Alim GÜLDİKEN KUR KORUMALI MAAŞ SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR
Yazı Detayı
21 Eylül 2022 - Çarşamba 11:53
 
KUR KORUMALI MAAŞ SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR
Alim GÜLDİKEN
 
 

Döviz kurundaki artışlar nedeniyle mal, hizmet, enerji, nakliye, gıda, kira v.b. tüm tüketim ürünleri aynı oranda artmaktadır. Döviz kuru atakları ve dalgalanmanın önüne geçmek için elinde yüksek döviz bulunduran iş insanlarını, sermaye sahiplerini korumak adına Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçilmiştir. Kur korumalı mevduat sistemine geçiş nedeniyle oluşan zarar da hazine tarafından karşılanmaktadır.  
 

Düşük gelirli, asgari ücretle çalışanlar, memurlar ve emekliler için ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında ocak ve Temmuz ayında artış yapılmıştır. Enflasyon oranında yapılan artışların alım gücünün yukarı çekilmesi yönünde herhangi bir etki yapamamıştır. 


Türkiye’de gerek asgari ücretli, gerek memurlar ve gerekse emeklilerimiz emeklerinin karşılığı olan insanca yaşam standardına hiçbir dönem erişememiştir. İnsanımız hep açlık ve yoksulluk sınırının arasında veya açlık sınırının altında yaşamaya mahkum olmuştur.


KUR KORUMALI MAAŞ SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR


Türkiye insanının da mutlu olmaya, gezmeye, tatil yapmaya, başını sokacağı bir evi almaya, çocuğuna en iyi eğitimi aldırmaya, haftada bir defa ailesiyle birlikte dışarda yemek yemeye, sinema, tiyatro gibi sosyal ve kültürel aktivitelere katılmaya, eğlenmeye, huzurlu bir hayat sürmeye hakkı vardır ve olmalıdır.


Nasıl ki, Köprülerimize, yollarımıza ödediğimiz ücretler kur korumalı ise, nasıl ki elinde dövizi olan büyük sermaye sahiplerine kur korumalı mevduat sistemini getirdiysek, asgari ücretliye, emekliye ve memurlarımıza da kur korumalı maaş sistemi getirilmelidir.

 

SABİT GELİRLİLERE EK ZAM ŞART


Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Eylül ayı verilerine göre ortalama memur maaşı 9,385 TL’dir.

Ev kiralarının maaşın yarısından fazla olduğu, kış aylarının gelecek olması nedeniyle elektrik ve doğalgaz harcamalarının artacağı, ulaşımın pahalı olduğu, öğrencisi olan çalışanların kırtasiye ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığı günümüzde memur nasıl geçinecek?

Hissedilen ve gerçekleşen enflasyonun TÜİK enflasyonundan çok fazla olduğu günümüzde TÜİK enflasyonu kadar yapılan artış alım gücünü rahatlatmamıştır.

Sabit gelirliler için amasız, fakatsız EK ZAM şarttır!


BANKA PROMOSYONLARININ GÜNCELLENMESİ ELZEMDİR

 

Tüm illerde banka promosyonları için çalışanlar ve kurumlar teyakkuza geçti ve bir çok ilde promosyon anlaşmaları revize edilmiş çalışanlara yeni kazanımlar elde edilmiştir. Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü banka promosyonları hakkında herhangi bir açıklama yapmamış buda çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olmuştur. Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları mevcut banka promosyon anlaşması ile  mağdur edilmiştir. Banka promosyon anlaşmasının güncellenmesi elzemdir.

 

Alim GÜLDİKEN

TEÇ-SEN Rize İl Sekreteri /BASK Rize İl Temsilcisi

 
Etiketler: KUR, KORUMALI, MAAŞ, SİSTEMİNE, GEÇİLMELİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı