Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

Her kapı Seçimlere …

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu salonu… En deneyimli ve tecrübeli üyeler yer alır. Önemli bir yerdir. Devletin kozmik salonudur.. Genel Kurula gidecek. Bütün kanun tasarıları burada şekillenir..  Salonda.” İktidar” ve “Muhalefet” milletvekilleri. Görüşülecek konulara göre, bakanlık temsilcileri… Bürokratlar… Görevliler. Gazeteciler. Katılır.. Başkan Cevdet Yılmaz… Deneyimli bir siyasetçidir. Nezaket sahibidir.  Geçen hafta komisyondaydık. Gece geç saate kadar izledik.. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affı görüşülüyordu. 155 milyarlık alacaktan. Sadece 23 milyar toplanmayı hedefleniyor.. 132 milyarın üzerine bir  çizik atılacak.. 2000TL’  ye kadar borcu olan sekiz milyon kişinin borcu silinecek.  El konulan 324 bin kişinin ehliyeti iade edilecek.. SGK Borçlarının yapılandırılması. Cezalarının silinmesi.. Trafik..Askerlik.. Köprü..Otoyol..Öğrenci kredileri ile ilgili cezaların silinmesi ile ilgili kanun teklifi görüşülüyordu. EYT sorunu. En önemli gündem maddesi idi.. Bu dönem, Meclis’in çalışması kısa sürecek... Zira, Mayıs’ta seçim var. Meclis... EYT sorununu karara bağlar... Emeklilikte yaşa takılanların yarasına merhem sürülür. Öğrencilerin, "harç borçlarını" ve diğer afları  silecek yasal düzenlemeyi yapar. Torba yasa ile ..Biriken dertlere deva. Sonra... Ver elini seçim çalışmaları... Adaylıklar... Mitingler... Saha çalışmaları... Kavgalar… Yeni yasama yılında, yüce Meclis'e başarılar diliyoruz. * CHP’den Akif Hamzaçebi. Bülent Kuşoğlu..Abdüllatif  Şener. Komisyona değer katan. Yol gösteren. Hataları düzelten. Uzlaşmacı. Duayen isimler..  Kırmadan. Sadece “muhalefet olsun” diye eleştirmeden. Yanlışları düzeltip.. İktidar temsilcilerine öneren. Doğru ve gerçekleri bulup ortaya koyan bilge ve tecrübeler..  Her üçü ile de sohbet ettik. İzlenimlerimi gelecek yazılarımda değineceğiz.. İktidar sözcüsü Mustafa Elitaş… Komisyon başkanı Cevdet Yılmaz. Muhalefetin bu öneri ve tespitlerini dikkate alan. Gereken maddelerde düzeltmeler yaptıran… Gerektiğinde maddeleri geri  çeken ,uyumlu ikili.. Bu komisyonda.. Tartışmalar... Kavgalar... Sataşmalar... Dün vardı... Yarın da olacak... Siyasetin tadı tuzu. Ama... Ölçü kaçırılmadı. Küfür... Hakaret... Belden aşağı çirkinlikler yaşanmadı. Anlaşarak… Uzlaşarak. Vatandaşın lehine olan maddeleri çıkardılar.. Bu seçimlerde anketlerin önemi… Yeni dönemle birlikte... Seçim anketleri daha da artacak... Her seçim öncesi böyle olur. Meşhur sözdür... "Siyasette 24 saat bile çok önemlidir." Bırakalım 24 saati... Seçime 3 ay var. Bu sürede, deve mi ölür, deveci mi ölür, hacı mı ölür? Allah bilir. Onun içindir ki... Anketleri izleyelim ama... Fazla da kafayı takmayalım. Siyaset... Seçim tahminleri... Borsa gibidir... İner-çıkar. Bir söz... Bir davranış... Bir olay bütün tahminleri/ dengeleri değiştiriverir... Geçmişte örneği çok. Bu seçimler…Tayyip Bey ile Bay Kemal arasında geçecek..

Her kapı Seçimlere …

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu salonu… En deneyimli ve tecrübeli üyeler yer alır. Önemli bir yerdir. Devletin kozmik salonudur..

Genel Kurula gidecek. Bütün kanun tasarıları burada şekillenir.. 

Salonda.” İktidar” ve “Muhalefet” milletvekilleri. Görüşülecek konulara göre, bakanlık temsilcileri…

Bürokratlar… Görevliler. Gazeteciler. Katılır..

Başkan Cevdet Yılmaz… Deneyimli bir siyasetçidir. Nezaket sahibidir. 

Geçen hafta komisyondaydık. Gece geç saate kadar izledik..

Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affı görüşülüyordu.

155 milyarlık alacaktan. Sadece 23 milyar toplanmayı hedefleniyor..

132 milyarın üzerine bir  çizik atılacak..

2000TL’  ye kadar borcu olan sekiz milyon kişinin borcu silinecek.

 El konulan 324 bin kişinin ehliyeti iade edilecek..

SGK Borçlarının yapılandırılması. Cezalarının silinmesi..

Trafik..Askerlik.. Köprü..Otoyol..Öğrenci kredileri ile ilgili cezaların silinmesi ile ilgili kanun teklifi görüşülüyordu.

EYT sorunu. En önemli gündem maddesi idi..

Bu dönem, Meclis’in çalışması kısa sürecek... Zira, Mayıs’ta seçim var.

Meclis... EYT sorununu karara bağlar... Emeklilikte yaşa takılanların yarasına merhem sürülür.

Öğrencilerin, "harç borçlarını" ve diğer afları  silecek yasal düzenlemeyi yapar.

Torba yasa ile ..Biriken dertlere deva.

Sonra... Ver elini seçim çalışmaları... Adaylıklar... Mitingler... Saha çalışmaları... Kavgalar…

Yeni yasama yılında, yüce Meclis'e başarılar diliyoruz.


*

CHP’den Akif Hamzaçebi. Bülent Kuşoğlu..Abdüllatif  Şener.

Komisyona değer katan. Yol gösteren. Hataları düzelten. Uzlaşmacı. Duayen isimler.. 

Kırmadan. Sadece “muhalefet olsun” diye eleştirmeden. Yanlışları düzeltip.. İktidar temsilcilerine öneren. Doğru ve gerçekleri bulup ortaya koyan bilge ve tecrübeler.. 

Her üçü ile de sohbet ettik. İzlenimlerimi gelecek yazılarımda değineceğiz..

İktidar sözcüsü Mustafa Elitaş… Komisyon başkanı Cevdet Yılmaz. Muhalefetin bu öneri ve tespitlerini dikkate alan. Gereken maddelerde düzeltmeler yaptıran…

Gerektiğinde maddeleri geri  çeken ,uyumlu ikili..

Bu komisyonda..

Tartışmalar... Kavgalar... Sataşmalar... Dün vardı... Yarın da olacak... Siyasetin tadı tuzu.

Ama... Ölçü kaçırılmadı. Küfür... Hakaret... Belden aşağı çirkinlikler yaşanmadı. Anlaşarak… Uzlaşarak. Vatandaşın lehine olan maddeleri çıkardılar..

Bu seçimlerde anketlerin önemi…

Yeni dönemle birlikte... Seçim anketleri daha da artacak... Her seçim öncesi böyle olur.

Meşhur sözdür... "Siyasette 24 saat bile çok önemlidir."

Bırakalım 24 saati... Seçime 3 ay var.

Bu sürede, deve mi ölür, deveci mi ölür, hacı mı ölür? Allah bilir.

Onun içindir ki... Anketleri izleyelim ama... Fazla da kafayı takmayalım.

Siyaset... Seçim tahminleri... Borsa gibidir... İner-çıkar.

Bir söz... Bir davranış... Bir olay bütün tahminleri/ dengeleri değiştiriverir... Geçmişte örneği çok.

Bu seçimler…Tayyip Bey ile Bay Kemal arasında geçecek..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem Gül Demeti
(05.02.2023 13:17 - #231)
Supuruldu takvimler...Gidenlerden kalansey ...Duvarlarda resimler..Mezarlıkta isimler....Partiler demokrasini gülleri...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi