Seyfettin AFACANLAR ŞİMDİ VEFA ZAMANI
Yazı Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 16:20
 
ŞİMDİ VEFA ZAMANI
Seyfettin AFACANLAR
seyfettin@rizeninsesi.net
 
 

Aralık ayında Çin'de başlayıp bugün bütün dünyaya yayılan coronavirüs maalesef dünyada, ülkemizde yayılmaya, can almaya, günlük yaşantımızı etkilemeye devam ediyor. Evde kal Türkiye’m sloganıyla bugün evlerde kalmamız çok önem arz ediyor.


Büyük çoğunlukla halkımızın evde kaldığı görülmektedir. Ben bu konuda ki duyarlılığından dolayı tüm halkımıza teşekkür ediyorum. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde covid-19 virüs salgını nedeniyle hastalık belirtisi gösteren vatandaşlarımızın sayısı artarken, sokağa çıkmayıp evde kalma ve zorunlu olarak bazı işyerlerinin açılmaması nedeniyle birçok vatandaşımız, işçimiz ve esnafımız da çalışamama, kepenk indirme gibi ekonomik zorluklarla mücadele ediyor. Hal böyleyken her gün açıklanan ve artarak devam eden vaka sayısı ve vefat haberleri hepimizi derinden üzmekte, haberleri üzüntüyle izlemekteyiz. Tehlikenin farkındayız ve tarihimizden ders çıkartıyoruz.


Abdurrahman bin Avf’tan gelen bir rivayete göre Efendimiz Hz. Muhammet (sav)bir salgın hastalık olan veba hakkında “Şayet bir yerde vebâ (bulaşıcı hastalık) olduğunu işitirseniz oraya gitmeyin. Sizin bulunduğunuz bir yerde meydana gelmiş ise oradan da ayrılıp çıkmayın.” Buyurmuşlardır. Anadolu insanı ve kültürü, diğer kültürlerden farklıdır. İslamın etkisiyle oluşan kültürümüzde, vatan sevgisi, millet sevgisi, insan sevgisi farklıdır; milli dayanışması, paylaşması, ekmeğini bölüşmesi farklıdır. Zor zamanlarda devletimizin, milletimizin yanında olmamız kültürümüzden bize kalan bir haslettir.


Ayrıca inancımızın bir gereğidir. Mart ayı ile ülkemizde gündeme giren ve devletimizin bütün imkânları ile seferber olduğu Coronavirüs salgını için birçok insanımız da, "Ben nasıl katkı sunarım", diye bir arayış içine girmişti. Telefonla veya sosyal medya üzerinden bize ulaşan üyelerimiz nasıl yardımcı olacaklarını soruyor, Eğitimciler Birliği sendikamızın bu konuda öncü olmasını talep ediyorlardı. Bir değil iki güzel haber aynı anda geldi.


Cumhurbaşkanımızın başlattığı "Biz Bize Yeteriz Türkiye'm" kampanyası ve Sivil Toplum Örgütlerinin "Şimdi Vefa Zamanı" kampanyası. Memur Sen, Eğitim Bir Sen ülkemizin sahip olduğu en büyük teşkilatı olarak; Daha önce Eğitim Bir Sen misafirhanesinin sağlık çalışanlarına tahsisi ve okullarımızın yapacağı 50 bin koruyucu Siper + maske bedelini sahiplenmişti. 30 mart günü duyurusunu yaptığımız, dün de IHH, Deniz Feneri ve Kızılay ile birlikte işini kaybeden, evine ekmek götüremeyen emekçiler, işsizler, yoksullar için dayanışma çağrısında bulunmuşlardır. Ayrıca Memur-Sen Konfederasyonu olarak Cumhurbaşkanımızın "Biz Bize Yeteriz Türkiye'm" yardım kampanyasına 1 milyon TL ve bu derneklerimiz aracılığıyla da 1 milyon TL, toplamda 2 milyon bağışta bulunmuştur.


Buna ek olarak tüm genel başkanlarımız birer maaşını yardım kuruluşlarına bağışlamıştır. İyi ki varsın Memur Sen- Eğitim Bir Sen Cumhurbaşkanımızın başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyası ve akabinde 7 maaşını bağışlaması, bir liderin öncülük yapması halk nezdinde işte bu dedirtmiştir. Ve liderliğini her zamanki gibi göstermiştir. İnşallah her zaman olduğu gibi halkımızda gerekli duyarlılığı gösterecektir. Şimdi birlik olma zamanı. Bu tür zamanlarda zaten en güzel şekliyle defalarca yaptığımızın, en iyisini yapma zamanı.


Elimizden ne kadarı geliyorsa, akrabalarımızla, komşumuzla, çevremizle yardımlaşma zamanı. Tüm insanımızla, milletimizle dayanışma zamanı. İllerimizde valiliğimizin koordinesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Gurubu halkımıza her türlü desteği vermekte bizlerde eğitimciler olarak onlara gerektiğinde yardımcı olmak için ben de varım demeliyiz.


Bu gurupta canla başla çalışan tüm gönüllülere teşekkür ederiz. Özellikle sağlık hizmetlerini sunan kamu görevlisi arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza, bu süreçte anne, baba, evlat, eş ve kardeşi düşünmeden emsalsiz fedakârlıklarından dolayı minnettarız. Böyle bir milletin ferdi olmaktan gurur duyuyorum.


Böyle bir sendikanın üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Gelin daha önce defalarca gerek yurtdışında ki mazlumlara, gerek ülkemizde yaşadığımız felaketlerde göstermiş olduğumuz örnek davranışımızı, dayanışmamızı bir kez daha gösterelim. Hem maddi yardımda bulunalım hem de gerektiğinde illerimizde kurulan Vefa Sosyal Destek gruplarına gönüllü olarak bedenen yardımcı olmaya çalışalım. Haydi eğitimci arkadaşlar her şey ülkemiz, milletimiz, insanımız ve geleceğimiz için…Evde Kal Güvende Kal Biz Bize Yeteriz Türkiye'm Şimdi Vefa Zamanı.                            

 

                                                                          

 
Etiketler: ŞİMDİ, VEFA, ZAMANI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Mayıs 2021
Gençlik, bugünkü gücümüz, gelecekteki güvencemizdir
20 Nisan 2021
Anaokulları ve özel eğitim okulları uzaktan eğitime geçmelidir
15 Şubat 2021
Eğitim Bir Sen 29 Yaşında
23 Kasım 2020
Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun
05 Ekim 2020
Pandemi Sürecinde Okulları Güvenle Açmak
14 Temmuz 2020
15 Temmuz cesaretle ihanete karşı koymanın, direnişle dirilişin destanıdır
18 Mayıs 2020
Gençler geleceğimizin mimarı, yarınlarımızın teminatıdır
22 Nisan 2020
Milletin vicdanının ve iradesinin temsilcisi TBMM 100 yaşında
17 Mart 2020
Çanakkale Zaferi tarihimiz için bir destan, gelecek nesiller için ilhamdır
11 Mart 2020
İstiklal Marşı imanın şuuru, zaferin destansı şiiridir
13 Şubat 2020
Yılmadan, yorulmadan başarı dolu 28 yıllık bir destan
16 Ocak 2020
Köklü sorunlara gerçekçi çözümler gerekiyor
10 Ocak 2020
Özgür basın demokrasinin kalesidir
27 Aralık 2019
Eserleri ve şahsiyetiyle büyük bir miras bırakan millî şairimizi rahmetle anıyoruz
09 Aralık 2019
İnsan hakları evrensel bir değerdir, hiçbir gerekçeyle gasbedilemez
28 Ekim 2019
Millî iradeye dayanarak kurulduk, esarete, vesayete direnerek kurtulduk
02 Ekim 2019
MEB unvan değişikliği sınav takvimini bir an önce açıklamalıdır
29 Ağustos 2019
Karakteri cesaret olanın tarihi zaferle doludur
13 Haziran 2019
Silgi kullanmanın en maliyetli olduğu alan eğitim politikalarıdır
19 Mayıs 2019
İstiklalimizin ve istikbalimizin güvencesi gençlerimizdir
Haber Yazılımı