ÇAYKUR, KURU ÇAY SATIŞLARINDA ATAĞA KALKIYOR
Haber
15 Ocak 2021 - Cuma 11:59 Bu haber 509 kez okundu
 
ÇAYKUR, KURU ÇAY SATIŞLARINDA ATAĞA KALKIYOR
Rize Haberi
ÇAYKUR,  KURU ÇAY SATIŞLARINDA ATAĞA KALKIYOR

ALİM; (ÇAYKUR) "KURU ÇAY SATIŞLARINDA ATAĞA KALKIYOR"...

 
Çaykur Genel Müdürlüğüne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen hafta asaleti tasdik edilen Yusuf Ziya Alim; "Bugüne kadar 132 bin ton kuru çay satışı gerçekleştirdiklerini, amacımız; kuru çay satışlarımızı daha çok artırmaktır. Bunun için çok yönlü çalışmalarımız ve bir çok görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu arada özel sektöre de kim olursa olsun çay satışımızı artırmak için görüşmelerimiz devam etmektedir. İnşallah, öyle ümit ediyorum ki; kampanyanın başlayacağı tarihlere kadar yaklaşık 40 bin ton' ün üzerinde satış gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi..
 
53 Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu başkan ve üyeleri tarafından hayırlı olsun ziyaretinde bulunulan Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım; sohbet esnasında Çay kurumu hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Alım; "Özellikle Macha çayı için ABD de bulunan Rizeli bir hemşerimiz ile temasımız oldu. Bu ülkeye çayımızı satmak istiyoruz. Bu konuda önemli bir aşama kaydettik. Ayrıca 20 Ocak tarihinde İstanbul da satış mağazamızı hizmete sokacağız. Ayasofya camiinin resminin yer alacağı çay olacak.
 
Ayrıca Ankara için Eski TBMM nin fotoğrafının yer alacağı Başkent adını alacağı çayı için çalışmalarımız var. 2020 yılında kurumumuzun yanında yer alan ve Tirebolu da ki mağazalarımızdan 200 ton çay satışı gerçekleştirdik. Bu mağazalarımızı inşallah daha da yaygınlaştıracağız." dedi..
 
DAHA ÇOK ÇAY SATMAMIZ GEREKİR      
 
Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım 2020 yılında Macha çayı olarak 6500 ton satış yaptıklarını belirterek; “ 288 kilo beyaz çay satışımız mağazalarımızda gerçekleşti.  11 bin ton kuru çay Borsa üzerinden özel sektörlere sattık. Satışlarımız devam edecektir. 2020 yılında 132 bin ton kuru çay satışımız oldu. Şu an itibariyle depolarımızda 120 bin ton dolayında kuru çay bulunmaktadır. Öyle ümit ediyorum ki; Mayıs ayına kadar 40 bin ton daha satışımızı gerçekleştirebilir isek, bu durumda depolarda 80 bin ton kuru çay kalır. Bu da olması gereken durumdur." dedi...
 
KURU ÇAY PAZARIMIZI DAHA FAZLA GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR:..
 
Ülkemizde kişi başı tüketim yılda 3,5 kilo dolayındadır. Bir kişi günde 3 bardak çay içer ise bu yıllık tüketimin 290 bin tonlara ulaşır. Bu pandemi nedeniyle insanlar çay içmeyi daha çok tercih ediyor. Kuru çay satışının yüzde 70 ini bizler sattığımıza göre yıllık 200 bin ton dolayında kuru çay satışımız olur demektir. Biz bunu 150 bin ton seviyelerine çekmek istiyoruz.  Dolayısıyla Çay almam için kuru çay satışını artırmamız gerekir” dedi.
 
 ABD' YE ÇAY SATABİLİRİZ:
 
Amerika Birleşik Devletlerinde bir eyalette Rizeli bir hemşerimizin olduğunu belirten Alım “ Bu kişiyle görüstük. İnşallah bu kişi sayesinde bu ülkeye Beyaz Çay, Organik ve yeşil çay ve Potamya çayı satmak için çalışmalarımız olacaktır. Şubat ayı içinde kesinlik kazanacak” dedi.
 
ZİRAAT ÇAY BAHÇESİNDE  İLÇE EVLERİ: 
 

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım; "Ziraat Çay bahçesinde bulunan Laboratuvar'ın Hayrat Mahallesinde geniş bir alana taşındığını ve burada yapılan binaya tek kuruş masraf etmediklerini belirterek; Ziraat Çay bahçesine 12 ilçemiz adına yöresel bina yapıyoruz. Burada her ilçenin kültürünü yansıtacak ürünler yer alacak” dedi.

 

ÇAY ALIM YERLERİ MODERN DURUMA GELECEK:

 
Genel Müdür Yusuf Ziya Alım kurumun 3 bin dolayında çay alım merkezi (evleri) bulunduğunu belirterek “ Bunlar için AB projesi kapsamında 100 milyonluk bir proje yaptık. Alım yerlerimizi köylerimizde özel günler için kullanılabilecek hale getirmek istiyoruz. Çay sezonu sonunda vatandaşlarımız cenaze, düğün ve özel günler için buraları kullanabilecekler. Bunların içinde mutfak ve tuvaletler yaparak, alım merkezlerini modern hale getirme çalışmalarımız olacak” dedi.
 
BASINDAN DESTEK BEKLİTORUM:
 
53 Gazeteciler Derneği üyelerine yaptığı açıklamada “ Sizlerin desteğine ihtiyacım var.  Bugüne kadar her zaman yanımda yer aldınız, bundan sonra da birlikte çalışalım” dedi.
 
53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak ise “ 3 yıldır, vekaleten yürüttüğü Genel müdürlük görevinde asaleten atanması ilimiz için olumlu bir gelişme oldu. Kendisi çay üreticisi ve bölgenin sorunlarını bilen bir kişi, 3 yıl içinde yürüttüğü çalışmalarda başarılar elde etti, bundan böyle de başarılı olacağına inanıyorum.  Çay için, ilimiz için üretilecek olan projelerde her zaman yanında yer alacağız” dedi.
Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: ÇAYKUR,, , KURU, ÇAY, SATIŞLARINDA, ATAĞA, KALKIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı