Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 15:38
 
ÇAY üreticisi lehine dünkü basın açıklamasını yürekten destekliyorum
Rize Haberi
ÇAY üreticisi  lehine  dünkü basın açıklamasını yürekten destekliyorum

2019 yılı yaş çay kampanyasının  ilimize, bölgemize, ülkemize hayırlara vesile olması; bol bereketli ürünümüzle iyi bir çay sezonu geçirilmesi  temennisiyle. 


Bu yıl maalesef zorlu bir ÇAY sezonu geçireceğimiz söylemleri kamu oyunda her geçen gün artmakta, çay üreticileri olarak bizleri üzmekte ,bir o kadar da düşündürmektedir. Çay gübremizle başlayan sıkıntılara  maalesef ilgililer, siyasiler kulak tıkamaktadır. İlimizde bir takım projelerle çok daha yakından ilgilenen  yetkili ve siyasilerimiz,çay üreticilerinin feryadını  dinleme ihtiyacı duymamışlardır. Ziraat Odası Başkanı dosya vermek isterken hiçbir siyasetçi sahip çıkmamış, süreç gözümün önünde cereyan etmiştir. 


Böylesi olumsuz gelişmeler yaşanırken ÇAY kampanyası açılış öncesine ÇAY  üreticisi bizleri yakından ilgilendiren ÇAY ve ÇAYKUR ile ilgili söylem ve eylemler çay üreticisini görmezden gelenler ,çay üreticisinin yanında olmak istemeyenler ,başka yerlere  şirin görünmeye veya taraf olmaya çalışmışlardır. Çay üreticisinin sorunlarıyla yakından ilgilenmeyen yetkililerin tutum ve davranışlarından hoşnut olmadığımızı, bu tutumlarına çokça üzüldüğümüzü belirtmek isterim. 


Çay üreticisinin resmi temsilcisi olan ZİRAAT ODASI’ nın ÇAY üreticisi  lehine  dünkü basın açıklamasına yürekten katılıyor, ve konuşulanları birebir destekliyorum. 


Ziraat odası yasal olarak üreticilerin haklarını savunmakla mükelleftir. Üreticinin sendikası konumundadır, böyle de olmalıdır. Bizler üretici olarak da ZİRAAT ODASI aidatlarımızı harfiyen ödeyen üreticileriz. Ancak  Çay üreticisi temsilcisini ve kurumunu dikkate almıyorlar. Dolayısıyla Üreticiyi dikkate almıyorlar  anlamındadır. Böylesi tutumu üretici olarak kınıyorum. ÇAYKUR ise bizim yani çay üreticilerinin ortak çok önemli değeridir. ÇAYKUR ‘un  yanındayız, destekçisiyiz, destekçisi olmaya devam edeceğiz. 


Çay ürünümüz ise bizim kimliğimiz niteliğinde göz bebeğimizdir. Ürünümüze  bu önemde öylesine  bakıyoruz, ve de bakmak zorundayız. ÇAYKUR ‘un sayesinde var olmaya da devam edeceğiz.  


Ayni duyarlılığı onlardan da  diğer yetkililerden  ve siyasilerimizden  de bekliyoruz. 


Tabi ki özel sektörümüz de  yaşayacak  ve yaşatılacaktır. Ona kimsenin itirazı yoktur. Tabi ki yöneticilerin kendi hakları ve kazançları doğrultusun 


Çay Borsası Başkanı sayın MEHMET ERDOĞAN ‘ın Çay Konseyi Başkanlığına seçilmesi nedeniyle tebrik ediyoruz, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 


Ancak Borsa Başkanlığının  önemli bir sorumluluğu  var. Biz üreticilerden bindelik kesilen paralarla  üreticiler lehine ciddi adımlar atmanı bekliyoruz. Aynı çağrımızı her iki yönetimdeki arkadaşlara da yöneltiyoruz. da hareket edeceklerdir. 


Sizler Borsa ve Çay konseyi yetkilileri denge terazisini iyi kurmalısınız. Üreticiyi de özel sektörü de mağdur etmemelisiniz. Kuyumcu altınını, üretici de ürününü kantara koyup tartıyor. Teraziyi iyi kullanmalıyız, adil ve adaletli olmalıyız. Üretici varsa sektörün devamı vardır; yoksa hiçbiri var olamaz.    

                       

SAYGILARIMLA                                  

ÇAY ÜRETİCİSİ : DURSUN ALİ TOPTAN 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAY, üreticisi, , lehine, , dünkü, basın, açıklamasını, yürekten, destekliyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı