RİZE BELEDİYESİ, MİLLİ EĞİTİM ,KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ
Haber
13 Kasım 2020 - Cuma 08:59
 
RİZE BELEDİYESİ, MİLLİ EĞİTİM ,KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ
Rize Haberi
RİZE BELEDİYESİ, MİLLİ EĞİTİM ,KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ

KUL HAKKI NEDİR?
       

Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN'in  Sosyal  medya ve yazılı basında sürekli gündeme getirdiği, "Rize Belediye sınırlarında oturanlar , ikametlerinizi Merkeze taşıyın"  açıklamalarına ikametleri köyde olanlar ne kadar duyarlılık gösteriyor?  Bu durum kul hakkına giriyor mu?  Muhafazakâr Rizeliler fetva vermiyorum.. Rize'nin tanınmış din alimleri  Serdar Hoca,  Zembilli Hoca,  Vahit Hoca.. hepsi sağ gidip onlara sorup sorup öğrenin lütfen 
 
RİZE'DE

Rize Merkezde SU Abonesi:  55 Bin küsur görünüyor.

Rize Merkezde Elektrik Abonesi:  63 Bin küsur görünüyor.

Bu aboneliklerin, su abonelerinden beş bininin kullanılmadığını,  Elektrik Abonelerinin, teleferik ve iptal edilmiş on üç bin abonenin olduğunu varsayarsak en kötü ihtimalle , Rize Merkezde 50 bin Elektrik ve su abonesinin aktif olduğu kesindir. 
 
Bir aileyi en düşük üç kişi olarak alırsak, Ana-Baba-çocuk , Abone sayısı ile çarparsak 150 bin kışı eder ki bu en düşük ihtimaldir.  Rize Belediyesinin merkezi bütçeden 114.576 kışı başına göre (2019 Aralık nüfusu )  pay almaktadır.

Yatırımlarını , nazım planlarını,  çöp yoğunluğunu, trafik yoğunluğunu, atık su gider borularını, bugün veya yarın ki su ihtiyaçlarını, Belediyedeki personel sayısını,  çöp arabalarının miktarını, aklımıza ne gelirse hepsini Belediye şehir merkezinde yaşayan insan sayısına göre belirliyor., buna paralel olarak da Merkezi bütçeden kişi başı para alıyor. .

Şimdi soruyorum...... KUL hakkı nedir?

İkametini köylere muhtarlık seçimi için aldıranlar, halen köhnemiş ağalık sisteminden aşiret sisteminden kopamamışlar, bir nevi Muhtar benim akrabamdan olsun diye feodal  yapıyı benimsemiş olanlar, şehirde yaşayıp ikametini köylere aldıranlar KUL hakkı nedir bilir misiniz? 

İnsanların üzerinde Yüce Yaradanın hakkı olduğu kadar, insanlarında birbirlerine hakkı olduğunu hatırlatmak isterim.  Belediyenin alması gereken, fakat sizler yüzünden alamadığı, yaklaşık (eski parayla) On Trilyon'un üzerinde paraya siz  sebep oluyorsunuz  ve bu şehirde yapılması gereken  hizmetleri engelliyorsunuz. Bunun  sebebi sizlersiniz. Bu şehirde su akmıyor çöpler zamanında alınamıyorsa bunun vebalı kimindir?  Kul hakkı sadece yetim malını  yemekle, birinin cebindeki parayı almakla olmuyor,  Kul hakkının babası toplumun bütünlüğüne karşı yapılan haksızlıktır. Tabi ben fetva vermiyorum, sorun okuyun öğrenin.....  Lütfen Rahmi Başkanın çağrısına uyunuz...

MİLLİ EGİTİM MÜDÜRÜME….
       
Sayın Müdürüm, Bir okul Müdürü kadar değerlidir başarılıdır hep bu felsefede eğitim camiasını bakmışımdır. Pandemiden ötürü okullarımızdaki   öğrencilerin ayrı sınıflara ayrılması bu virüs için güzel düşünülmüştür tebrik ederim. Fakat sayın hocam, sınavlar başlamış olup bazı ailelerden şikayetler geliyor. Sınavlarda aynı okuldaki örneğin 4.sınıf öğrencilerinin tamamı  pandemı kurallarına uyarak aynı anda sınav oluyorlar sınav sorularını sanırım bir ders hocası çıkarıyor  çocuklar o dersi görmemiş oluyorlar, çocukların aileleri çocuklarımız bu konuyu görmedi diye dert yanıyor iletirim hocam... Yine ikiye ayrılan sınıflardaki sınavlarda öğretmenlerin, yetiştiremediklerinden mi bilinmez, sınav öncesi testlerin  cevap kağıtlarına nasıl  işaretleneceği hususunda  gerekli  açıklamalarda bulunmadıkları veliler tarafından iletiliyor Sayın Hocam….
      
KÜLTÜR ve TURİZM  MÜDÜRÜ SAYIN ALEMDAROĞLU 
         
Rizeİl  Kültür Merkezi konferans salonu uzun zamandır kültürel etkinliklerde uzak . Sadece Parti ve diğer kongre  hizmetlerinde kullanılıyor. Geçtiğimiz  günlerde Tolstoy'un ünlü tiyatro oyunu ilimizde sahnelendi. Bu oyununun Rize'de yaşayan insanlar tarafından  izlenmesi için  halkımıza yeteri kadar duyuru yapldı mı Sayın Müdürüm? 

 
Sayın Müdürüm,  İlimizin,  ülkemizdeki sanatsal faaliyetlerin yapıldığı illere uzaklığı sebebiyle ,  bu nezih şehrin insanları  her daim bu tur etkinliklere katılamıyor veya haberdar olamıyor, tıpkı bu tiyatronun ilimize geldiği  ve kimsenin haberdar olmadığı gibi.  Lütfen  İl Kültür Müdürlüğü önü ve arkasına bizahmet bu devletin parasıyla birer ışıklı tabela  yaptırın, Rize halkı İlimizdeki bu tür kültürel ve sanatsal faaliyetlerden haberdar olsun .  Sakın görsel ve yazılı basına haber verdik demeyiniz, site sahipleri veya gazeteciler sizlerin her duyurusunu haberini yayınlamak zorunda değildir. Fakat bu halk il'deki kültürel etkinlikten haberdar olmalı Sayın Müdürüm aynı zamanda bu il binasının altındaki (yan taraf) park yeri Rizeli hatırlı kişilerin park alanı mı merak ettim soruyorum...


SAYGILARIMLA .
Kaynak: () - Bayram Arif TURAN Editör:
Etiketler: RİZE, BELEDİYESİ,, MİLLİ, EĞİTİM, ,KÜLTÜR, MÜDÜRLÜĞÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı