RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
Haber
29 Kasım 2021 - Pazartesi 19:30
 
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
Rize Haberi
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN

RİZE’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yeşilçay Erkek Ögrenci Yurdu çatısında yangın çıktı. Öğrencilerin tahliye edildiği yurt binasının çatısındaki yangına ekiplerin müdahalesi sürüyor. 

Bugün saat 18.00 sıralarında İslampaşa Mahallesi’nde KYK Yeşilçay Erkek Ögrenci Yurdu çatısında iddiaya göre tadilat sırasında yangın çıktı. Alevleri fark eden öğrenci ve görevliler itfaiye ekiplerine haber verdi. Yangın yerine itfaiye ekiplerinin yanı sıra polis ve 112 acil sağlık ekipleri de sevk edildi. İtfaiye ekipleri, öğrencilerin tahliye edildiği 5 katlı yurt binasının çatı katındaki alevlere müdahaleye başladı. 

Yurt binasıne gelerek yangın söndürme çalışmaları hakkında bilgi alan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, "Yurt binasının çatı katında yangın çıktı. Orada bir tadilat vardı. Yangının o sırada çıktığı tahmin ediliyor. Öğrencilerimiz tahliye edildi. Lodosun etkisiyle alevler yayıldı. Ekiplerimiz alevlere müdahale ediyor. Kısa sürede söndüreceğimizi umuyorum" dedi.

Öğrenciler de ‘yangın var’ çağrıları üzerine yurt binasını tahliye ettiklerini belirterek, korku dolu anlar yaşadıklarını söyledi.

2 SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ

Rize’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yeşilçay Erkek Öğrenci Yurdu çatısında çıkan ve lodosun etkisiyle yayılan alevler için takviye itfaiye ekipleri çağrıldı. İl Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi’ne ait tankerlerle yangın yerine su taşındı. Ekiplerin 2 saat süren müdahalesi ile söndürülen yangında, çatı tamamen yandı.

SINAVLAR ERTELENDİ

Yangın alanına gelen Vali Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman yetkililerden bilgi aldı. Yurtta yangınıın çıktığı bölümde kalan 500 dolayındaki öğrenci geceyi öğretmenevi, polisevi ve diğer yurtlarda geçirecek. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’de yangın dolayısıyla yarın yapılacak sınavlar da erteledi.

'ÖĞRENCİLER, BAŞKA YURTLARA YERLEŞTİRİLDİ'

Rize Valisi Kemal Çeber, yurt çatısında bazı çalışmaların olduğunu belirterek "Çalışan arkadaşlar 17.30 gibi buradan ayrılmış. Mebran serme çalışması yapılmış. Yangının buradan çıktığı düşünülüyor. Rüzgar, yangının çatıda hızla yayılmasına neden oldu. Yan binaların çatıları da ıslatılarak yangının oralara sıçramasının önüne geçildi. İhbarla birlikte tabii ki yurttaki öğrenciler hızlı bir şekilde boşaltıldı. Bu yurdumuzda 1000 öğrenci kalıyor, yangının çıktığı blokta ise yaklaşık 500 öğrenci var. Hiçbir öğrencimizin canına ya da malına zarar gelmedi. Bu yurtta kalan öğrencilerimizi öğretmenevi, polisevi ile diğer yurtlara yönlendireceğiz, gece burada konaklayacaklar. Buradaki öğrencilerimizin anne babalarına ‘gözünüz arkada kalmasın’ diyorum. Evlatlarına biz onlar gibi bakıyoruz” dedi.

RTEÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Karaman da “Yarın üniversitedeki sınavlar ertelendi. Başka bir zamanda bu sınavlar yapılacak. Öğrencilerimizin içleri rahat olsun” dedi.

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, YURT, BİNASINDA, YANGIN,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
RİZE'DE YURT BİNASINDA YANGIN
Yorumlar
Haber Yazılımı