RİZE'DE EN UYGUN YERİ AÇIKLADI.
Haber
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 19:55
 
RİZE'DE EN UYGUN YERİ AÇIKLADI.
Rize Haberi
RİZE'DE EN UYGUN YERİ AÇIKLADI.

RİZE'DE SEHİR HASTANESİ  İÇİN EN UYGUN YER; DENİZ DOLGUSUDUR!..


Rize'de yeni hastane yapımının 2020 yatırım programına alındığını memnunlukla öğrendim.Ancak iki yıldır bütün aramalara rağmen hastanede aranacak özelliklere uygun yer olarak; nihayet Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Deniz dolgusu üzerinde yapılacağı kararı çıkmıştır.


Rizeli bir  mühendis olarak olması gereken kriterler nelerdir,bu konuda düşüncelerimi hemşerilerim ve yetkililerle paylaşmak istiyorum. 


1-Aranan arazi yapısı hastaneye uygun,bu kapasitedeki hastaneye en az 250-300 dönüm olması gerektiği yetkililerce ifade edilmektedir.                          


2-Tespit edilecek yerin denizden ve havadan gelebilecek ambulansların en kısa zamanda hastaneye ulaşabilmesi için iller arası transit yoluna yakın bir yer tespit edilmiştir..                         


3-Bu yerin RİZE RECEP TAYYİP ERDOĞAN Üniversitesi Tıp fakültesi hocalarından istifadesi için,tıp fakültesine mutlaka yakın olmalıdır                                    


4-Kış aylarında hasta ulaşımı aksamaması için yol standardının uygun olmasıdır, sakıncaları bugünkü araştırma hastanesi'nin yolunda görülmektedir.                                  


5-Yıldan yıla artan hasta yoğunluğunu karşılayacak ilave tesislerin yapımı için uygun olmalıdır.                                              


6-Maliyet açısından Rize havaalanının dolgusunda beher m2 maliyeti ile arazide yapılacak  kamulaştırma,harfiyat,zemin ıslahı,alt yapı ve tesislerin maliyetini mukayese ettiğimizde deniz dolgusu lehine,net bir fark görülmektedir.


Şahsım olarak en uygun alanın,deniz dolgusu olduğu kanaatindeyim.Deniz dolgusunu sakıncalı görenler için bugünün tekniği ile herhangi bir sakıncasının olmayacağı kanaatindeyim.


(Rize Artvin havaalanı ve Tesisleri,  Giresun Ordu Havaalanı ve Tesisleri,  Trabzon Akyazı 850 dönüm dolgu alanında Şenol Güneş Spor Kompleksi,alışveriş merkezi) 

Bu teklif için emsal örneklerimizdir.


Saygıdeğer hemşehrilerim..


19 Şubat 2020 günü Rize'de yapılmasına yetkililerce daha önce karar verilmiş olan "RİZE ŞEHİR HASTANESİ NEREDE OLMALIDIR" konusunda tahsilim,tecrübelerim ve mantığım ile deniz dolgusunda,maliyet açısından da daha uygun olacağına inandığımı gerekçeler ve örnekleri ile belirtmiştim.

     
Hemşerilerimin konuyla ilgili düşüncelerini nazik bir şekilde ifade etmelerini demokratik bir hakkın kulllanılması olarak görüyorum.

       
Bende 19 Şubatta'ki yazımda gerekçeler ve örnekler vererek belirttiğim gibi hastanenin deniz dolgusunda olmasının Ülkemiz ve Rize'miz için uygun olacağını düşünüyorum.


Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.Ahmet KABİL
Rize Eski Milletvekili

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, EN, UYGUN, YERİ, AÇIKLADI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı