BU ADALETSİZLİĞİ MECLİSTE GİDERİN
Haber
25 Haziran 2022 - Cumartesi 10:04 Bu haber 2451 kez okundu
 
BU ADALETSİZLİĞİ MECLİSTE GİDERİN
Türkiye Haberi
BU ADALETSİZLİĞİ MECLİSTE GİDERİN

Sayın Cumhurbaşkanımızın 6 Haziran 2022 tarihindeki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, birinci dereceye gelmiş olma şartıyla öğretmen, polis, sağlık çalışanları ve din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e, genel müdür yardımcılarının 3600’den 4400’e, şube müdürü ve ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin 2200’den 3000’e, diğer memurlara ise 600 puanlık artış yapılacağı, bu artışların halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacağını beyan etmiştir.


Kamu idaresinin olmazsa olmazları, kendilerine verilen yüzlerce görevi fedakârca yürütmeye çalışan, ancak özlük hakları noktasında kendilerini “mutsuz ve kimsesiz idareciler” olarak gören müdürler, iadei itibar beklerken maalesef ki 3600 ek gösterge verilecek gruba dahil edilmemişlerdir.


Mevzuatta ek gösterge sistemi memurların kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenmektedir. Mevcut düzenlemede ise müdürler, hiyerarşik yapıda işin kontrol ve sorumluluğunu üstlendiği ve maiyetinde görev yapan mühendis, şehir plancısı, istatistikçi, kimyager, matematikçi, sosyal çalışmacı, programcı, hemşire, ebe, din görevlisi, eczacı vb. personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit bir konumda kalmışlardır.


Bu çerçevede, kamu personelin ek göstergesi ile ilgili yapılan düzenleme yasalaşmadan önce 3600 ek göstergenin, Devletimizin temelini oluşturan, bürokratik yapının hafızası olan, aynı zamanda eğitici rolüyle astlarına ve paydaşlara eğitimler vererek bilgi birikimlerini astlarına aktaran, şube müdürü, müdür, il müdür yardımcısı ve ilçe müdürlerine de verilmesi noktasında değişiklik yapılmasının gerekli olduğu aşikârdır.


Velhasıl kelam, 2011 yılında 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir üst kadronun ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkarılırken ek göstergeleri 2200 de bırakılmış, 50.000’i halen görevi başında olan, emekli olanlarla birlikte sayısı 100.000’i bulan bürokrasinin temel taşı müdürler, hak ettikleri 3600 ek göstergenin bu defa verilmesi için yaklaşık 400.000 kişi olan aile fertleri ile birlikte Gazi Meclisimizden müjdeli haber bekliyorlar.

 

Eyüp Sabri Demirci

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, ADALETSİZLİĞİ, MECLİSTE, GİDERİN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı