Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 16:27
 
Çünkü Rize Özellikle Mart ve Nisan Aylarında ...
Rize Haberi
Çünkü Rize Özellikle Mart ve Nisan Aylarında ...

Rize’de KORONAVİRÜS  Vakası Neden Arttı? Sorumlular Kim ? ..                 

Şubat ayında Çin'in wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve hızla Dünya'ya yayılan ve özellikle İtalya, İspanya, İran bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika'yı kasıp kavuran Coronavirüs ülkemizde Mart ayının ilk haftalarında görülmeye başlandı. 

Koronavirüs’ün henüz kuluçka döneminde olduğu ve hiç bir vakanın görünmediği bugünlerde Türkiye önce Doğu’da İran'la komşu olan sınır kapılarını kapatarak önlem aldı..

Gürcistan'dan Türkiye'ye sınır kapımız olan Sarp sınır kapısı 15 Mart'ta kapatıldı.. Virüsün ilk görüldüğü 18 Mart tarihten itibaren özellikle virüsün merkezi olan İstanbul'dan diğer vilayetlerde, yurt dışından gelip ya da İstanbul'da yaşayan binlerce insan akın akın Karadeniz'e Rize'ye, Artvin'e iç bölgelere gelmeye başladılar..

22 Mart'ta Karadeniz'de ilk Coronavirüs ölümü(Of) gerçekleşti.. Fransa'dan geldiği tahmin edilen bir bayanın coronavirüs’le  ölmesi sebebiyle bölgemizde de hızla bazı tedbirler alındı ama maalesef geç kalındı !...

21 Mart'ta bildiğiniz gibi 65 yaş üstü insanlara sokağa çıkma yasağı ilan edildi.. 23 Mart'ta Rize'nin polis noktalarında Şehir şehir dışından gelen insanlara sağlık taraması yapılarak, sağlık sorunu olanlar kontrol altına alınmaya çalışıldı. Ama bunun ne kadar caydırıcı olduğunu maalesef zaman geçince daha fazla görmeye başladık..

Yine iki gün sonra 25 Martta Türkiye'de sadece Rize'de ilk kez uygulanan şehirler arası yolculuk yapanlara Rize de varis kontrol belgesi alınarak bir uygulama başlatıldı. 

Ulusal bazda alınan ve Rize İl Hıfzıssıhha Kurulunca kontrol edilen bir dizi önlemler alındı, bunları şimdi saymaya gerek yok.. Başta camileri olmak üzere tüm kapalı mekanlar İkinci bir emre kadar kapatıldı, kamuda esnek çalışma düzenine geçildi ve halkımızın sağlığı için bir dizi radikal kararlar alındı ve alınmaya devam ediyor ..

Bu kararlara maalesef birçok vatandaşımız uymadı desek yerindedir! Corona'nın çoğaldığı bugünlerde yine Rize şehir merkezinde umursamaz bir şekilde sokağa çıkanları görüyoruz. Hatta geçen hafta Rize’de bir kadının vurulma olayında yüzlerce kişinin bir anda orada bulunması bunun en belirgin bir neticesidir..

İki gün önce sağlık bakanımızın iller düzeyinde açıklamış olduğu vaka ve ölüm olaylarında nüfus oranına göre Rize'nin ilk dörtte olması aslında sürpriz olmadı!

Çünkü Rize özellikle Mart ve Nisan aylarında Türkiye'de en çok göç alan bir bölgedir !  Bu maalesef gözden kaçırıldı!.. buna bir örnek verecek olursak, bizim bölgemizde bazı köylerde kışın  10-15 evin ışıkları yanıp bacalarından duman çıkarken, şimdi 50-60 evde ışık yanıyorsa, gelinen noktayı başka bir varsayımla açıklayamayız. 

Ama ne hikmetse buna bir türlü çare olunamadı, bu getirilen yasaklar öncesinde 10 günlük süre zarfında binlerce insan Rize'ye Akın etti, bilmeden virüsü maalesef yakınlarına Rize'ye bulaştırdılar şimdi yapılan ölçümlerde Rize'de tahminen 90-100 civarında Vaka ve 3 ölüm var, yalnız Isparta ve Konya'nın bu kategoriye girmesinin bir nedeni özellikle Yurt dışından gelen Umre kafilelerinin burada 14 günlük karantinaya alınması( bazılarında pozitif çıktı)  burada bir ölçü olabilir bu bizi yanıltmasın 

Bunu da hemen belirtmek istiyorum, Evet virüsün ana başkenti maalesef İstanbul! Şu anda 60 oranında yaklaşık 8- 9000 civarında bir VAKA’nın olduğu İstanbul adeta bir saatli bombayı andırıyor !..

Bu kadar ciddi  kontroller uyarılar önlemler alınmasına rağmen, İnsanlar  akın akın Karadenizli bölgesine gelmek için can atıyorlar. Halbuki  Çay’ın başlamasına daha bir buçuk ay var, henüz daha  ne olacağı belli değil.

Durum bu kadar vahim cereyan ederken, ülkemizin görünmez kahramanları sağlıkçılarımızın gece gündüz evlerinden uzak, çocuklarından uzak, çağın VEBA’sıyla uğraşırlarken, hatta iki gün önce Rizeli Profesör olmak üzere bazı sağlık çalışmalarımızı kaybetmemize rağmen, ülkemizin bu kadar zor bir durumda olduğu bu zamanlarda kural tanımaz hak tanımaz sorumsuz bu insanlara anlayacakları dilden cevap verilmelerini bekliyoruz !..


Özellikle Bazı Ülkelerde , Karantina kurallarına uymayan ve Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere çok şiddetli cezalar veriliyor !..


Küresel bir salgın olan KORONAVİRÜS’ü Ulusal birlik ve beraberliğimizle en kısa süratle atlatarak, Spekülasyonlara mahal vermeden “ BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE “ kavramıyla inşallah kısa sürede atlatıp emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz ..
Çünkü bizim gidip sığınacağımız  başka bir ANA VATAN yok !...

 

Kaynak: () - Osman KÖSEOĞLU Editör:
Etiketler: Çünkü, Rize, Özellikle, Mart, ve, Nisan, Aylarında, ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı