RİZELİ GENEL MÜDÜR GEREKLİ PLANLAMAYI YAPAMADI
Haber
05 Haziran 2022 - Pazar 12:43
 
RİZELİ GENEL MÜDÜR GEREKLİ PLANLAMAYI YAPAMADI
Rize Haberi
RİZELİ GENEL MÜDÜR GEREKLİ PLANLAMAYI YAPAMADI

RİZE  HAVALİMANININ  SORUNLARI

Öncelikle şunu belirteyim; 

İktidar, RİZE-ARTVIN havalimanını yapmakla RİZE’ye , ARTVİN’e ayrıcalıklı  bir hizmet yapmış değildir. 
Havalimanımız Akparti iktidarı döneminde yapılmış 32 havalimanından sadece birisi. Bu dönemde öyle yerlere havalimanları yapıldı ki, bunların bazıları yolcusuzluktan kapalı durumda. 


Nüfusu Rize-Artvin’den az olan yerlere havalimanı yapıldığı-yapılmakta olduğu  gerçeği de ortada. Örnek olarak verirsek; onlardan biri de Gümüşhane-Bayburt  Havalimanı.


Dünyada uzun karayolu yolcu taşımacılığının yerini demiryolu ve hava taşımacılığı almış durumda. O nedenle şehirler demiryolu ve havayolu ağıyla donatılıyor.  İşte, yanı başımızdaki Batum uzun yıllar önce demiryolu ve havalimanına kavuşmuş. 


Zamanın gerekleri bazı hizmetleri kaçınılmaz hale getiriyor. Hatırlayınız; İkinci Handüzü etkinliğinde konuşan Erdoğan, “Rize’ye Üniversite isteriz” diye pankart açanlara karşı “her yere üniversite açmak doğru değil, önemli olan mevcut üniversitelerimizi kaliteli hale getirmektir” ifadesini kullanmış, Rize’ye havaalanı isteyenlere de karşı çıkmıştı.


Ancak, ülkeye önemli yatırımlar kazandıran, göçü önleyici tedbirler düşünen ve vatandaşlara daha iyi hizmet götürme adına büyük mesafeler kateden Akparti iktidarı geçmişte ihtiyaç olmayan birçok şeyin ihtiyaca dönüştüğünün sorumluluğu içerisinde davrandı ve gereğini yerine getirdi. Tabi bu arada bazı planlama hatalarının yapıldığı gerçeği de ortada. Çalışmayan, yolcu garantili havalimanlarımız devlete yük. 


RİZE-ARTVIN  Havalimanı ise hem bir ihtiyaçtı, hem de devlete yük olmayacak bir yolcu potansiyeline sahip. 


Bu arada şunu belirtmekte de yarar var; Havalimanımız yolcu garantili değil, o nedenle öne sürüldüğü gibi kimseye 3 milyon yolcu garanti edilmemiş. Havalimanımızın yılda 3 milyon yolcu taşıyacak kapasiteye sahip olması da buradan yılda 3 milyon yolcu uçacağı anlamına gelmez. Bu bölgenin maksimum yolcu kapasitesi dikkate alındığında kısa sürede bu rakama ulaşılması hiç mümkün değildir. Ancak, Trabzon Havalimanının yıllara göre yolcu trafiğine baktığımızda ilk yılları ile şimdiki yılları arasında inip-kalkan uçak sayılarının kat kat arttığı da ortada. Arap turist istilasına uğrayan Trabzon’un ihtiyaçlara cevap vermekte zorlanacak seviyeye geldiği de dikkate alınırsa RİZE’ye Havalimanı yapılması bir zaruret olduğu gibi, zamanla yolcu sayısının artacağı, belki de ihtiyaçlara cevap vermekte zorlanacağı bir gerçek.


Havalimanımız sadece Rize ve Artvin’e değil, Of gibi Rize’ye yakın Trabzon Bölgesinden de yolculara hizmet vereceği için ileriye dönük ciddi bir yolcu potansiyeline sahiptir..


Her yeni havalimanı gibi, Rize Havalimanında da başlangıçta çeşitli eksiklik ve aksaklıkların olması kaçınılmazdır. Bunlara bakarak, “Trabzon lobisi Rize’ye uçulmasını engelliyor, kasıtlı olarak uçak sayısı az tutuluyor, Havaş kısıtlı yolcu taşıyor, siyasetçilerimiz bu konularla ilgilenmiyor” gibi  eleştirilerin yapılması erken eleştiriler olup, yerinde eleştiriler değil.  Şunun şurasında Havalimanımızın açılmasının üzerinden daha bir ay bile geçmiş değil.


Trabzon lobisinin Rize’ye Havalimanı yapılmasını gereksiz bulduğunu söylemek, Trabzon’a uçan uçak sayısını azaltmak istemeyeceklerini söylemek bir abartı değil ancak bu konuda sorumluluk varsa o da Rize Havalimanının planlamasını yapanlarındır. Türk Havayollarının başındaki Rizelinin havalimanımız adına önceden gerektiği şekilde planlama yapmadığı ortada. Örneğin; Anadolu yakasından hala günde bir uçak hizmeti var. O nedenle buradaki uçak biletleri İstanbul Havalimanına göre daha pahalı. Yolcular zorunlu olarak İstanbul Havalimanına yöneliyor. Uçuş saatleri düzensiz. Bazı bölgelere uçuşlar ise başlangıçta hiç düşünülmemiş. 


Yolcuların havalimanına gidiş-gelişi, taksi ihalesinin hala yapılmaması gibi konuların sorun olması idari zaafiyet. Bunların tümü yöneticilerin plansızlığından kaynaklı.


Durum böyle de olsa, bizler bir an evvel eksikliklerin giderilmesi için yazıp, çizmeli, havalimanımızın yolcu potansiyelinin buradan uçuşunu sağlamalıyız.


Bunun için bence ilk düşünülmesi gerekli şey ise yeni havalimanlarında fiyatların en azından belirli bir süre makul tutulması. Havalimanına her yerden ulaşımı kolaylaştırmalı ve tanıtıma öncelik verilmeli.


İlimize, bölgemize yapılan bu yatırımın önemini bilmeliyiz. Öyle inanıyorum ki havalimanımız Rize’ye-Artvin’e çok şey kazandıracaktır ve zamanla önemi çok daha iyi anlaşılacaktır..

Kaynak: () - Adnan ONAY Editör:
Etiketler: RİZELİ, GENEL, MÜDÜR, GEREKLİ, PLANLAMAYI, YAPAMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı