Bayram Arif TURAN RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
Yazı Detayı
28 Kasım 2020 - Cumartesi 17:35
 
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
Bayram Arif TURAN
bayramarif@rizeninsesi.net
 
 
SALTUK BAŞKAN ve YÜCE.
   
Çaykur  Genel Müdürlüğü döneminde çok kez eleştirdiğim ve hatta ikinci defa Genel Müdürlüğe atandığında İyidere köprüsünde karşılama töreni yapılacağını öğrendiğimde çok tepki göstererek birtakım yerlere ulaşarak iptaline öncü olduğum Eski Genel Müdür Sayın Ekrem YÜCE'yi zaman içinde savunacak şekilde bu yazıyı kaleme alacağımı biri bana söylese idi bende inanmazdım. Demek ki zaman nelere kadir. 
   
Biz köşe yazarları yazı kaleme alırken özellikle eleştirel   yazı yazarken çok daha dikkatli oluruz.  Kelimeleri seçerek kullanırız, siyasi tabloya göre, siyasi konjektüre göre eleştiri yapmamaya özen gösteririz, Yani duruma göre vazife çıkarmayız. Geçmiş söylemlerimiz ile geçmiş yazılarımızla ters düşmeyiz. En önemlisi araştırmadan, doğruyu tespit edip inanmadan bir yazıyı kaleme almayız. En önemlisi ise siyasi arenayı iyi koklarız.  Şarhsen ben yazılarımı öyle kaleme alırım .
   
Siyasetçilerde, halkın önünde sürekli demeç verenlerde, geçmişiyle ters düşecek beyanat vermemeye özen göstermelidirler. Birkaç ay önce yaptığı açıklamaları unutmamalı geçmiş geçmişte kaldı dememli. Bu bağlamda CHP' Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ'in  açıklamaları ile CHP Genel Merkezinin  uygulamaları çelişiyor gibi görünüyor.  
   
CHP il başkanı Saltuk Deniz'in Çaykur eski Genel Müdürü Ekrem YÜCE'nin CAYKUR'un yönetim kurulu üyeliğine atanmasındaki söylemlerini, CAYKUR için açıklamalarını duyunca aklıma İş BANKASI'na CHP kontenjanından atanan 4 isim geldi. 
   
Saltuk DENİZ'in  ve genelde herkesin  sürekli ve en çok eleştirdiğimiz konularından bir tanesi ehil olmayan insanların  makamlara yönetim kadrolarına atanması, ehliyetsiz, liyakatsıiz insanların sırf İHL Mezunlu oldukları için  kamuda biryelere getirilmesi  değil miydi ?.


Sayın Başkan, 20 yılın üzerinde bu kuruma iyi veya kötü hizmet eden  YÜCE' nin bu bağlamda tecrübesiz liyakatsiz olduğunu söyleyebilir misiniz? 

CHP Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU'nun  İş Bankasına atadığı 4 ismi oturup araştırdım, Bu isimlerin kendi işlerinin yanında  İş Bankası yönetim kurulu üyeliğini de yaptıklarını tespit ettim. . Sizin eleştiri getirdiğiniz gibi o bankanın içinde de çokca o işi yapacak çalışan vardı atamadı.  Genel başkanınız Kılıçdaroğlu size göre 'da kurum içinden yönetici atamadığı için yanlış mı yaptı? Açıklarmışsınız?
   
Aynı zamanda CAYKUR'un borç batağında olduğunu, kardeşinin il başkanı olduğunu kurumu arpalık gibi yönetildiğini belirten açıklamalarda bulundun. Bir kaç hafta önce CAYKUR Genel  Müdürünü ziyaret ettin, size bu bilgileri o mu verdi?  Kamu  binalarını ziyaret ederek sorunları tartışıyoruz dediğin sorun bu mu idi?
     
Bir kaç ayt önce bizzat sizi arayarak;  Genel Müdür Vekilinin kardeşinin AK Parti il başkanı oluşu CHP il başkanı olarak sizi rahatsız ediyor mu ? soruma, bizzat , hayır cevabını vererek, hatta asaleten atanmalı söyleminde bulunan Sayın Başkan , ne oldu da şimdi İl başkanı oluşundan rahatsız oldun.?  
     
Yusuf Ziya ALIM'in  yönetim tarzını bende çok eleştirdim ama CAYKUR'u arpalığa çevirdiğini, bir kuruşunu peşkeş çektirdiğini bu ilde kimse söylememeli, ALİM'in  babadan kalan düşmanları olabilir, düşmanı bile söylemez bu suçlamayı, sen nasıl bu kanıya sahip oldun Sayın Başkan.  
     
CAYKUR'un borcu herkesin olduğu gibi sizinde dilinizde.  Sayın Başkan.3500 çalışanın kadrolarının alınmasını imı stiyorsunuz?. Bundan sonra CAYKUR'da sendikasız çalışma olanağımı yaratmak mı istiyorsunuz? Bu il'de bu bölgede yapılan bilim sanat kültürel etkinliklerin spor faaliyetlerinin festivallerin sekteye uğramasını mı  istiyorsunuz? Çay alim evlerinde çay bohçalarının sıralanmasını mı istiyorsunuz,? Bu saydıklarımı istiyorsanız CAYKUR kâr marjına erişir sayın başkan.  ÇAYKUR kamu kurumudur kar marjı güdemez gütmemelidir hele ki her şeye uzak bir coğrafyanın içerisindeki bu bölgenin can simididir .Devletin hangi kurumu kar ediyor ki CAYKUR'dan  kar bekliyorsunuz. 
     
Her kim Üniversiteyi ve CAYKUR'u eleştiriyorsa bu bölgenin tarihini bilmiyordur. Bu bölgenin insanı para kazanmak için, çoluk çocuğunun riskini İğneada'larda , suyun içinde tomruk taşıyarak veya Samsun'da  hızar biçerek kazandığını bilmiyordur. Bırakın bu il'in iki göz nuru kurumları başka işlere bakın.  
                                                 
AK PARTİ TEŞKİLATI..... 
     
Sayın Isak ALİM,  ilçelerdeki son seçimlerin sonucunda, anlaşılan rakipsiz il başkan adayı olacaksınız. Başkan Rize'nin nabzını biraz tutan biri olarak tavsiye ediyorum; Belediye encümeni belirler gibi  il teşkilatı kurmayınız. İl Başkanı olursunuz ama sadece siz  kazanırsınız. Rize halkıyla istişare edecek, halkın sevgi sempatisini alacak, partinize bilgi ve becerileriyle oy kazandıracak, bölgeyi, ili, kurumları, halkı tanıyan, tanınan insanları listenize alınız. Biliniz ki :ne sizin,  ne vekillerin ne de  belediye başkanlarınızın, her yere her şeye uzanması mümkün görünmüyor. Yük alacak bilgili becerikli insanları siyasete kazandırınız O kutlu yola öyle çıkınız. Gelecek seçimlere hüsran yaşamayınız uyarıyorum .....   
 
                                                 
RİZE DE SIYASI USLUP YERLERDE GEZİNİYOR….
 
   
Bu il, Türkiye'ye damga vuran siyasetçiler yetiştiren kutsal bir il'dır .Geçmişte her partinin omurgasını Rizeliler oluştururdu. Son günlerde ilimizde öylesine bir üslup gelişti ki hayretler içinde seyrediliyor. Suçlamalar öylesine yapılıyor kı ,sanırsınız bu devletin sahibi yok, herkesin ettiği kendisine kar kalıyor. Suçlamalar da MODA feto ,efendiler, yolu feto ile kesişmeyen kim var deseler ben Türkiye'de rahmetli Tunceli vekili Kamer GENÇ'i  ilimizde de ,rahmetliler uncu İsmail, Civelek ve Rize'nin gülü Macit'ı sayarım. Fetö meto suçlamalarını bırakın. Fetö at koştururken ne ettin onu söyleyin. Bu devlet bu kurumlar, şükürler olsun  hainlik edenleri bilir, çıkarır ve gerekeni yapar bu devlet sahipsiz değildir. Bırakın bu dilleri , bu söylemlerle devleti kolluk güçlerini Cumhuriyet Savcıları için  görev yapmıyor algısı yaratıyorsunuz,  yapmayın
 
Rize'de siyaseti yerlere gezdirmeyin. Bu devlet, kim ne yaptı ,yapıyor biliyordur. 2000 yıllık Türk medeniyeti öyle kolay kolay yıpratılamaz  Bu bağlamda  haykıralım hep beraber ,
 
Payidar kal Türk milleti Yaşasın Türk Devleti..
 
Saygılarımla
 
Etiketler: RİZE'DE, SİYASET, DİBE, VURUYOR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Ocak 2021
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
31 Aralık 2020
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
27 Kasım 2020
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
07 Kasım 2020
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
28 Ekim 2020
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
05 Ekim 2020
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
04 Ekim 2020
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
19 Eylül 2020
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
15 Eylül 2020
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
10 Eylül 2020
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
08 Ağustos 2020
YENİ YETMELERİ KİM?
29 Temmuz 2020
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
28 Temmuz 2020
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
20 Temmuz 2020
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
02 Temmuz 2020
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
19 Haziran 2020
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
18 Haziran 2020
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
10 Haziran 2020
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
04 Haziran 2020
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
29 Mayıs 2020
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
21 Mayıs 2020
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
15 Mayıs 2020
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
08 Mayıs 2020
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
28 Nisan 2020
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
19 Nisan 2020
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
03 Nisan 2020
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
27 Mart 2020
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
14 Mart 2020
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
13 Şubat 2020
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
07 Şubat 2020
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
22 Ocak 2020
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
10 Ocak 2020
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
05 Ocak 2020
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
23 Aralık 2019
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
17 Aralık 2019
Sayın vekilim Avcı’ya
25 Kasım 2019
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
12 Kasım 2019
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
26 Ekim 2019
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
12 Ekim 2019
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
04 Ekim 2019
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
19 Eylül 2019
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
19 Eylül 2019
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
08 Eylül 2019
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
02 Eylül 2019
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
07 Ağustos 2019
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
07 Ağustos 2019
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
22 Temmuz 2019
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
19 Haziran 2019
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
29 Mayıs 2019
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
29 Mayıs 2019
GÜNAHKARSNIZ
15 Mayıs 2019
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
01 Mayıs 2019
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
18 Nisan 2019
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
11 Nisan 2019
İmdat Sütlüoğlu
04 Nisan 2019
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......
Haber Yazılımı