RİZE'DE 15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU NEDEN İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU
Haber
14 Ağustos 2020 - Cuma 12:38
 
RİZE'DE 15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU NEDEN İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU
Siyaset Haberi
RİZE'DE 15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU NEDEN İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Güneysu'da 15 Yaşındaki Kız Çocuğu Neden İntihar Girişiminde Bulundu?


CHP Rize İl Kadın Kolları başkanı Şeyda Oral ve CHP İl Başkan yardımcısı Fazilet Türüt, Güneysu ilçesinde yaşanan kuran kursu öğrencisi bir çocuğun intihar girişimi konusunda açıklamalar yaptı.


CHP Rize İl Kadın Kolları başkanı Şeyda Oral, açıklamasında, “Rize'nin Güneysu ilçesinde, 10.08.2020 tarihinde, İ.S. isimli 15 yaşındaki kız çocuğunun köprüden düştüğü haberlere konu olmuştu. Ardından kız çocuğunun köprüden düşmediği intihar ettiği anlaşıldı. İl Başkanımız 11.08.2020 tarihinde bu işin takipçisi olacağımızı ve konunun üstünün örtülmesine izin vermeyeceğimizi açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak öncelikle İl Başkanımızın talimatıyla Güneysu İlçe Başkanlığımızdan rapor hazırlamasını istedik. Güneysu İlçe Başkanımız Mustafa Kanbur ve İlçe Başkan Yardımcımız Recep Karaosman hazırlamış oldukları raporu İl Başkanlığımıza sundular. Onların vermiş oldukları bilgiler üzerinden bizler de gerekli araştırmaları yaptık” dedi.


CHP Rize İl başkan Yardımcısı Fazilet Türüt ise açıklamasında, “Bulduğumuz sonuçları daha önce yaptığımız gibi sorularla birlikte kamuoyuyla paylaşıyoruz. 13 kız çocuğu köyün şoförü olan C.G. tarafından Van’dan minibüsle alınıyor. Minibüsteki kız çocuklarının büyük çoğunluğu aynı köyden, ama içlerinde Diyarbakır’dan ve Erzurum’dan olanlar var. Kız çocuklarının tamamı kurstan arkadaş ve sınavlara hazırlanmak için Güneysu'daki kuran kursuna geliyorlar. Oysaki sınavlar Eylül ayında olacak.  İ.S' nin amcası H.N.S’ de minibüste. Yani minibüs şoförü C.G. ve H.N.S kız çocuklarını Güneysu'daki kuran kursuna birlikte getiriyorlar.  Kız çocukları C.G’ nin anlatımlarına göre güle oynaya geliyorlar. İ.S’ nin babası Y.S. Cezaevi’nde değil, Cezayir’de işçi olarak çalışıyor.  İ.S ‘nin annesinin ailesi yıllar önce Van’dan Konya’ya çalışmak için göç etmiş bir aile. İ.S’ nin annesi, babası öldüğü için (İ.S’nin dedesi) Konya’ya taziyeye gitmiş. İ.S. bu nedenle diğer dedesinin (babasının babası) yanında kalıyor.  İ.S' nin annesi ve babası ayrılmış değiller. C.G ve H.N.S kız çocuklarını saat 06:30'da kuran kursu yetkililerine teslim ediyorlar.  Saat 07:30'a kadar kuran kursunun önünde araçlarının içinde kahvaltı yapıp bekliyorlar ve ardından araçlarını tamir ettirmek için sanayi sitesine gidiyorlar. Saat 10:00 civarlarında kuran kursu yetkilileri, İ.S. nin amcası H.N.S ‘yi arayıp yeğeniniz düştü kolunu kırdı diye haber veriyor. Gelen telefon üzerine C.G ve H.N.S hastaneye gidiyorlar ve kızın intihar ettiğini ve kalçasının kırıldığını öğreniyorlar. İ.S. nin dedesi ve amcası hastanede yanındalar”  dedi.

 

CHP Rize İl başkan yardımcısı Fazilet Türüt açıklamasında, “Yaşanan olayların özeti: İ.S. ve 13 kız çocuğu saat 06.30 da kuran kursu yetkililerine teslim ediliyor. İ.S. kuran kursundan ayrılıyor 2-3 km. yürüyerek saat 10.00 civarında köprü üstüne geliyor. Çevredeki esnafın ve vatandaşların ikna çabalarına rağmen telefonunu ve çantasını köprü üzerine atarak kendisini boşluğa bırakıp intihar ediyor. Tanıkların ifadesine göre kendine geldiğinde ilk söylediği: “Ben ne yaptım?" oluyor.

 

Şimdi yüksek sesle düşünerek soruyoruz…

 

1. Pandemi nedeniyle tüm okulların kapalı olduğu bir dönemde 13 kız öğrenci kuran kursuna sınav var diye niye geliyor?


2. Kız çocuklarının sınav için geldikleri öğreniliyor. Oysa sınavlar Eylül ayında yapılacakmış. Bu çocuklar niye erken getirildiler?


3. Saat 06:30 da kuran kursuna teslim edilen kızlardan İ.S. niye onlardan ayrılıp köprüye yürüyerek gidip intihar girişiminde bulunuyor.


4. Kuran kursu yetkilileri bu kızları teslim aldılarsa 12 tanesine sahip çıkıp İ.S.ye niye sahip çıkmıyorlar? Kimse yokluğunu fark etmiyor mu?


5. İntihar girişimi 10.08.2020 tarihinde oluyor. Tanıkların ifadesi 11.08.2020 tarihinde alınıyor? Polis İ.S.nin ifadesini neden bir gün sonra alıyor?


6. Kuran kursu yetkililerinin ifadeleri alınıyor mu?


7. Kızın amcası ile kuran kursu yetkilileri birbirlerinden şikayetçi oldular mı? Oldularsa neden?


8. Kız çocuğu saat 10:00 civarında köprünün üzerinde görünüyor. Yani kursa teslim edildikten 3.5 saat sonra. Bu süre zarfında kız çocuğuyla kimse neden ilgilenmemiş? Kursun yeni açıldığı düşünülürse kız çocuğunun yokluğunun nasıl farkında olunmaz? Eğer yokluğu fark edilmişse bu konuda ne yapılmış?


9. Öğrenilenlere göre intihar girişiminin ardından polis 5 dk. içinde olay yerine geliyor fakat ambulansın gelmesi 30-45 dk. sürüyor. Neden ambulans geç geliyor?


10. İ.S. hiçbir itiraz göstermeden kursa getirilmiş ve teslim edilmiş. Peki ne oldu da bu kız çocuğu birden intihar etme girişiminde bulundu?


11. Kuran kursu ile intihar edilen yer arasındaki mesafe 2-3 km. Yani en fazla 45 dk.lık yürüme mesafesinde.


12. İ.S. saat 06.30 da kuran kursu yetkililerine teslim edilmiş. Amcası H.N.S ve C.G kuran kursu önünde 07.30 da ayrılmışlar.


13. Onların hemen ardından kuran kursundan ayrılmış olsa, intihar ettiği yere 2.5 saat sonra varmış. Oysa ki intihar edilen yer en fazla 45 dk. uzakta bir yer. Arada geçen zaman boşluğunun nedeni ne?


14. En mantıklı olasılık İ.S. 09:00 gibi ya da 09:10 gibi kuran kursundan çıkmış olabilir.


15. Peki bu 2.5 saatlik sürede kuran kursunda ne oldu da İ.S. kurstan kaçıp köprüye gelerek intihar etti.


16.     06:30'da kuran kursuna teslim dilen bu kız çocuğu hangi düşüncelerle ya da hangi nedenlerle intihar etmeye karar verdi?


17. Yatılı kurslar için gelen çocuklar acaba Covid-19 testine tabi tutuluyorlar mı?


Yüksek sesle düşündüğümüz ve sorular sorduğumuz bu olayın açıklığa kavuşmasını tüm kamuoyu gibi biz de bekliyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, 15, YAŞINDAKİ, KIZ, ÇOCUĞU, NEDEN, İNTİHAR, GİRİŞİMİNDE, BULUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı