içinde halamız ağıt yapıp ağlarken bu ramazan günün de sen Fındıklı kadın korosuyla türkü söyletmen bu ramazan günü ne derece doğru ?SALTUK bey genel merkezle senin yöneticiliğin uyuşmuyor bilesin. Başkan, açıklaman da bir yer bulunup oradan çıkarılsın açıklamasın da bulunuyorsun sız de sorun giderecek bir mevkidesiniz neresi o yer, nerden çıkarılsın, bul hep beraber arkanda olalım. 
       

İKİZDERE BELEDİYE BAŞKANINA
       

Başkan söylemlerinde daha tutarlı ve sorun giderici olmalısın hem yatırıma karşı olmadığını ifade ederken hem de bu eylemin arkasındasın gibi algı yaratıyorsun. Bu bölgeden bu il de başka bir yer varsa araştırmak yer bulmak senin de görevin. Başka yer varsa hep beraber bizlerde eylemlerde bulunalım .Sayın başkan.
       

HDP VEKİLİNE...
     

Vekil olarak senin İkizdere'ye gelmene sevinenler utansın. Ama İkizdereli kimliğinle o bölgeye gelmişsen başım gözüm üstünde. HDP vekili olarak siz doğuda Güneydoğuda evleri köyleri ormanları dağları PKK tarafından yakılmış ata topraklarını terk edip başka illere göç ederek sosyal ekonomik ve ahlakı çöküntü yaşayan doğulu kardeşlerimizin sorunlarıyla uğraş sayın vekil.
       

İKİZDEREDEKİ TOPLANTI.
     

Türkiye de basına sansür uygulanıyor algısı yapılırken, sadece resmi basını toplantıya alınması ne derece doğru. Resmi basın yanında toplumsal olayları kaleme almayan sadece Cengizlere yakınlığı ile bilinen bir gazeteci arkadaşı da o toplantıya almanız bütün inandırıcılığınızı kaybettirmiştir. Rize'nin ombudsman gazetecisi İsmet KÖSOĞLUNU toplantı dışarısına çıkarılması ne derece doğru bir davranıştır. Sizin gibi düşünmeyen meslek arkadaşlarımızı toplantılara çağırmayacakmışsınız. Olmadı olmadı o toplantıyı kim düzenlemişse bu süreci güzel yönetemedi.
       

CENGİZLER GR NA.
       

Cengiz ailesi bu ile spor tesisleri idari binalarıyla birlikte kamp merkezi Kalkandere'de Polis okulu hastane sayamadığımız birçok eserin olmuştur. Fakat sol cenah bir türlü sevemedi sizleri bunun nedeni (ana) ile başlayan kelimem mi yoksa silinen vergiler mi lütfen bu konuları açıklarmışsınız. Bu denli büyük holding ve yanında 35 bini aşkın insanı çalıştıran patronun bu yakışıksız sözleri söylediğine inanmak istemiyoruz.
     

Sonuç olarak bu memlekette yatırım yapılırken sayıları az da olsa insanımızın ata yurdundan deresinden toprağından taş ından  zarar görüyor canı yanıyor . Amaç:  Geçmişte bu il den sayıları 400 bini bulan ekmek için göç eden insanların çocuklarının bu il e gelmelerini ,burada bulunanların ikametini Rize de sağlamak. İkizdere'de ki halam çocukların büyük şehirde neden niçin gittiklerini unuttun sana anlatan da yok halam bu ilde iş yoktu aş yok du yol yok tu sanayi yoktu halam torunların artık ana baba toprağına dönecek bu yatırımlardan sonra halam, şimdi kızgınsın unutma ki yarınlar çocuklarımızın olacak .Para olduktan sonra dereler topraklar ağaçlar yapılır düzenlenir ama para olmasa iş aş olmazsa bu ( İL) isim vermeyim komsu illerin insanlarının olacak .....
 

Sevgilerimle
 
Etiketler: İKİZDEREDEKİ, AGIT, YAKAN, HALAMA, SESLENİYORUM,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Haziran 2021
RİZE'DE ÇAY ÜĞRETİCİLERİ İSYANDA
03 Haziran 2021
MERAL AKŞENER'İN RİZE GEZİSİ VE AYŞEGÜL BAŞKAN
24 Mayıs 2021
SAYIN AVCI SIYASİ EGOLARI YERLE BİR ETTİNİZ.
25 Nisan 2021
RİZE'DE Kİ YATIRIM İÇİN PARAYI VEREN İKTİDAR ,REKLAMINI YAPAN SİZ
08 Nisan 2021
R.TAYYİP ERDOĞAN VAKİF ÜYELERİ VE HÜSEYİN KARAMAN
01 Nisan 2021
RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÜSLÜĞE DİRENEN ADAM
01 Mart 2021
​ŞU SORUMUN CEVABINI ALMADAN ÖLÜRSEM GÖZÜM ARKAMDA KALIR.
15 Şubat 2021
KAPALI KAPILAR ARDINDA MI BU KANUNU ÇIKARACAKSINIZ
04 Şubat 2021
RİZE'DE BİR KİŞİ BULAMADINIZ MI?
26 Ocak 2021
RİZE BASINI... GÜNAHKARSINIZ
14 Ocak 2021
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
31 Aralık 2020
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
28 Kasım 2020
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
27 Kasım 2020
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
07 Kasım 2020
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
28 Ekim 2020
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
05 Ekim 2020
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
04 Ekim 2020
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
19 Eylül 2020
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
15 Eylül 2020
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
10 Eylül 2020
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
08 Ağustos 2020
YENİ YETMELERİ KİM?
29 Temmuz 2020
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
28 Temmuz 2020
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
20 Temmuz 2020
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
02 Temmuz 2020
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
19 Haziran 2020
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
18 Haziran 2020
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
10 Haziran 2020
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
04 Haziran 2020
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
29 Mayıs 2020
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
21 Mayıs 2020
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
15 Mayıs 2020
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
08 Mayıs 2020
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
28 Nisan 2020
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
19 Nisan 2020
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
03 Nisan 2020
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
27 Mart 2020
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
14 Mart 2020
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
13 Şubat 2020
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
07 Şubat 2020
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
22 Ocak 2020
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
10 Ocak 2020
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
05 Ocak 2020
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
23 Aralık 2019
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
17 Aralık 2019
Sayın vekilim Avcı’ya
25 Kasım 2019
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
12 Kasım 2019
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
26 Ekim 2019
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
12 Ekim 2019
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
04 Ekim 2019
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
19 Eylül 2019
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
19 Eylül 2019
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
08 Eylül 2019
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
02 Eylül 2019
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
07 Ağustos 2019
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
07 Ağustos 2019
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
22 Temmuz 2019
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
19 Haziran 2019
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
29 Mayıs 2019
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
29 Mayıs 2019
GÜNAHKARSNIZ
15 Mayıs 2019
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
01 Mayıs 2019
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
18 Nisan 2019
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
11 Nisan 2019
İmdat Sütlüoğlu
04 Nisan 2019
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......
Haber Yazılımı