Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 16:43 Bu haber 1382 kez okundu
 
Danıştay’a ‘RES’t çekince köylüler yeniden ayaklandı
Türkiye Haberi
Danıştay’a ‘RES’t çekince  köylüler yeniden ayaklandı

Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Bodrum’da yapılması planlanan rüzgar enerjisi santralleri (RES), çevreye ve tarihi alanlara vereceği zararlar nedeniyle iptal edilmişti. Aynı firma, aynı yerin yakınında yine ÇED Gerekli Değildir Kararı alarak RES kurmaya kalkınca Bodrumlu köylüler yeniden ayaklandı.

 

Güvercinlik, Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylüleri, RES iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davanın avukatlığını Karadeniz’de derelere kurulan HES (hidro elektrik santralleri)’lere karşı açtığı davalarla tanınan RİZELİ ÜNLÜ Av. Remzi Kazmaz üslendi.
 

Mahkemede, “RES’lere değil kurulduğu yere karşıyız” diyen köylüler, Danıştay kararına rağmen aynı firmaya aynı yerde ÇED Gerekli Değildir Kararı verilmesine tepki gösterdiler ve bu kararın da iptal edilmesini talep ettiler.
 

“Yatırımcılar Bodrum’un kimliğini koruyan projelerle bize gelsinler” diyen Av. Remzi Kazmaz, kamu yararı ve Bodrum halkının yararına olmayan hiçbir projeye izin vermeyeceklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Danıştay’a, ‘RES’t, çekince, , köylüler, yeniden, ayaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı