Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 10:43
 
RİZE'DE BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞMAMASI ADINA.
Rize Haberi
RİZE'DE BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞMAMASI ADINA.

İlimiz Çayeli ilçesinde yaşanan sel felaketinde yaralanan vatandaşlarımız için 112 Acil Sağlık ekiplerinin zamanında gitmediği ve hava ambulansının görevlendirilmediği yönündeki bazı iddialar üzerine kamuoyunda yanlış algı ve bilgi kirliliği oluşmaması adına bu açıklamaya gerek görülmüştür.


13 Temmuz tarihinde saat 18.00 civarında yoğun yağış nedeniyle bölgede sel ve heyelan meydana gelmiştir. Olası yaralılara hızlı ulaşabilmek amacıyla derhal helikopter ambulans seçeceği denenmiş, ancak yoğun hava muhalefeti nedeniyle ne helikopter ambulansımız ne de jandarmaya ait helikopter uçuş gerçekleştirebilmiştir.


Afet meydana geldiği dakikalarda bölgeye 14 adet 112 ambulansı ve 2 UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) görevlendirilmiştir. Ayrıca tamamı Rizeli dağcılardan oluşan gönüllü RİKE (Rize Arama Kurtarma Ekibi) ekibi de olay yerine yönlendirilmiştir.


Köprübaşı Köyü’ndeki 3 yaralı ihbarı 112 hattımıza düştüğü andan itibaren köye ulaşabilmek için yoğun bir çaba içine girilmiştir. Ancak köye giden tüm yollar sel felaketinden dolayı tahrip olmuştur. Alternatif köy yolları da değerlendirilerek en kısa yol seçilmiş ve iş makinaları, arazi tipi araçlar ve ambulanslarımız bölge insanımızın rehberliğinde yola çıkmıştır. Arama kurtarma ekiplerimiz yolun bir kısmında araçlarla ilerleyerek, bir kısmında ise yürüyerek, yoğun ve zorlu bir uğraştan sonra yaralılara ulaşmış, durumu ağır olan yaralımıza olay yerinde ilk müdahale sağlık ekiplerimiz tarafından yapılmıştır. Durumu ağır olan vatandaşımız saat 03.30’da ambulans ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırılmış, ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.


Bunun yanı sıra UMKE ekiplerimiz başta olmak üzere sahadaki sağlık personelimiz afet süresince olaydan etkilenen 14 vatandaşımızı daha hastanelere nakletmiştir. Yine UMKE ve RİKE ekiplerimiz Ağaran Şelalesinin yanındaki pansiyonda mahsur kalan 49 vatandaşımıza yürüyerek ulaşmış ve onların tahliyesini gerçekleştirmiştir.


Sel felaketinde arazideki mevcut yollar çok ciddi şekilde zarar görmüş olmasına ve tüm diğer zorlu koşullara rağmen sağlık personelimiz her zaman olduğu gibi bu afette de görevini zamanında ve büyük bir fedakârlıkla yerine getirmiştir.


Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.


T.C. Sağlık Bakanlığı, Rize İl Sağlık Müdürlüğü

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, BİLGİ, KİRLİLİĞİ, OLUŞMAMASI, ADINA., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı