Rize'de “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştu
Haber
22 Nisan 2019 - Pazartesi 13:02
 
Rize'de “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştu
Sağlık Haberi
Rize'de “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştu

Beyin felci geçiren hastalar “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştu

İki saat arayla beyin atar damar tıkanıklığı ile geldiler, “trombektomi” tedavisi ile sağlıklarına kavuştular.

Rize’de, 77 yaşındaki Fatma Birol beynin solunu besleyen en büyük atardamar tıkanıklığı, 68 yaşında Emine Kütükbaş ise beynin sağını besleyen en büyük atardamar tıkanıklığı nedeniyle iki saat arayla acil servise başvurdu.

112 acil servis ekipleri tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi getirilen hastalara önce toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı.  Ardından anjiyo eşliğinde kasıktan girerek pıhtı çıkarma işlemi yapıldı.

İki saat arayla acil servise başvuran hastalara yapılan başarılı tedavi ve operasyonlar sayesinde tamamen tıkalı olan damarları açılarak,  sağlıklarına kavuştular.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Tüfekçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, 77 yaşındaki Fatma Birol ani olarak bilinç bulanıklığı,  sağ kol ve bacakta güçsüzlük, yüzde kayma ve konuşma bozukluğu gelişmesi üzerine yakınları tarafından şikâyetlerinin başlangıcından 1,5 saat sonra hastanemize getirildiğini söyledi.

Tüfekçi, “Yaptığımız tetkiklerde beynin solunu besleyen en büyük atardamar kökten tamamen tıkanmış olduğu saptadıklarını belirterek, “Hastaya acil olarak toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı.  Ardından zaman kaybetmeden girişimsel radyoloji ekiplerince anjiyo işlemi yapıldı. Anjiyoda beyni besleyen sol ana atar damarının tamamen tıkalı olduğu görüldü. Tıkanıklık anjiyo eşliğinde kasıktan girerek pıhtı çıkarma işlemi yapıldı ve tıkalı olan damar tamamen açıldı.”  diye belirtti.

Bu işlemin tamamlanmasından yaklaşık iki saat sonra 68 yaşında Emine Kütükbaş isimli hastanın acil servise başvurduğunu söyleyen Tüfekçi, şunları kaydetti:

“Bilinç bulanıklığı, sol kol ve bacağında tutmama, yüzde kayma, gözlerinin sağa kayması ve etrafını tanıyama şikâyetleri ile hastaneye getirildiğini ifade ederek, “Bu hastada ise beynin sağını besleyen en büyük atardamar kökten tamamen tıkanmış olduğu düşünüldü. Hastaya ilk olarak toplardamardan serum içinde pıhtı eritici ilaç tedavisi uygulandı. Derhal anjiyo yapılarak beynin sağ tarafını besleyen ana atar damarın tıkalı olduğu görüldü. Tıkanıklık trombektomi işlemi yapılarak tamamen açıldı. İşlem sonrası bir gün yoğun bakımda takip edilen hastalar ertesi gün nöroloji servisine alındı. Her iki hastanın da şikâyetleri tama yakın düzeldi ve hastaların birkaç gün içinde taburcu edilmesi planlanmaktadır.”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Üyesi Girişimsel Radyolog Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Beyazal ise ölümcül derece beyin felci şikâyetiyle başvuran hastalara damar içi pıhtı eritici ilaç verildikten sonra hala tıkalı olan damarları anjiyo eşliğinde trombektomi yöntemi ile başarılı bir şekilde açtıklarını söyledi.

Beyin atar damar tıkanıklığı toplumda yaygın görülen ve erişkinlerde sakatlığa, hatta ölüme yol açan en önemli hastalık olduğunu söyleyen Beyazal, şunları kaydetti:

“Ana atar damarların tıkanması halinde kısa sürede ölüme de yol açabilmektedir. Hastaneye ulaşmasında fazladan geçen her dakika hatta saniye beyinde milyonlarca hücrenin ölümüne sebep olmaktadır. Damar açıcı tedavi uygulanmamış olsa yatalak kalacak ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bu iki hastamızda, hasta yakınlarının hastalığı hemen fark etmesi, 112 ekiplerinin hastaları hızla hastanemize ulaştırması ve ekip olarak zaman kaybetmeden yapmış olduğumuz etkin tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar almış bulunmaktayız.”

Emine Kütükbaş’ın eşi Durmuş Kütükbaş, “Sabah kahvaltı sofrasında çay doldururken eşimin aniden titremeye başladı. Tam düşmek üzeriyken tuttum onu ve komşularımdan yardım istedim. Ambulans ile hastaneye getirdik. Hocama çok yalvardım. Eşime tekrar kavuşmak için çok dua ettim. Ağlayarak operasyonun bitmesini bekledim. Hocalarımdan allah razı olsun. Şuan gerçekten çok mutluyum” diye konuştu.

Fatma Birol ise, “Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Hocalarıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah daha da iyi olacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, “trombektomi”, tedavisi, ile, sağlıklarına, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı