Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 10:28
 
Türkeş'in yanındayken de hep şimdiki gibi ketumdu.
Siyaset Haberi
Türkeş'in yanındayken de hep şimdiki gibi ketumdu.

Osman Yazıcı’nın kaleminden ”Devlet gibi” Devlet Bey..


Bahçeli Nerelidir?  Bilinmeyen yönleri …


Devlet Bahçeli, "Kapalı bir kutu" gibi... Özel hayatını hep gözlerden uzak tutuyor. Fotoğraflarda sert bir imaj çiziyor... Giyim-kuşamına çok önem veriyor. İkili sohbet ve görüşmelerinde çok nazik, babacan ve sevecendir.


MHP Lideri Bahçeli, bir görüşmemizde:


“Kimse bilmez, ben aslında Trabzonlu sayılıyorum. Trabzon’daki Fettahoğulları ile çok yakın akrabayım. Karadenizliler, vatanına, bayrağına ve milletine bağlı kahraman insanlardır.” Demişti.


Devlet Bey, hangi takım tutuyor?


“Ben takım olarak Beşiktaşlıyım. Ancak Trabzonspor’un hayranı ve destekçisiyim. Bazı yanlış söylemlerden dolayı bana bir ara kırgın olduklarını duymuştum. Buna çok üzülmüştüm. Trabzonspor övgüyü, takdiri, başarıyı hak ediyor. Trabzonspor Türk futbolunun gururudur.”  Diyerek Trabzonluların gönüllerini almıştı..


*


Devlet Bey’in yakın çalışma ekibinde bulunan ve bulunmuş bazı dostlarımdan çok dinlemiştim.


Örneği ;TBMM’deki Özel Kalem Müdürü, Fikret Hayali, HBV Üniversitesi  İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Zakir, meslektaşlarım  Deniz Göçer  ve Metin Özkan ‘dan.


Ayrıca 2003 yılı öncesi kurulan ANAP-DSP ve MHP koalisyonu döneminde; Başbakan danışmanı olarak, Devlet Bey’i yakından tanıma fırsatını bulmuştum.


Devlet Bey,  her şeyden önce çok namuslu siyasetçidir. Hiç bir şaibesi yoktur. Hata yapanı affetmez. Ömrünü devlet hizmetinde geçirmiştir. Siyasette “Oyun kurucudur


Önemli dönemlerde, önemli kararları ile biliniyor.2003 yılından sonra Türk siyasetine hep o yön vermiştir. Seçim tarihlerini o belirlemiştir.


Aynı kabinede birlikte çalışan Devlet eski bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Devlet Bey’i anlatırken ”Rahmetli Ecevit salona girdiğinde elindeki sigarasını söndürüp, ayağa kalkacak kadar zarif, ceketinin düğmesini hiç açmayacak kadar nezaket sahibidir” der.


Devlet Bey, sert bakışı, sağlam duruşunun altında, nezaket sahibinin oluşunun yanı sıra, yüreği insan ve vatan sevgisi ile doludur.


Kimseler bilmez, TBMM’ den maaş almaz. Hepsini hayır işlerinde kullanır. Uçak yolculuğunu sevmez. Bu yüzden yurtdışına fazla gitmez. Kara yolculuğunu sever.


*

Diğer liderlerin tersine, Bahçeli'nin özel hayatı pek az biliniyor. Ya da bilinen özel hayatı yoktur.
Fanatik Beşiktaşlı... Türk halk ve sanat müziklerini seviyor; arada Ferdi Tayfur dinliyor. Favori yemeği: Acılı Adana...


Asla ütüsüz pantolon, kravatsız elbise giymiyor. Berberini, terzisini değiştirmez.


Bekâr. Ankara'da ablası ile oturuyor.


1948'de Osmaniye'de doğmuş. Bahçeli ailesi  Türkmen köklerine dayanıyor. Çocukluğunda harmandalı oynamayı severdi.


Bahçeli, çocukken de, akademisyenken de, Türkeş'in yanındayken de hep şimdiki gibi ketum, mesafeli ve gösterişsizdi.


Devlet Bahçeli varlıklı bir aileye mensup olduğundan üniversiteye kadar hep özel okullarda okudu. 


*


Evlilik hazırlığı


12 Eylül yıllarında üniversitedeki ülkücü arkadaşlarıyla MHP'nin "akademisyenler grubu" gibi çalışıyorlar. Hamle ve Töre dergilerini çıkarıyorlar. Bahçeli o ara, siyasi faaliyetler yasaklanınca bir ev alıp döşüyor, evlenme hazırlığına girişiyor; üniversiteden bir arkadaşına "Ev hazır, şimdi içine bir hanımefendi bulmak kaldı" diyor. Ancak "memleket meseleleri" nedeniyle bu planı hep ertelemek zorunda kalıyor.


1987'de Türkeş'ten Milliyetçi Çalışma Partisi'ne davet alıyor. Ve o yıl, 19 Nisan'daki kongrede Genel Sekreter seçiliyor. O gün, kendisini siyasete girmeye teşvik eden babasının ölümünün 20. yıldönümü...
10 yıl yanında çalıştığı Başbuğ ölünce yerine geçiyor. Ve 1999'da, bir başka 19 Nisan sabahı, partisinin büyük zaferiyle genel başkan oluyor.


*

İddialı bir partisinin siyaset planlamasında en önemli görevlerin başında parti grup  ve yönetimi gelir. Bu görev en başta “temkin” gerektirir. Siyasette temkin, günlük dilde kullandığımız anlamından çok farklıdır.


Temkin sadece ölçülü olmak değildir. Evvela hitabet ciddiyeti gerektirir. Elbette ki nükteye yer vardır; ama ağırbaşlılık vazgeçilmez disiplin olarak tezahür eder.


Temkinin siyasetteki en tehlikeli düşmanı “kararsız kudret” kullanmak hevesidir. Temkin, tedbirli, ihtiyatlı olmaktan farklıdır. Çünkü içeriğinde vakar ve iktidar terkibi vardır.


Bütün mesele güldürmek değil, düşündürmektir... Bu tarif özellikleriyle, Denizlileri parlamentoda dört dönem, başarı ile temsil eden; MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan ile, Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Erkan Haberal,  MHP’de’ temayüz eden simalar olarak Genel Başkan ve parti yönetimiyle ahenkli çalışma örneği sergileyen birkaç örnek teşkil ediyorlar... Üstün niteliklerini başka bir yazımda dile getireceğim..

Kaynak: () - Osman YAZICI Editör:
Etiketler: Türkeş'in, yanındayken, de, hep, şimdiki, gibi, ketumdu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı