RİZE RTEÜ NÜN YENİ REKTÖRÜ BELLİ OLDU
Haber
09 Temmuz 2022 - Cumartesi 08:02
 
RİZE RTEÜ NÜN YENİ REKTÖRÜ BELLİ OLDU
Eğitim Haberi
RİZE RTEÜ NÜN YENİ REKTÖRÜ BELLİ OLDU

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğü'ne Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Prof. Dr. Yusuf Yılmaz atandı. Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın görev süresi sona ererek Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyeliğine atanmasının ardından boşalan RTEÜ rektörlüğüne Resmi Gazete'nin sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Prof. Dr. Yusuf Yılmaz atandı. 2018 yılında dünyada 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' arasına giren Marmara Üniversitesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Yılmaz’ın, Kurban Bayramı sonrası kente gelerek görevine başlaması bekleniyor.(

 

Prof.Dr. Yusuf Yılmaz Kimdir


Prof.Dr. Yusuf YILMAZ, 1978 yılında Rize'de doğmuştur. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanmış, 2002 yılında bu Okuldan mezun olmuş, uzmanlığını Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak 2007 yılında 'İç Hastalıkları Uzmanı' ünvanını almıştır. Zorunlu hizmet görevi sonrası 2008 yılında kazandığı yan dal sınavı ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda yan dal uzmanlık eğitimine başlamış, 2011 yılında 'Gastroenteroloji Uzmanı' olmuştur. Aynı yıl akademik kariyerde önemli bir aşama olan 'Doçentlik' sınavını başarı ile veren Yusuf YILMAZ, 2012 yılında Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nde 'Öğretim Üyesi' olarak atanmış, akademik ve bilimsel çalışmalarının Marmara Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. Webometrics 2006 verilerine göre Dr. Yusuf YILMAZ, Türkiye'deki bilim insanları arasında 223. sıraya yerleşme başarısını elde etmiştir.
 

Dünyada'ki En İyi Bilim İnsanları Listesinde
 

2017 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne atanan en genç ‘Profesör’ olmuştur. 2018 yılında dünyada 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' arasına girmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde Standford Üniversitesi tarafından 2020 yılında yapılan  araştırmaya göre dünyadaki en iyi bilim insanları listesine, Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinden 195 Türk bilim insanının içinde yer aldı. Prof. Dr Yusuf Yılmaz, aynı zamanda klinik tıp alanında bu listede yer alabilen 28 bilim insanı arasında iken, kendi bilim dalı olan Gastroenteroloji de ise Türkiye’den yer alan tek isim olma başarısını gösterdi.
 

Başarı ve Ödüller

 
Bugüne kadar bir çok akademik çalışmayı başarı ile yürüten Prof.Dr. Yusuf YILMAZ, 178 SCI kapsamında bilimsel makale, 53 uluslalarası kongre ve sempozyum, bir çok ulusal kongre ve semyozyum bildirileri bulunmaktadır. Yayınları 7580 atıf almış ve her yıl atıf sayısı hızla artmaktadır. Gösterilen bu başarı ile bugüne kadar bir çok ödül almıştır. Bu ödüller 2007 yılında henüz dahiliye asistanı iken yağlı karaciğer hastalığı ile ilgili özgün çalışmaları nedeniyle Türk Hepatoloji Vakfı Zafer Paykoç Ödülü'nü almıştır. 2008 yılında Uludağ Üniversitesi Yayın Özel Ödülü, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üstün Başarı Ödülü, 2011 yılında Marmara Üniversitesi En Yüksek Yayın Performans Ödülü almıştır. Ayrıca bugüne kadar bir çok ulusal ve uluslararıs kongrelerden Araştırma Ödülü almıştır. Ülkemiz için oldukça prestijli ödüller arasında gösterilen Eczacıbaşı Bilim Teşvik Ödülü'nü 2011 yılında, Bayındır Tıp Teşvik Ödülü'nü 2012 yılında almıştır. 
 

Google Akademik 2020 verilerine göre >40 h endeksi ile ülkemizin en iyi akademisyenleri arasında gösterilmektedir. Yıllık atıf sayısı 1500'ü geçmiştir. Bilimsel araştırmaları ağırlıklı olarak yağlı karaciğer hastalığının taranması, teşhisi, şiddetinin belirlenmesine  yarayacak invazif olmayan yöntemlerin keşfedilmesine ve klinik kullanımına ilişkindir. 
 

Hepatology,  Journal of Hepatology, Alimantary Pharmacology and Therapeutics, Diabetes Care , Metabolism gibi 50’den fazla uluslararası dergide hakemlik görevi bulunmaktadır. Çeşitli yıllarda en iyi hakem, en fazla alıntı yapılan araştırma, en çok alıntı yapılan derleme sahibi bilim insanı başarısını da göstermiştir.
 

Vakıf ve Dernek Üyelikleri


Prof. Yılmaz, uluslararası NASH komitesine seçilen Avrupa’dan sayılı birkaç bilim insanından biridir. Ayrıca Avrupa Karaciğer Araştırmaları Derneği, Amerikan Karaciğer Araştırmaları Derneği, Amerikan Kronik Karaciğer Vakfı üyeliği bulunmaktadır. Türkiye’de  Fibroscan kullanımında en deneyimli kişi olan Prof. Dr. Yusuf Yılmaz,  bu deneyimini gerek  yurt içinde gerekse yurt dışında hekimlere yönelik eğitim kurslarıyla meslektaşlarıyla paylaşmaktadır.

Kaynak: () - Adnan ONAY Editör:
Etiketler: RİZE, RTEÜ, NÜN, YENİ, REKTÖRÜ, BELLİ, OLDU, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE RTEÜ NÜN YENİ REKTÖRÜ BELLİ OLDU
Yorumlar
Haber Yazılımı