RİZE'DE SIRADIŞI BİR BAŞKAN .. RİZENİNSESİ'NE ÖZEL KONUŞTU
Haber
31 Temmuz 2022 - Pazar 12:46
 
RİZE'DE SIRADIŞI BİR BAŞKAN .. RİZENİNSESİ'NE ÖZEL KONUŞTU
Rize Haberi
RİZE'DE SIRADIŞI BİR BAŞKAN .. RİZENİNSESİ'NE ÖZEL KONUŞTU

Rize FINDIKLI Belediye başkanı Ercüment Şahın ÇERVATOĞLU ile Özel röportaj. RizeninSesi Haber Müdürümüz Bayram Arif TURAN sordu Başkan Ercüment Şahın ÇERVATOĞLU cevapladı.


FINDIKLI Belediye  Başkanlığı makam odasında gerçekleşen röportaj tamamını yayınlıyoruz.


İŞTE O ROPORTAJIN TAMAMI.


B.Arif TURAN: Başkan belediye başkanlığı döneminizi kısaca değerlendirirmişsiniz?


BAŞKAN        :Bugüne kadar MECİ anlayışıyla hemşerilerimle birlikte çalışmalar yürüterek, belediyeyi birlikte yönetiyoruz, ilçemizde Yeni sosyal tesisler kurduk, üretim alanları oluşturduk, Can dostlarımız olan (sokak hayvanları)hizmet etmek için yatırımlar yaptık, emsalsiz bir Fındıklı yaratmak için hep beraber çalışıyoruz. Fındıklı ilçemizin doğalgaz alt yapısını tamamlamaya çalışıyoruz, ihtiyaç duyduğumuz araç gereçleri aldık, bunların toplam değeri 60 milyonu buluyor. Bu alımlar ve yatırımlar sadece oluşturulan bütçe ile değil, MECİ kültürü ile yaptık yapmaya devam ediyoruz Bayram Bey.

 


B.Arif TURAN: Başkan MECİ nedir ?MECİ'yi okuyucularıma kısaca anlatırmışsınız?


BAŞKAN         :Bayram Bey, MEÇİ  (imece) kadim Anadolu topraklarında var olan dayanışma duygusunun coğrafyamıza iz düşümüdür. MECİ nin üç çeşidi üç türü vardır. Atalarımız da da var olan MECİ nın bizler 3 türünü biraz daha geliştirerek karma bir anlayışla belediyecilik yapıyoruz. Örneğin biz, yapılacak işi halka soruyoruz, onlarla birlikte işçilik dahil olmak üzere üretiyoruz, ürettiğimiz alanı ve ürünü koruyor ve israfı önlenmiş de oluyoruz. 


B.Arif TURAN: Başkan, Fındıklı halkına belediye olarak kaç personelle hizmet veriyorsunuz?


BASKAN         :Bugün itibarıyla Fındıklı hemşerilerime 84 personel ile hizmet veriyoruz.


B.Arif TURAN: Başkan, Fındıklı ilçesinin içme suyu problemi var mı?


BAŞKAN          :Var, fakat en az şu sorunu olan Belediye yiz. Yaptığımız proje ile, Fındıklı ilçesinin köyleri dahil önümüzdeki 50 yıllık su sorununu çözmeye çalışacağız Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Başkan, ilçenizde kaç mahalle var, mahallelerinizde kaç adet çocuk oyun parkı var?


BAŞKAN         :ilçemizin Sekiz mahallesi var Bayram Bey,  Mahallelerimizde ise toplamda, altı çocuk oyun parkı var, altı çocuk oyun parkının üçünü bizim dönemimizde hizmete soktuk, bütün mahallelerimize çocuk oyun parkı yapacağız.


B.Arif TURAN: Başkan, Fındıklı belediyesi olarak, kaç spor branşında hizmet veriyorsunuz?


BAŞKAN         :Fındıklı belediyesi olarak dört Spor branşında gençlerimize hizmet veriyor.


B.Arif TURAN: Mahalle muhtarları ile istişare ediyor musunuz başkan?


BAŞKAN         :Belediyemiz bünyesinde muhtarlar komitesi oluşturduk fakat, muhtarlarla çok sağlıklı ilişkimiz olmuyor, hizmet noktasında sıkıntılarımız oluyor Bayram Bey .


B.Arif TURAN: Fındıklı halkı sizlere rahatlıkla ulaşabiliyor mu?


BAŞKAN.        : Bayram Bey, Sokakta, kapısız odamda, telefonla, gece gündüz sabah saat beşte ,cenazesi olan ,düğünü olan, her hemşerim bana sıkıntısız ulaşabiliyor, benim telefonum kapalı olmaz, yetkimiz dahilinde hemşerilerimin sıkıntılarını çözmeye çalışıyoruz.


B.Arif TURAN: Başkan, sokak köpekleri ile ilgili bir çalışmalarınız var mı?


BAŞKAN         :İlçemizde, Sokak hayvanları ve rehabilitasyon ve yaşam merkezi kurduk Bayram Bey, 2019 yılından beri hizmet veriyor, 800 dönüm arazide 160 dostumuza (Sokak hayvanına) Yuva yaptık.


B.Arif TURAN: Başkan Fındıklı için düşündüğünüz mega bir hayaliniz var mı ?Proje olarak.


BAŞKAN        :Bayram Bey, İki mega projem var. Bunlardan birincisi, bütün kenti yıkıp yöresel mimariye çevre dostu daha yaşanabilir bir kent planlamak. İkincisi ise, her sokağında çeşmesi olan suyun ücretsiz olduğu ama aynı zamanda içme suyunun tasarrufunun bilincini oluşturmak.


B.Arif TURAN: Başkan, merkezî hükümetten almış olduğunuz ödenekler, hizmet noktasında yeterli geliyor mu?


BAŞKAN        :Hiçbir belediye ye, merkezi hükümetten aldığı pay yetmez ,bize de yetmiyor. Bu
payın arttırılması gerekiyor. Bizim gibi belediyeler merkezi hükümetin kaynakları ile ayakta durmaya çalışıyor.


B.Arif TURAN: Başkan, merkezî hükümetten alınan kaynaklar yetersiz ise, Belediye olarak hizmet noktasında gelir kaynaklarını nasıl artırıyorsunuz?


BAŞKAN        :Bayram Bey, Şöyle yaptık, 1- Tasarruf, 2- Hizmet üretirken ihtiyaç duyduğumuz mallar için pazarlık yapıyoruz, düşük ücretli almaya çalışıyoruz,3- Geri dönüşümü hayata geçirdik çöplerden arttığı değer elde ettik,4- Beton santrali kurduk,5- Kırık parke ve bodur santrali kurduk, 6-Mıcır santrali kurarak artı değer elde ettik bu yatırımları yaparken de, birçoğunu MECİ usulü yaptık.


B.Arif TURAN: Başkan ,AK Parti hükümetinin belediye çalışmalarında engel olduklarını düşünüyor musunuz?


BAŞKAN        :Bayram Bey, Merkezden özel bir engelin olduğunu düşünmüyorum ,bütün CHP'li belediyelere yapılan en engellemelerle biz de karşılaşıyoruz, ama yerelde çalışmalarımızı kıskanan anlayış, kurumlar üzerinden bize engel çıkarmaya çalışıyor.


B.Arif TURAN: Fındıklı Belediyesi'nin kanalizasyon sorunu var mı başkan.


BAŞKAN         :Kısmen var Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Belediye olarak sosyal yardımlarda bulunuyor musunuz başkan.


BAŞKAN        :Bulunuyoruz Bayram Bey, ihtiyaç sahiplerine kumanya, bayramlarda bayramlık giysi veya bayram şekeri (çoğu çocuklara) bir de 400 öğrenciye her yıl burs veriyoruz.


B.Arif TURAN: Başkan, Fındıklı halkı kadını erkeği ürettiğini satabilecek yerler alanlar kısaca kolaylıklar sağlıyormuşsunuz?


BAŞKAN       :Hemşerilerimin ürettiğini satabileceği pazar yerimiz var Bayram Bey, bir de ilçemizde halkın bakkalı var.


B.Arif TURAN: Başkan, millet bahçesinin ve millet kütüphanesinin ismini gelir gelmez neden değiştirdiniz? Burada bir siyasetten mi ismi değiştirdiniz.


BAŞKAN         :Bayram Bey, Göreve gelir gelmez isimleri değiştirmedik. Altı buçuk trilyon TL (eski para ile) kullanılarak müteahhitte yaptırılmış on dört buçuk trilyon TL (eski para ile) olarak Fındıklı halkı geri ödüyor açılışı 19 Mart 2019'da AKP vekilleri tarafından yapılıyor. CHP grup u o zaman isim verilirken şerrini ve itirazını yapmasına rağmen, bu isimler veriliyor. Bizler göreve geldikten sonra ikinci meclis toplantısında Grup olarak öneri yapıldı, ben dahil üç Arkadaş bu konuda görev aldık, halkın nabzını tutmak için üç ay çalıştık, halkın isteği doğrultusunda oturumunda, nitelikli çoğunlukla isim değişikliğine gittik.


B.Arif TURAN: Başkan, Rahmetli Kazım KOYUNCU, Ülkemizin ve bölgemizin bir değeri fakat, FINDIKLI 'ya mal olmuş Fındıklılı Bir büyüğün ismini neden düşünmediniz?


BAŞKAN         :Bayram Bey, Öyle de tercih edebilirdik, ancak müzik alanında düşündüğümüzde, Kazım KOYUNCU' nun önüne gelebilecek bir başka sanatçının şu an yaşayan veya aramızdan ayrılan olmadığı için düşünüldü, sunuda ifade edeyim ki siyasetten bu isim verilmedi.


B.Arif TURAN: Başkan, toplantılarda veya konferanslarda dikkat ediyorum, sürekli şahsınızın sosyalist olduğunu ifade ediyorsunuz. CHP ile sosyalizm örtüşüyor mu?


BASKAN        :Bayram Bey, Zaten CHP Avrupa'da sosyalist enternasyonal kurulun üyesidir, bir çelişki olduğunu düşünmüyorum.


B.Arif TURAN: Başkan, nasıl bir Türkiye ve Fındıklı hayal ediyorsunuz?


BAŞKAN        :Kimsenin ötekileştirilmediği, kimsenin sokakta üşüyerek yapmadığı, emeğin temel değer olarak kabul edildiği, eşit Özgür yaşayabileceğimiz ve ancak, adaletsiz bir eşitsizliğin değil, demokrasinin hâkim olduğu, kimsenin düşüncesinden dolayı yargılanmadığı bir ilçe bir ülke hayal ediyorum Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Başkan, Belediye encümen toplantılarını kalabalık ve halkın içinde yapıyorsunuz, güvenlik endişeniz olmuyor mu?


BAŞKAN        :Hayır hiçbir zaman Bayram Bey, bütün toplantılarımızı halkımızın katılımı ile halkımızın içinde yapıyoruz. Halkımdan neden korkayım ki?


B.Arif TURAN: CHP il veya ilçe örgütü ile sıkıntı veya tartışma yaşıyor musunuz başkan?


BAŞKAN        :Hayır kesinlikle, fakat partimizin iktidar yürüyüşünde tartışmalarımız oluyordur.


B.Arif TURAN: Başkan, bazen sitemkâr açıklamalarda bulunuyorsunuz. Mesele bir açıklamanız da biz ACERA Cumhuriyeti miyiz diye bir çıkışımız olmuştur Bu söylemleriniz tehlikeli söylemler değil mi?


BAŞKAN        :Bayram Bey o açıklamada ki samimiyetim şu, biz FINDIKLI belediyesi olarak, hizmette siyasi farklılık DİN,DİL,İRK farkı gözetmeksizin çaba çalışma, Efor harcıyoruz sarfediyoruz, onun için bizim ötekileştirilmememiz için ifade edilen İRONİK bir söylemdir.


B.Arif TURAN: Başkan, FINDIKLI 'da kentsel dönüşüm düşünüyor musunuz?


BASKAN: Evet Bayram Bey.


B.Arif TURAN: FINDIKLI ilçesini Turizm yönünden cazip kılacak proje çalışmalarınız var mı başkan?


BAŞKAN         :Var, kültür sanat faaliyetlerimiz devam ediyor, Deniz alanlarının halk plajları olarak kullanılması ve ev pansiyonculuğunu geliştirecek çalışmalar yapıyoruz sayın Turan 


B.Arif TURAN: Başkan, Türkiye'de dikkatle takip edilen TUNCELİ belediye başkanı olan MALKOÇOĞLU ile sizsiniz, bu sizin üzerinize hizmet babında baskı oluşturuyor mu?


BAŞKAN         :Hayır Bayram Bey, bilâkis olur ki hatalarımı azaltıyor.


B.Arif TURAN: Başkan sizin için Mustafa Kemal Atatürk ne anlam taşıyor?


BASKAN        :Devrimci Olduğu Sayın Turan.


B.Arif TURAN: Başkan, kafes balıkçılığına neden karşı çıkıyorsunuz?


BAŞKAN         :Bilim ve tekniği Temel almayarak doğamızı ve çevremizi kirleteceğin den dolayı karşıyım. Gelişmiş ülkelerdeki gibi sahilden 10 kilometre açıkta yapılırsa, o zaman karşı değilim Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Başkan, sizi hiçbir toplantılarda seminerlerde konferanslarda kravat takarken görmüyoruz. Özel bir nedeni var mı? Sisteme karşı gelmenizden mi kaynaklanıyor.


BAŞKAN         :Hayır Bayram Bey, kurumlar giysilerle yönetilmez, fikirlerle yönetilir.


B.Arif TURAN: Başkan, Rize'de hangi ismin CHP milletvekili adayı olup, milletvekili olmasını arzu ederdiniz?


BAŞKAN        :Bayram Bey, şu anda, hem adaylığı he mide Rize milletvekilliğini hak eden CHP İl Başkanı Saltuk Deniz başkandır. Ben şahsen başkan aday olursa destekliyorum.


B.Arif TURAN: Başkan olur ya sizin milletvekili adayı olma gibi bir düşünceniz var mı?


BAŞKAN         :Hayır, sayın TURAN.


B.Arif TURAN: Başkan şehrin Rize tarafından girişinde iç minibüs yolunda, yol ve teletuvar biraz bakımsız olduğunu tespit ettim, bir nedeni var mı?


BAŞKAN         :Bayram Bey, İç minibüs yolunu karayollarından yeni devraldık ,personel yetersizliğinden dolayı bazı sıkıntılar oluşabiliyor oradaki eksikleri biliyoruz.


B.Arif TURAN: Başkan, ilçenizde kültür sanat etkinlikleri düzenliyor musunuz?


BAŞKAN         :Evet yeşil altın gümüş Deniz festivallerini 20 yıl aradan sonra 2019 yılında canlandırdık ve bu yılda 11- 21 Ağustos günleri arasında, köylerimizi de içine katarak festival düzenleyeceğiz Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Başkan belediyenizin makam kapısı neden yok?


BAŞKAN         :Makam odasının özeli olmaz Bayram Bey, makam odası neden kapalı veya kapısı olsun ki, bizler hizmet için buradayız hizmetin gizliliği olamaz olmamalı.


B.Arif TURAN: Başkan, CHP nin  Büyükşehir belediyelerinden yardım alıyor musunuz?


BAŞKAN          :Çok olmasa bile CHP büyükşehir belediyelerinden dönem dönem yardım alıyorum.


B.Arif TURAN: Başkan , RİZE belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?


BAŞKAN        :Olumsuz bir sorunumuz yok, hatta sevgili RAHMİ başkanımla birlikte belediyemizin ihtiyaçlarına dair karşılıklı dayanışma içerisinde olacağız, Karşılıklı adımları da attık Bayram Bey.


B.Arif TURAN: Başkan son olarak Fındıklı hemşerilerine bir mesajım var mı.


BASKAN         :100 yıllık cumhuriyetimizin kurucu değerlerini 2 ci yüzyılda taşıyıp, kimseyi ötekileştirmeden, insanlık temelinde insana ulaşmak için çalışmalar yapmamızın gereğini düşünüyorum. Bunun için, hemşerilerimin kadım Gönültaş ligini bizlerden esirgemeyerek, Atatürk devrimciliğinin ışığında omuzdaş olmaya bizleri yalnız bırakmamaya çağırıyorum, bütün hemşerilerimi sevgiyle selamlıyorum.


RizeninSesi haber müdürü olarak sorduğum bütün sorulara içtenlikle cevap verdiği için Başkana teşekkür ediyorum. RizeninSesi haber sitesi olarak başarılar diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, SIRADIŞI, BİR, BAŞKAN, .., RİZENİNSESİ'NE, ÖZEL, KONUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı