RİZE'DE BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER

Eğitim 23.11.2022 - 11:05, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39
 

RİZE'DE BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER

RTE Üniversitesi  iDiş Hekimliği Fakültesi tarafından birinci sınıf öğrencileri için Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve Üniversite Halk Dansları Topluluğu’nun Halk Oyunları gösterisi ile başlayan programda, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş ve Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasına içerisinde bulunduğumuz Diş Hekimliği Haftası’nı ve Diş Hekimliği Günü’nü kutlayarak başlayan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, Diş Hekimliği Fakültesinin genel bir tanıtımını yaptı, öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek konuşmasını tamamladı. Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise konuşmasına, “Sizler tababet ilmini özümsemiş bir kültürün mirasçıları olarak eğitiminize ilk adımınızı bugün beyaz önlüğünüzü giyerek atıyorsunuz.” diyerek başladı. MS 7. ve 15. yüzyıllar arasında diş hekimliğindeki en büyük gelişmelerin Müslüman ülkelerde olduğunu, İslamiyetin temizlik ve ağız sağlığına verdiği önemin bu bilimin gelişmesindeki en önemli etken olarak görüldüğünü ifade eden Rektör “ Tabari, Razi, Ali bin Abbas, Zehravi, İbn-i Sina, Abdüllatif, Hekim Ahmedi, Akşemsettin, Sabuncuoğlu gibi Türk ve İranlı Müslüman hekimler tıbbın ve diş hekimliğinin gelişmesine bu dönemde büyük katkı sağlamışlardır. Hekimlerimiz inşa ettikleri hastanelerde birçok buluşa imza attıkları gibi, yüzlerce yıl boyunca insanlara ücretsiz kaliteli sağlık hizmeti vermiş, genç hekimler de yetiştirerek kurumsallaştırdıkları bu anlayışı günümüze kadar ulaştırmışlardır.” dedi. Rektör, beyaz önlüğün saflığı, dürüstlüğü ve temizliği simgelediğini ve aynı zamanda umudun ve şifanın da rengi olduğunu belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: “Beyaz önlüğü giydiğiniz ilk andan itibaren saygın bir mesleğe kavuşacağınızın bilincine varacaksınız. Ailenizin gözündeki parıltı, yüreğindeki gurur olacaksınız. Uzun ve zor bir eğitim süreci sizleri bekliyor, bundan dolayı çok çalışacak, sabırlı olacaksınız, hastalarınızla iyi ilişkiler kuracak, şefkatli olacak, empati yapmayı öğreneceksiniz. Hekimlik kutsaldır, en kutsal anlamı ise hastaların duası, yakınlarının minnettarlığıdır. Hepinize bu kutsal süreçte başarılar dilerim, her daim yanınızda olacağımızı beyan etmek isterim. Önlüğünüz hep beyaz kalsın. Toplum Ağız Diş Sağlığı haftanız kutlu olsun.” Açılış konuşmalarının ardından öğrencilere önlüklerini Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı,  Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, dekanlar ve akademisyenler giydirdi. Tören, günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

RTE Üniversitesi  iDiş Hekimliği Fakültesi tarafından birinci sınıf öğrencileri için Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi.


Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve Üniversite Halk Dansları Topluluğu’nun Halk Oyunları gösterisi ile başlayan programda, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş ve Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz bir açılış konuşması gerçekleştirdi.


Konuşmasına içerisinde bulunduğumuz Diş Hekimliği Haftası’nı ve Diş Hekimliği Günü’nü kutlayarak başlayan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, Diş Hekimliği Fakültesinin genel bir tanıtımını yaptı, öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek konuşmasını tamamladı.


Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise konuşmasına, “Sizler tababet ilmini özümsemiş bir kültürün mirasçıları olarak eğitiminize ilk adımınızı bugün beyaz önlüğünüzü giyerek atıyorsunuz.” diyerek başladı.


MS 7. ve 15. yüzyıllar arasında diş hekimliğindeki en büyük gelişmelerin Müslüman ülkelerde olduğunu, İslamiyetin temizlik ve ağız sağlığına verdiği önemin bu bilimin gelişmesindeki en önemli etken olarak görüldüğünü ifade eden Rektör “ Tabari, Razi, Ali bin Abbas, Zehravi, İbn-i Sina, Abdüllatif, Hekim Ahmedi, Akşemsettin, Sabuncuoğlu gibi Türk ve İranlı Müslüman hekimler tıbbın ve diş hekimliğinin gelişmesine bu dönemde büyük katkı sağlamışlardır. Hekimlerimiz inşa ettikleri hastanelerde birçok buluşa imza attıkları gibi, yüzlerce yıl boyunca insanlara ücretsiz kaliteli sağlık hizmeti vermiş, genç hekimler de yetiştirerek kurumsallaştırdıkları bu anlayışı günümüze kadar ulaştırmışlardır.” dedi.


Rektör, beyaz önlüğün saflığı, dürüstlüğü ve temizliği simgelediğini ve aynı zamanda umudun ve şifanın da rengi olduğunu belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: “Beyaz önlüğü giydiğiniz ilk andan itibaren saygın bir mesleğe kavuşacağınızın bilincine varacaksınız. Ailenizin gözündeki parıltı, yüreğindeki gurur olacaksınız. Uzun ve zor bir eğitim süreci sizleri bekliyor, bundan dolayı çok çalışacak, sabırlı olacaksınız, hastalarınızla iyi ilişkiler kuracak, şefkatli olacak, empati yapmayı öğreneceksiniz. Hekimlik kutsaldır, en kutsal anlamı ise hastaların duası, yakınlarının minnettarlığıdır. Hepinize bu kutsal süreçte başarılar dilerim, her daim yanınızda olacağımızı beyan etmek isterim. Önlüğünüz hep beyaz kalsın. Toplum Ağız Diş Sağlığı haftanız kutlu olsun.”


Açılış konuşmalarının ardından öğrencilere önlüklerini Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı,  Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, dekanlar ve akademisyenler giydirdi.


Tören, günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.