Tahir ORHAN SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
Yazı Detayı
08 Haziran 2021 - Salı 18:25
 
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
Tahir ORHAN
 
 

Ne kadar çok siyaset yazmaktan kaçındıysam tam da ortasına düştüm. Bir gün KTÜ İktisat Fakültesinden Profesör Hasan Özyurt ile sohbet ederken şöyle bir şey demişti: Derste siyaset yapmamak için çok özen gösteriyorum ama benim anlattığım ders Para… İşin içinde para olunca siyasetten ne kadar uzak durabilirsiniz ki?


Aynı ikilemi yaşıyoruz. Siyasetin dışında, dil, edebiyat, tarih, sosyoloji, eğitim gibi birçok konu varken dönüp dolaşıp siyasete geliyoruz. Biz zaten kahvehane köşelerinde ne hükümetler yıkıp ne hükümetler kurmuşuz(!)


Bugün siyasetin dili üzerine bir kaç kelime edip her zaman gıpta ile baktığımız geçmiş siyasilere rahmet okuyacak ve günümüzde özlemini çektiğimiz üslup anlayışıyla bitireceğiz. Anadilde Eğitim üzerine dururken Muharrem İnce, “Siyasetin dilini değiştireceğiz; mizahı, nezaketi ve zekâyı ön planda tutan bir dil geliştireceğiz” dedi. Durup dururken söylemedi bunları İnce. Siyasetin dilinin gittikçe ağırlaştığını, kabalaştığını, nezaketten uzak bir hale geldiğini vurgulamak istedi. Doğrusu İnce, çok kibar bir dil kullanıyor. Geçmiştekilerden örnek vermeye hazırlanırken yakınlardan örnekler vermek de mümkün. Bunu onlar sağlıyor. Bakanken de Başbakanken de, şimdi de Ahmet Davutoğlu’nun da çok takdir ettiğim bir üslubunun olduğunu belirtmek isterim. Yine muhalefetten bir örnek; Ali Babacan da çok özenli bir dil kullanıyor. Şimdi diyeceksiniz ki, hükümet kanadından böylesine hoş bir dil kullanan hiç mi kimse yok? Var elbette ama çoğunluğun dili ne yazık ki çok bozuldu. Buna ana muhalefet liderini de eklemek gerekir. Kılıçdaroğlu da, siyaset yapacağım derken zaman zaman kırıcı, aşağılayıcı bir dil kullanabiliyor. Meral Akşener için, çok özen gösteriyor ama her an ağzını bozabilir kanaati hâkim bende. Bunda kuşkusuz rakiplerinin tutumunun da çok etkisi var. En çok da partisine İP denilmesine bozuluyorum. Siyasi rekabet, parti adını farklı şekilde kullanmaya kadar ulaştıysa durum vahim. Buna iktidar partisini de eklemek gerekir. Taraf olanlar Ak Parti, rakipler AKP diyor iyi mi? Ak parti’ye AKP dediğiniz zaman iktidardan mı gidiyorlar? İYİ Partiye İP dediğinizde oyları mı düşüyor?


İktidar kanadını sona sakladım. İcraatlarını, yaptıklarını, yapamadıklarını hiç sorgulamıyorum bile… En çok üslubuna dikkat etmesi gereken zamanın başbakanı, şimdinin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağır sözlerine bir türlü anlam veremiyorum. Acaba kullandığı bu dilin, sadece rakiplerini değil biz insanları da rahatsız ettiğini ona kimse söylemiyor mu? Yabancı siyasetçiler için zaman zaman kullandığı dil bizi mutlu etse de aynı üslubunu, iç siyasette de sürdürmesi, herkesin Cumhurbaşkanı olması hasebiyle, bu halkı rahatsız ediyor. Bunları kimseler dile getiremese de biz gazetecilerin görevi, danışmanların bile söylemeye çekindiklerini dile getirmektir. Demirel’i, Türkeş’i Erbakan’ı, Ecevit’i hatırlayın. Hoş o da Merve Kavakçı olayında mecliste dilini bozmuştu ya! Yine pek çok siyasetçi milletvekili rakiplerinin bile hayranlığını kazanacak çok özenli bir dil kullanıyordu. Yılmaz Karakoyunlu, Yasin Hatipoğlu, Ahmet İyimaya, ilk aklıma gelenlerden. Hepsine selam olsun!


