Alihan TELATAR LİDERLİK: TAHİR KIRAN
Yazı Detayı
22 Haziran 2021 - Salı 10:29
 
LİDERLİK: TAHİR KIRAN
Alihan TELATAR
[email protected]
 
 

Alex Ferguson Liderlik adlı kitabında destansı futbol kariyerini enine boyuna ele alıp zaferlerle dolu geçen 27 yılını anlatı.  Kazandığı başarılarla futbolda neler yapılması gerektiğini anılarıyla kaleme aldı.  Başarı için futbolun nasıl yönetilmesi gerektiğini 13 ana unsurla beraber tüm detaylarıyla ortaya koydu.  Liderlik futbolun içinde olan her kesin okuması gereken bir kitap.


KENDİN OLMAK Dinlemek izlemek okumak.  AÇLIĞI BİLMEK: Disiplin, Çok çalışmak, Azim, İnanç, PARÇALARI BİRLİŞTİRMEK: Organizasyon, Hazırlık, Kaynak. BAŞKALARINI İŞE KATMAK: Takım çalışması, Kaptanlar. STANDARTLARI BELİRLEMEK: Mükemmeliyet, İlham vermek Rehavet. İNSANLARI DEĞERLENDİRMEK: İş aramak, Ağ oluşturmak, Kovmak. ODAKLANMAK: Zaman, Dikkat Dağıtan şeyler, Başarısızlık, Eleştiri. VERECEK MESAJİN OLMASI: Konuşmak, Yazmak Cevap Vermek. YÖNETİCİ DEĞİL LİDERLİK: Kulüp sahipleri, Kontrol, Görevlendirme, Karar verme. KAR ZARAR DENGESİ: Satın alma, Tutumluluk, Ödemeler, Pazarlık Aracılık. İŞ GELİŞTİRME: Yenilenme, Aşırı veri yükleme, Mahremiyet. BAŞKALARININ ÖNEMİ: Rekabetler, Küresel Pazarlama. DEĞİŞİMLER: İşe başlamak, Ayrılmak, Yeni mücadeleler.


Sözünü esirgemeyen Fergusen kitabında futbolun bu ana unsurlarını yaşadığı anılarıyla birlikte anlattı. Şimdi Gelelim Çaykur Rizespor’a.  İnsanların çoğu dikkatli bakmak ve can kulağıyla dinlemek eğiliminde değiller. Bunun sonucunda çevrelerinde olup bitenin yarısını kaçırırlar. Allah bize iki kulak, iki göz ve tek bir ağız vermesinin nedeni var. Konuştuğunun iki katı kadar dinleyesin ve göresin diye. Hepsinden iyisi, dinlemenin size bir maliyeti yok. Tahir Kıran Çaykur Rizespor’un yeni başkanı olacak. Rize’de çok sevilen ve sayılan bir isim. Peki Kıran’ın vaatleri nelerdir?  Kıran’ın hedefleri, projeleri nelerdir? Kıran’ın sırrı ne?


Lider Tahir Kıran, çok genç yaştan itibaren futbol camiasının içinde. Büyük serüvenlerin yöneticisi.  Apoletlerini saymakla bitiremeyiz.  Futbolun temel taşı olan alt yapıyı çok iyi biliyor ve çok önem veriyor.  Uzun yıllar Türkiye Futbol Federasyonunda yönetici ve başkan yardımcılığı görevlerini yaptı. Tesisleşmeden alt yapıya kadar çök büyük işlere imza attı. Hayatı boyunca futbollun içinde olduğu gibi Rizespor ile de ilişkisini hiç kesmedi. Rizespor Futbol Yatırımları A.Ş.’nin kurucu ve büyük ortaklarından.  Kıran ailesi olarak Rize’ye yaptıkları hayır işlerinin yanı sıra Rizespor’ ada her zaman önemli katkı sağlayıp destek verdiler. Şimdide yeni başkanı olacak. Lider Tahir Kıran’dan camianın ve taraftarın beklentileri çok ama çok fazla.  Kıran’da buna karşılık vermek için dur durak demeden çalışıyor.  Bir yandan transfer diğer yandan kuracağı ekip ve diğer işler. Görevi kabul ettikten sonra camianın önemli isimleriyle tek tek görüşüp fikirlerini aldı. Kaybolmaya başlayan birlik ve beraberliği yeniden oluşturmaya başladı. Bunları yaparken de kendi yol haritasını çizdi.  Rizespor’un kısa, orta ve uzun vadede planlamasını yaptı.  Enerjik bir Rizespor yaratmak için gerekli olan yatırımları yapmaya hazırlanıyor. Kıran, Rizespor’da son yıllarda yapılan yanlış transferleri ve bunlara harcanan Milyon Euro ve Dolarları da iyi biliyor. Bununla da sadece kısa vadeli sonuç almayı düşünen biri değil.


Futbol benzeri olmayan bir boyutta gerçekleşen bir canlı eğlencedir.  Telefon yada tıraş bıçağı imalatı gibi garantili galibiyet elde edemezsiniz, çünkü her şey kişilerin performansına veya duygu, şans ve sakatlık gibi rast gele bir çok etkilere bağlıdır. Bir kulüp lideri gerçekçi olmalıdır. Sadık bir taraftar, her maça zafer beklentisiyle gelebilir fakat bir patronun liderin ayakları yere daha sağlam basmalıdır.  Tahir Kıran’da Rizespor’un ve Türk futbolunun gerçeklerini iyi biliyor. Çok yaşlı bir metre top süremeyen yada sakatlığı uzun süren oyunculardan kurulu bir takım istemediği gibi çok genç, tecrübesiz ve düşünmeden hareket eden oyunculardan kurulu bir takımda istemez Kıran. Standartlarını belirleyip Rizespor’u geliştirip işleri değiştirecektir.  Uzun vadeli hedefleri amaçlarken daima dikkatli davranır.  Koşulların gerçekliği içinde neyin mümkün olduğu duygusunu yansıtarak kurulması gereken dengeyi kurar. Elbette fikirlerinizi uygulamak ve sistemleri yerleştirmek yıllar alır. Zaten Kıran’da Rizespor’u zamana yayacak.


Bir futbol takımı başarılıysa yada başarısızsa arkasında başkan ve yönetim vardı. Tahir Kıran ile birlikte adeta yeniden uyanan Rizespor herkesin umudunu yeşertiyor. Tüm bunlarla birlikte Lider Tahir Kıran, fikirlerin yarışacağı iyi bir ekip iyi bir yönetim kurulu oluşturmalı.

 
Etiketler: LİDERLİK:, TAHİR, KIRAN,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
16 Nisan 2022
RİZESPOR DÜŞÜYOR. BEYLER YAPAMADILAR YAPACAKLARINI
28 Şubat 2022
RİZESPOR... SERVET YARDIMCI VE HAKEMLER
17 Ekim 2021
BU BİR KATLİAM
22 Eylül 2021
GÜLE GÜLE BÜLENT HOCA
19 Eylül 2021
BÜLENT HOCA YA TUTARSA DİYORSUN AMA TUTUMUYOR
28 Ağustos 2021
SANA YAZIKLAR OLSUN YAN-KAYA
16 Mayıs 2021
BÜLENT HOCAM !
12 Mayıs 2021
ANTEP'TE RİZE FIRTINASI ESTİ
09 Mayıs 2021
YAZIKLAR OLSUN. TARİHE GEÇEN 4-0' IN HESABINI VERECEKSNİZ.
24 Nisan 2021
RİZESPOR BAŞTAN. KAYBETTİ
17 Nisan 2021
AKDENİZ AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL
11 Nisan 2021
UYGUN’UN BİR PUANI
07 Nisan 2021
RİZESPOR'DA KABUS GERİ GELDİ.
04 Nisan 2021
RİZESPOR TATİLDEN ÇIKTI.
04 Mart 2021
RİZESPOR'DA İÇERDE KUMPAS VAR. MASAL ANLATMAYA DEVAM EDİN
28 Şubat 2021
ŞUMUDİCA’NIN PLANI NE?
23 Şubat 2021
RİZESPOR GALİBİYETE HASRET KALDI
07 Şubat 2021
SUMUDİCA'DAN SÜRPRİZ DEĞİL GERÇEK
31 Ocak 2021
BU BİTİGENLE BU KADAR
24 Ocak 2021
RİZRSPOR'DA COŞKU DEVAM ETTİ.
21 Ocak 2021
NEDE OLSA ATMACA
18 Ocak 2021
RİZESPOR'DA YALAN CANAVARLARI !
07 Ocak 2021
RİZESPORDA SAVUNMAYI TUTAMADIK GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN
01 Ocak 2021
RİZESPOR'DA YILMAZ BAL’IN TRANSFER YANLIŞLARI
13 Aralık 2020
BU GALİBİYETTEN DERS ALIN
07 Aralık 2020
BEYLER BİZE MASAL ANLATMAYIN
04 Ekim 2020
REMY NASIL GOL ATACAK?
10 Temmuz 2020
BUNUN ADI MUCİZE
29 Haziran 2020
RİZESPOR'DA KAYIP ÇOK, SIKINTI VAR
16 Haziran 2020
RİZESPOR'DAN SÜPER GALİBİYET
17 Nisan 2020
RİZESPOR'DA ŞİMDİ FEDEKARLIK ZAMANI
14 Mart 2020
RİZESPOR'DA HASAR ÇOK BÜYÜK
28 Ocak 2020
SİVAS'TA Kazandık derken!
10 Aralık 2019
KAYSERİ'de Neler kaçtı neler
14 Ekim 2019
TOPLA KENDİNİ KARTAL
28 Eylül 2019
RİZESPOR..... Beyler bu nasıl takım!
22 Eylül 2019
SONRASI UZUN HİKAYE Rizesporun mağlubiyeti büyük hayal kırıklığı yaşattı.
16 Eylül 2019
GÖZTEPE KARŞISINDA KARTAL'IN PLANI TUTMADI
09 Nisan 2019
Rizespor'da Bu Hezimet Kime Yazar
Haber Yazılımı