Recep Ali AKSOYLU VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
Yazı Detayı
23 Ocak 2022 - Pazar 11:42
 
VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
Recep Ali AKSOYLU
[email protected]
 
 

37 yıldır yapı dekorasyon sektöründe uygulamacı olarak faaliyet gösteren bir şirketin sahibi Harun ve Yalçın A. kardeşler. Şirket dediğim öyle gözünüzde büyütmeyin. Proje alındığında 30 – 40 kişiye iş verebilen ama rutinde 3-4 personelin istihdam edildiği mütevazi bir ticarethane. Babalarından müesseseyi devir aldıktan sonra bir müddet daha yap-sat inşaatçılığı sürdürmüşler, sonra yenileme ve malzeme satışına odaklanmışlar.


Pazartesi günü telefon gelir iş yerine. Arayan bir müşterilerinin ihracat için talebi olan ürünün bilgilerini paylaşır. Bahsedilen ürün bizimkilerin kalemidir ama talep edilen miktarda stoklarında hiçbir zaman tutmamışlardır. Üretici firma ile babalarının zamanından beri hacimli çalışırlar ve ilişkileri de iyidir, temin edebilmeleri mümkündür. Telefonu cevaplayan ağabey Harun, “Piyasaların belirsizliğinden hareketle üreticilerden sabit fiyat alamadıklarından bu dönem stoklarında olmayan ürünler için fiyat veremeyeceklerini” söyler.


Kişi ertesi gün tekrar arar; işi kaçırmak istemediklerini, bu sektörü de çok iyi bilmedikleri için köklü bir firma olarak kendilerine refere edilen Harun ve Yalçın kardeşlerden bu ürünü tedarik edebilmede ve müşterilerine teslimde sorun yaşamayacaklarına inandıklarını ısrarla söyler. Yine olumlu yanıt vermez bizim kardeşler. Ama karşı tarafın ısrarlarına dayanamayıp şirkete gelmelerine olur verirler. Öğleden sonra 35-40 yaş aralığında iki kişi gelir Ataşehir ’deki şirkete. İki kardeşin de gözü tutmaz gelenleri. Ama gelenlerde tam laf cambazı… Bizimkiler açıkça yüzlerine karşı, üstelik vadeli çek ile alışveriş yapamayacaklarını söylerler. Gelenler yine de fiyat öğrenmek isterler. “Alışveriş etmeyeceğiz ama verebilecek olsaydık bu hafta için fiyatımız bu olurdu” der küçük kardeş Yalçın.  


Gelenlerden adını Oktay olarak bildikleri daha derli toplu olanı telefon açmak için izin ister, koridora çıkar. İçeriden de duyulabilecek şekilde bir telefon görüşmesi yapar. Duraksamalardan karşı tarafta birden çok kişi ile görüştüğü intibaını verir ve içeri girer. Öğrendikleri fiyattan yüzde 2’ye tekabül eden bir indirim yapılması halinde fiyatın kendileri için uygun olacağını, çekini verecekleri banka bilgilerini bırakıp gerekli banka referans soruşturmasını yapmalarını, ardından da bu alışverişi tamamlamak istediklerini belirtip ayrılırlar.


Bizimkiler hayır der ama bir yandan da işlerin bıçak gibi kesildiği bir dönemde 27 bin 300 liralık kazanç hiç de fena olmayacaktır. Üstelik teklif edilen çek de fabrikanın istediğinden bir ay daha kısa vadelidir.


Hangi banka ile çalışıyorlardı diye sorar Harun.


BYK Bankası!


-“BYK ile çalışıyorlarsa iyi, çek karnesi vermede seçicidirler. Hem biz de çalışıyoruz, çalıştığımız şube müdüründen isteyelim referanslarını”.


Şube müdürü Çarşamba öğlen 14 gibi telefonla döndüğünde, “Bir yıl önce kurulmuş bir şirket, şimdiye kadar 1,4 milyon tutarında çeklerini sorunsuz ödediler, biz de olumsuz bir durum gözükmüyor” der.


Ararlar fabrikayı, gelen kişilerinin taleplerine uygun terminde ürünü tedarik edebileceklerini ve fiyatın teyidini alırlar. Sabah dokuz olmadan Oktay telefonla arar, bir saat sonra bu kez bir başka arkadaşı ile bizimkilerin şirketine gelir. Çayın yanında yemek için kurabiye de getirmişlerdir. Yalçın, siparişe dair formu düzenler, matbu protokolü hazırlar, karşılıklı imzalarlar. Önceki gün bilgisini verdikleri bankanın 205 bin 800 TL’lik çekini teslim edip ayrılırlar.


Allah bin bereket versin, yeni yılda ilk toplu satış. Üstelik bayi priminden sadece yüzde iki indirimle…


Fabrikaya sipariş geçilir, aldıkları çeki de ciro edip elemanlarıyla öğlen olmadan fabrikanın İstanbul’daki genel müdürlüğünde ilgili birime teslimini sağlarlar.


Cuma sabah fabrikanın satış müdürü arar; finansman koordinatörlüğünden alınan avans çeki uygun bulmadıklarını, siparişi işleme koyamayacakları bilgisini verir. Ardından da ekler “Bizim nezdimizde sizin krediniz çok daha yüksektir, vadesi geldiğinde karşılığı olmasa da siz ödersiniz biliyoruz ama biz sizin mağdur olmanızı istemediğimiz için …”.


Nasıl yanı önceki gün çekin verildiği bankanın şube müdürü olumlu ranseyman vermemiş miydi!


Zaman kaybetmeden Oktay’ı arar Harun A. “Bu alışverişin gerçekleşemeyeceğini, fabrikanın çeki geri teslim edeceğini, imzaladıkları satış – sipariş protokolünü karşılıklı iptal etmeleri gerektiği” bilgisini verir. Oktay bir türlü anlamak daha doğrusu kabullenmek istemez satışın iptalini. Dahası uzayan ve birkaç kez tekrarlanan telefon diyaloglarında müşterilerine mahcup olacaklarını, bu iptal nedeniyle başka siparişlerini de müşterinin iptal edebileceğini, zararlarının olacağını giderek yükselen ses tonuyla söyler. Harun, tekrar tekrar izah eder fabrikanın çeklerine mal veremeyeceğini, referanslarını olumlu bulmadıklarını. Hatta gerekçeli nedenini de…


Oktaygiller sadece BYK ile değil 5 ayrı banka ile daha çalışıyorlarmış. Halen hiçbir çekleri dönmemiş, arkası yazılmamış ama piyasada ileri vadeli vermiş oldukları 120 kadar çek yaprağının olduğunu öğrenmiş fabrikanın finans birimi. Bunun da birkaç milyonla piyasada itibar kazandıktan sonra ödenmeyecek çeklerle büyük voli hazırlığı demek olduğunu bizim iki kardeşin tecrübesinde olan iş insanları da bilir ama bu detayı öğrenmeden bu kez protokol imzalama gafletinde bulundular. Dahası gidip ofislerini ziyaret edip bir çaylarını içmediler, imza sirküleri vb. detayları almadılar, kontrol etmediler!


Sadece onlar mı?


Vadesi gelmemiş 120 adet çek yaprağı demek, bu çekleri kabullenmişlerden en az 60 mağdur adayı müessese demek!


Peki sonuç?


Sonucu, babamı tahlil için Göztepe’deki hastaneye götürdüğümde acilde karşılaştığımda bu hikayenin tamamını öğrendiğim Harun’dan dinleyelim.


“Cuma mesai bitmeden fabrika kurye ile çeki geri teslim etti. Aradım bendeki numarayı; yarın sabah gelip çeki almalarını, iptal edeceğimiz protokolü de getirmelerini söyledim. Hayır efendim, çeki geri alamazlarmış. Protokole göre siparişin teslimini sağlamazsam başımda çok ağrırmış. Akşam olmuştu, sabaha gelip bu konuyu kapatmaları gerektiğini söyledim. Cumartesi öğleni biraz geçe arkadaşımla sokağımızdaki pidecide iken adını Oktay diye bildiğimiz şahıs yanında iki kişi ile beraber gelip masamıza oturdu. Kapıda duran arabadan inen iki kişi de dükkânın önünde dikilmeye başladı. ‘Çeki almaya geldiğini ancak müşteriye aynı miktar malı başka bir yerden 27 bin TL daha yüksek maliyetle temin edebileceklerinden bu parayı da bizim karşılamamız gerektiğini, aksi takdirde sipariş protokolünü teslim etmeyeceklerini’ söyledi. Tehdit varı, sert üslupla. Korkup o parayı vereceğimi umdu herhalde. Saçmaladıklarını, böyle bir şeyin ticaretin hiçbir kitabında yer almadığını söyleyip bu şartlarda imzalanan evrakları karşılıklı imha etmeden çeki de teslim edemeyeceğimi, hukuka aksettireceğimi söylediğimde yanındaki kişinin sert darbesi ile gözlerim karardı. Arkadaşımın dediğine göre pideciden çıkarken de biz kimseye kuruş bırakmayız diyorlardı… Biz de her kuşun etinin yenmeyeceğini bu düzenbazlara gösterelim de görsünler.”


Harun ve Yalçın kardeşlerin bugün şahit olduğum hikâyelerine son zamanlarda çokça şahit oluyoruz. Bunca senenin esnafı, tüccarıyız biz yemeyiz demeyelim. Bu düzenbazlar her seferinde yeni yeni taktiklerle dürüst insanların zaaflarından yararlanmayı deniyorlar.


1990’larda bizzat yaşadığım hikâye aklıma gelince yazayım belki birkaç dosta, okura faydam olur diye düşündüm.


Yaşadığım namlularında yer aldığı vakadan şimdilik detaylıca bahsetmeyeceğim. O daha uzun bir hikâye. Bölge müdürüm Hulusi arkadaşıma; Bafra’daki bir sitenin B Bloğundan D Blok olarak gösterip ipotek verdikleri daire meğerse bitişik arsada sadece proje üzerinde varmış. Tapu şefini de dâhil ettikleri organize bir teşekkülden, son anda aldığım bir ihbarla zarar görmemeyi başarmıştım.

 
Etiketler: VADELİ, ÇEK, KARŞILIĞINDA, SATIŞ, TAAHÜDÜNDE, BULUNUNCA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Nisan 2022
LİDERİ YENEN DEĞİL 6 PUANLIK MAÇLARI ALAN KÜMEDE KALIYOR
16 Mart 2022
TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR!
11 Mart 2022
13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR
25 Şubat 2022
TÜİK’IN NÜFUS VERİLERİNDEN ANLADIĞIMIZ
23 Şubat 2022
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
17 Şubat 2022
BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!
06 Şubat 2022
“CELEP” IN VİDEOSUNDAN KURUMSALLIK VE İNSAN KAYNAKLARI DERSİ
11 Ocak 2022
BİR GARİP SÜPER LİG YARIŞINDA TRABZONSPOR KALDI TEK BAŞINA
28 Aralık 2021
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET
25 Aralık 2021
ANNEMİZ AYNUR AKSOYLU İÇİN TEŞEKKÜRÜMÜZ
11 Aralık 2021
UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA!
06 Aralık 2021
RİZESPOR 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
09 Kasım 2021
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ?
22 Ekim 2021
İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI
07 Ekim 2021
KİRALAR UÇUNCA AÇIK ARTIRMALI DÖNEM BAŞLADI
04 Ekim 2021
VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE
11 Eylül 2021
İLKİ AÇILMADAN RİZE’YE İKİNCİSİNİN AÇILMASINI ÖNERİYORUM .
23 Temmuz 2021
SPORDA CİNSİYET AYRIMCILIĞINDA MEDYANIN, FEDERASYONLARIN ROLÜ
05 Haziran 2021
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
02 Mayıs 2021
TFF 1.LİGDE MÜTHİŞ ZİRVE YARIŞI
20 Nisan 2021
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
20 Ocak 2021
AVRUPA’NIN EN YAŞLI LİGİNDE GENÇ FUTBOLCU OLABİLMEK!
18 Ocak 2021
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
05 Ocak 2021
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
13 Aralık 2020
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
07 Kasım 2020
PAZAR'DA YAPIMI DEVAM EDEN HAVALİMANINA "AHMET MESUT YILMAZ" ADININ VERİLMESİ YAKIŞANDIR, VEFA BORCUMUZDUR.
06 Ekim 2020
PANDEMİDE KİŞİSEL HİJYEN İÇİN ORTAMLARIN TEMİZLİK VE BAKIMININ ÖNEMİ
20 Temmuz 2020
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
13 Temmuz 2020
FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ
10 Haziran 2020
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
26 Mayıs 2020
KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ
05 Mayıs 2020
GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM
08 Nisan 2020
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
24 Mart 2020
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
03 Mart 2020
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
01 Mart 2020
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
26 Şubat 2020
ÇAYKUR RİZESPOR LİGDE KALACAKTIR
06 Şubat 2020
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN
13 Ocak 2020
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
29 Aralık 2019
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
19 Aralık 2019
SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?
07 Aralık 2019
DOĞA OKULLARINDAKİ KRİZ VE KAMUNUN SORUMLULUĞU
30 Kasım 2019
KONU İSTİHDAM. RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ
16 Ekim 2019
İSTANBUL’DA RİZE GÜNLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
28 Eylül 2019
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
27 Eylül 2019
RİZE ÇAYI VE ANZER BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
25 Eylül 2019
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
08 Eylül 2019
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
27 Ağustos 2019
VAMPİR KELEBEK RİCANIA SIMULANS’IN DETAYLI HİKÂYESİ
07 Ağustos 2019
BABA REİSİN VEFATININ 36. YILINDA ÇAYHAN ABLA
28 Haziran 2019
MURİÇİ SATIP MURİÇ ALAMAYACAKSAN SATMAYACAKSIN
27 Haziran 2019
ABD ve Kanada takımlarından oluşan MLS liginin en iyi ‘11’nde bir Rizeli.
21 Mayıs 2019
YENİ EĞİTİM MATEMATİKSİZ Mİ? EĞİTİM SİL BAŞTANA ELEŞTİRİLERE DAİR
03 Mayıs 2019
Anayasası Olmayan İşletmeler / Aile İşletmelerinde Kurumsallık
09 Nisan 2019
Rize'de 12 çiftçi Kenevir ekim izni istedi Ama...
Haber Yazılımı