Tek arzum, iktidarıyla, muhalefetiyle insanların birbirleriyle edebi bir şekilde söyleşmeleri, zaman zaman konuşmalarına şiirler katmaları, filozofların sözlerinden örneklerle konuşmalarını süslemeleri, adeta şiir gibi konuşmalarıdır. Bu kimseye oy kaybettirmeyeceği gibi, takdir toplaması bakımından belki de oy kazandırabilecektir. Geçenlerde bir hasbıhal sırasında, bir siyasetçimizin özlemini dile getirmesi beni umutlandırdı. 1990’lı yılların sonlarında bir Fransa seçimleri sonrası kazanan lider hakkında rakibinin şu sözünü hiç unutamam: Ben 35 bin Fransızca kelime biliyorum, o 37 bin kelime biliyor. Dolayısıyla kendini daha güzel ifade edebildiği için seçimi o kazandı. Tebrik ederim.


Gördünüz mü? Dil bilmek, usul erkân bilmek böyle bir şeydir işte. Size kaybettirmez, aksine kazandırır. Nitekim ilk kurulduğunda Ak Partiyi iktidara taşıyan da, Tayyip Erdoğan’ın herkesi kucaklayan üslubu değil miydi?


Keleci bilen kişinin / Yüzünü ağ ede bir söz


Sözü pişirip diyenin / İşini sağ ede bir söz

 

Kişi bile söz demini / Demeye sözün kemini


Bu cihan cehennemini / Sekiz uçmağ ede bir söz


Son günlerde bir Nazım sevdasıdır gidiyor. Adam ‘hayalimdeki ülke’ diye Rusya’ya kaçtı; Bir süre sonra Ruslar  orada peşine ajan takınca da oradan sıkılıp ‘ne büyük eşeklik ettim de Rusya’ya geldim’ (Bakınız Sertel, Zekeriya. Nazım Hikmet’in Son Yılları) diyor ve bir çınar ağacı altına gömerler belki diye çırpınıyor. Bir şiirinde Atatürk’e hakaretler ediyor, başka şiirlerinde Lenin’i, Stalin’i göklere çıkarıyor. Biz de onun için ölüyoruz. Mezarı nerede olursa olsun, ona ettiğiniz dualar, eğer nasibi varsa ona ulaşır. Çınar ağaçlarımızı rahat bırakın.


Muhabbetle efendim!

 

 
Etiketler: SİYASETİN, DİLİ, VE, HADDEDEN, SÜZÜLMÜŞ, NEZAKET!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Mayıs 2021
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
20 Nisan 2021
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
28 Şubat 2021
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
16 Şubat 2021
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
30 Ocak 2021
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
13 Ocak 2021
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
29 Aralık 2020
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
07 Aralık 2020
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
22 Kasım 2020
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
09 Kasım 2020
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
29 Ekim 2020
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
18 Ekim 2020
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
06 Ekim 2020
KARABAĞ’A KADAR…
27 Eylül 2020
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
16 Eylül 2020
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
12 Eylül 2020
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
09 Eylül 2020
BEL ALTI YAZILARI
05 Eylül 2020
TERS ÇABA KURALI
31 Ağustos 2020
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
25 Ağustos 2020
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
20 Ağustos 2020
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
11 Ağustos 2020
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
29 Temmuz 2020
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
25 Temmuz 2020
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
20 Temmuz 2020
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
17 Temmuz 2020
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
13 Temmuz 2020
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
06 Temmuz 2020
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
30 Haziran 2020
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
22 Haziran 2020
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
15 Haziran 2020
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
08 Haziran 2020
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
27 Mayıs 2020
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
23 Mayıs 2020
BAYRAM GÜZELLEMESİ
20 Mayıs 2020
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
07 Mayıs 2020
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
30 Nisan 2020
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
24 Nisan 2020
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
20 Nisan 2020
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
16 Nisan 2020
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
11 Nisan 2020
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
04 Nisan 2020
BU DA GEÇECEK MUTLAKA
Haber Yazılımı