ÇAYKUR'U VARLIK FONUNDAN ÇIKARIN DESTELEME PRİMİNİ 50 KR OLARAK ÖDEYİN

Siyaset 15.03.2022 - 12:48, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39 2917+ kez okundu.
 

ÇAYKUR'U VARLIK FONUNDAN ÇIKARIN DESTELEME PRİMİNİ 50 KR OLARAK ÖDEYİN

SAYIN VEKİL BEŞLİ ÇETEYE VERMEYİN, SARAYI KAPATIN GÜBRE ZAMLARINI GERİ ALIN. 2021 yılında 2500-2650 TL olan gübre Fiyatları 2022 yılı için 7500 TL olarak açıklandı. Gelen tepkiler üzerine Rize Milletvekili Hayati Yazıcı gübre fiyatlarını daha aşağıya çekmemiz mümkün değil dedi. Gerekçe olarak zaten 30 indirim yaptık daha da indiremeyiz dengeleri bozamayız dedi. Bu dengeler nedir bilemiyoruz. 2021 yılı için açıklanan yıllık enflasyon 36 , Üretici Fiyatları enflasyonu ise 79,89 olmuştu. Dolar kurundaki artış ise en fazla 2021 Ocak sonu Dolar kuru 7,32 TL . 2021 yılı 31 Aralık dolar kuru 13,11 TL. Artış 80. Enflasyon ve dolar kurundaki artışlara baktığımıza Gübre Fiyatları en fazla 80 oranında artmalı ve 2022 yılı için gübre fiyatı 4.770-5.000 TL aralığında olması gerekiyordu. Oysaki gübredeki artış 300 ve gübre fiyatı 7.500 TL. Bu küçük hesaptan da anlaşıldığı gibi gübredeki bu aşırı artışı anlamak mümkün değil. Hele Sayın Yazıcı’nın gübre fiyatlarını daha indiremeyiz açıklamasını anlamak hiç mümkün değil. Sayın Yazıcı konuşmasında dengeleri daha fazla bozamayız demiş. Bunun için çok bir şey yapmalarına gerek yok aslında. Kapatın Sarayı Gübre zamlarını geri alın. Beşli çeteyi beslemekten vazgeçin. Hem tasarruf yapmış olursunuz hem de ekonomik dengelerinizi bozmazsınız. 2021 yılı ekonomik göstergelerine gübre Fiyatı en fazla 5.000 TL olmalıdır. Oysa açıklanan fiyat 7500 TL’dir. Gübre fiyatlarındaki bu artışların temel nedeni AKP’nin kötü ekonomi yönetimi, kötü tarım politikasıdır. Gübre fiyatları düşürülebilir mi ?  Düşürülebilir . Sorumlular iktidardan gittiği an her şey düzeleceği için gübre fiyatları da düşecektir. Çünkü sağlıklı bir tarım politikası hayata geçirilecektir. Gübre fabrikaları kurulacaktır. Her şey yoluna girecektir. Çiftçilerimiz, çay üreticilerimiz AKP’nin kötü yönetiminin bedelini ödemektedir. Sayın Yazıcı ‘da bu kötü yönetimden sorumlularındandır.   Çay Üreticisini koruyan Çayda Taban Fiyat Uygulamasını geçilmesini sağlayacak Çay Kanunun çıkarılması için mücadele etmeyen,  Çay Üreticisini korumayan, gübre fiyatlarının artmasına engel olmayan en azından itiraz bile etmeyen aksine savunan , gübre desteklerinin artması için mücadele etmeyen, Çay destekleme priminin artırılması için mücadele etmeyen , Çaykur’un Varlık Fonundan Çıkarılması için mücadele etmeyen Milletvekilleri istifa etmelidir. Bir kez daha söyleyelim;   Çay üreticisini koruyan, Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ÇAY KANUNU hemen çıkarın.   Gübre Zamlarını Hemen geri alın. Gübre Desteklerini Hemen artırın.   Çay destekleme bedellerini artırın. 13 krş/kg yerine 50 krş/kg olarak Hemen ödeyin.   2022 Yılı yaş Çay alım fiyatı hemen açıklansın.   Çaykur Varlık Fonu’ndan hemen çıkarılsın.                                                                                                                                       Saltuk DENİZ CHP Rize İl Başkanı

SAYIN VEKİL BEŞLİ ÇETEYE VERMEYİN, SARAYI KAPATIN GÜBRE ZAMLARINI GERİ ALIN.


2021 yılında 2500-2650 TL olan gübre Fiyatları 2022 yılı için 7500 TL olarak açıklandı. Gelen tepkiler üzerine Rize Milletvekili Hayati Yazıcı gübre fiyatlarını daha aşağıya çekmemiz mümkün değil dedi. Gerekçe olarak zaten 30 indirim yaptık daha da indiremeyiz dengeleri bozamayız dedi. Bu dengeler nedir bilemiyoruz. 2021 yılı için açıklanan yıllık enflasyon 36 , Üretici Fiyatları enflasyonu ise 79,89 olmuştu.


Dolar kurundaki artış ise en fazla 2021 Ocak sonu Dolar kuru 7,32 TL . 2021 yılı 31 Aralık dolar kuru 13,11 TL. Artış 80.


Enflasyon ve dolar kurundaki artışlara baktığımıza Gübre Fiyatları en fazla 80 oranında artmalı ve 2022 yılı için gübre fiyatı 4.770-5.000 TL aralığında olması gerekiyordu.


Oysaki gübredeki artış 300 ve gübre fiyatı 7.500 TL.


Bu küçük hesaptan da anlaşıldığı gibi gübredeki bu aşırı artışı anlamak mümkün değil. Hele Sayın Yazıcı’nın gübre fiyatlarını daha indiremeyiz açıklamasını anlamak hiç mümkün değil.


Sayın Yazıcı konuşmasında dengeleri daha fazla bozamayız demiş.


Bunun için çok bir şey yapmalarına gerek yok aslında.


Kapatın Sarayı Gübre zamlarını geri alın. Beşli çeteyi beslemekten vazgeçin. Hem tasarruf yapmış olursunuz hem de ekonomik dengelerinizi bozmazsınız.


2021 yılı ekonomik göstergelerine gübre Fiyatı en fazla 5.000 TL olmalıdır. Oysa açıklanan fiyat 7500 TL’dir.


Gübre fiyatlarındaki bu artışların temel nedeni AKP’nin kötü ekonomi yönetimi, kötü tarım politikasıdır.


Gübre fiyatları düşürülebilir mi ?  Düşürülebilir . Sorumlular iktidardan gittiği an her şey düzeleceği için gübre fiyatları da düşecektir. Çünkü sağlıklı bir tarım politikası hayata geçirilecektir. Gübre fabrikaları kurulacaktır. Her şey yoluna girecektir.


Çiftçilerimiz, çay üreticilerimiz AKP’nin kötü yönetiminin bedelini ödemektedir. Sayın Yazıcı ‘da bu kötü yönetimden sorumlularındandır.  


Çay Üreticisini koruyan Çayda Taban Fiyat Uygulamasını geçilmesini sağlayacak Çay Kanunun çıkarılması için mücadele etmeyen,  Çay Üreticisini korumayan, gübre fiyatlarının artmasına engel olmayan en azından itiraz bile etmeyen aksine savunan , gübre desteklerinin artması için mücadele etmeyen, Çay destekleme priminin artırılması için mücadele etmeyen , Çaykur’un Varlık Fonundan Çıkarılması için mücadele etmeyen Milletvekilleri istifa etmelidir.


Bir kez daha söyleyelim;
 

 1. Çay üreticisini koruyan, Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ÇAY KANUNU hemen çıkarın.
   
 2. Gübre Zamlarını Hemen geri alın. Gübre Desteklerini Hemen artırın.
   
 3. Çay destekleme bedellerini artırın. 13 krş/kg yerine 50 krş/kg olarak Hemen ödeyin.
   
 4. 2022 Yılı yaş Çay alım fiyatı hemen açıklansın.
   
 5. Çaykur Varlık Fonu’ndan hemen çıkarılsın.

                                                                                                                                     

Saltuk DENİZ
CHP Rize İl Başkanı

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi