RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
Haber
30 Eylül 2020 - Çarşamba 21:01
 
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
Rize Haberi
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ

İlçe Halk Eğitim Müdürlüğünde 12 kursiyerin devam ettiği İŞKUR destekli Maske üretim kursunda üretim devam ediyor. İŞKUR destekli ilk maske üretim kursu olan bu projeye Kaymakam Cafer Kaymakçı ve İkizdereli İşadamları da makine hibe ederek destekte bulundular.


Rize'nin   İkizdere  İlçesi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Fatma Kalemci Rize’de ilk kez açılan İŞKUR destekli proje hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi ’planlaması ile açılan “Koruyucu Maske Üretimi” kursunda öğrencilere ve yetişkinlere yönelik faklı maskeler üretilmektedir. Maske üretimi alanında ARGE çalışması yapıldı. ARGE çalışmaları maskelerin kumaş koruyuculuğu, modellerin rahat kullanımı, ergonomik oluşu ve eğitim mesajlarını içermektedir.  Eğitim sloganını içeren maske modellerde,  6-12 yaş grubuna yönelik olarak  “MASKE-TEMİZLİK-MESAFE” sloganı ile yaş grubuna hitap eden ilgi çekici görselleri bir arada kullanıldı. Çünkü halkı bilinçlendirecek ve koruculuğun ve yayılmanın önlenmesini her an hatırlatıcı sloganların bulunmasını önemsendi. 0- 12 yaş grubu için görsel eğitim çok önemli. 0-6 yaş grubu için de görsel ilgi çekici ve eğitici maskeler tasarlandı,  Onlara sosyal mesafe ve hijyene dikkat etme, maskelerdeki görseller ile sürekli olarak hatırlatılmaktadır. Burun kenarlarından hava akışını engelleyerek koruyuculuğu artıran ve gözlük buharlaşmasını engelleyen maske modelleri çalışıldı.

      
Koruyucu Kıyafet Dikimi (İş Önlüğü, İş Tulumu, Yüz Maskesi, Bone, Galoş) Kursu” İkizdere Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü-İş Kurumu İşbirliği ile açılan 45 günlük kursumuz 23 Ekim’de sona erecek. İŞKUR işbirliği ile maske üretim kursu açan ilk Halk Eğitim Merkeziyiz.

                      
ANA SINIFI ve 1.SINIFLARA HEDİYE MASKE

       
Çocuklar için özel olarak üretilen maskeleri İkizdere Atatürk İlkokulu Anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerine 6 şar adet hediye edildi, yüzü yüze eğitim başladığında diğer kademelerdeki öğrencilere de maskeler hediye edilecektir. Ayrıca üretilen maskeler satışa sunulmuştur. Maskelerin yıkanabilir olması, kaliteli ve uygun fiyat olması dolayısıyla maskeleri ilgi yoğun olmaktadır.

        
İlçe Kaymakamımız Cafer Kaymakçı, kurs için gerekli olan sanayi tipi dikiş makinası ve maske kumaşları satın alınmasını sağladı. Ayrıca Gölyayla  Köyü Muhtarlığı kursa 2 adet sanayi tipi makine hediye etti.  Destekleri için teşekkür ederiz.

        
Günde 100 maske üretiliyor kursiyerlere 30 TL ödeniyor

    
Kursiyerlerimiz üretken olmaktan çok memnunlar. Üretken olmaya ek olarak günlük olarak kursiyerlerimize 30 TL ödeme yapılmakta olup, sosyal güvenlik sigortaları da yapılmıştır. Kursumuz sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına azamı şekilde dikkat edilerek 3 ayrı odada sürdürülmektedir.  Maske üretimi kumaşı ütüleme-maske kalıbının kumaş üzerine çizimi-kesim-makine ve el dikişinin yapılması-ütüleyip hijyen sağlama ve paketleme aşamalarından oluşmaktadır. Her bir aşama faklı odalarda çalışılmaktadır.  İlçemizin maske ihtiyacı karşılanıp, siparişler de almaktayız.  Kursumuzda günlük ortalama 100 maske üretilmekte olup, şu ana kadar 1000 adet maske üretmiş bulunmaktayız.

     
Kurs öğretmenimiz Canan Kösoğlu’nun kursiyerlere rehberliği, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Adem Gündüz ve Kaymakamımız Cafer Kaymakçı’ nın destekleri ile kursumuz başarılı ve verimli bir şekilde sürmektedir. Kursumuzu işbirliği ile yürüttüğümüz İş Kurumu Genel Müdürlüğüne, destekleri veren Kaymakamımız Cafer Kaymakçı’ya ve kursiyerlerimize teşekkürlerimizi sunarım’dedi.

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: RİZE'DE, İŞ, İNSANLARINDAN, MAKİNA, DESTEĞİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
RİZE'DE İŞ İNSANLARINDAN MAKİNA DESTEĞİ
Yorumlar
Haber Yazılımı