RİZE İL MİLLİ EĞİTİM'DEN B.ARİF TURAN'IN YAZISINA AÇIKLAMA GELDİ.

Eğitim 13.11.2020 - 12:05, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:38 1983+ kez okundu.
 

RİZE İL MİLLİ EĞİTİM'DEN B.ARİF TURAN'IN YAZISINA AÇIKLAMA GELDİ.

Bugün RizeninSesi Haber sitemizde yayıınlanan  Bayram Arif TURAN, imzalı yazı ile ilgili olarak Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünden aşağıdaki açıklama gönderilmiştir.   İl Milli Eğitim Müdürlüğünün açıklamasını noktası virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz Sayın Bayram Arif TURAN, Rizesinisesi.net internet sitesinde 13 Kasım 2020 Cuma günü saat 08.59’da yayına alınan haberinize ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur. Bakanlığımızın ölçme ve değerlendirmeye ilişkin ilgili resmi yazıları doğrultusunda okullarımızda sınavlar yapılmaktadır. İlgili yazı doğrultusunda:                 Sınav uygulamaları öğrencilerin oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak yapılmakta, ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu'na göre eksiksiz ve zamanında gerçekleştirilmektedir. Rize’mizin eğitim göstergeleri dikkate alındığında ilk ve ortaokulda derslik başına 16, ortaöğretimde 20, mesleki ve teknik liselerimizde ise 14 öğrenci ortalamalarına sahip olduğumuz ve bu istatistiki verilen sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerek eğitim öğretim gerekse ölçme ve değerlendirme çalışmaları için uygun olduğu görülmektedir. Kaldı ki okul idarelerimiz gerekli tedbirleri güncelleyerek almaktadır. Öğrencilerimizden ölçme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında istenilen her türlü bilgi ve beceri ise yüz yüze ya da uzaktan eğitimde verilen bilgi ve becerilerle sınırlı kalmakta, bu sınırların dışına çıkılmamaktadır. Okullarımızda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulmakta ve sınavların tarihine, içeriğine okullardaki sınıf ve alan zümre başkanları kurulunca karar verilmektedir. Öğretmenlerimiz ölçme ve değerlendirme takvimlerinde öğrencilerin sorumlu oldukları konulara ilişkin de veli ve öğrencilerimize gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Ayrıca sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanmakta ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanmaktadır. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulmakta ve e-okul sistemine işlenmektedir. Yapılan sınavlarda öğrencilerimize hem ucu açık hem de test içerikli sorular yöneltilmektedir. Öğrencilerimizin soruları nasıl cevaplayacaklarına yönelik gerekli bilgilendirmeler ise ders ortamında yapılan ön çalışmalar ile sağlanmaktadır. Son olarak yazınızda belirtmiş olduğunuz hususlara ilişkin Müdürlüğümüze herhangi bir istek ya da şikâyet ulaşmamıştır. Basın ve Halkla İlişkiler Şubemiz, eğitim ve öğretim hizmetlerine ilişkin her türlü talebi alıp gerekli çalışmaları yapmak üzere vatandaşlarımızın hizmetindedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.   Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Bugün RizeninSesi Haber sitemizde yayıınlanan  Bayram Arif TURAN, imzalı yazı ile ilgili olarak Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünden aşağıdaki açıklama gönderilmiştir.
 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün açıklamasını noktası virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz


Sayın Bayram Arif TURAN,


Rizesinisesi.net internet sitesinde 13 Kasım 2020 Cuma günü saat 08.59’da yayına alınan haberinize ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur.


Bakanlığımızın ölçme ve değerlendirmeye ilişkin ilgili resmi yazıları doğrultusunda okullarımızda sınavlar yapılmaktadır. İlgili yazı doğrultusunda:

               
Sınav uygulamaları öğrencilerin oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak yapılmakta, ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu'na göre eksiksiz ve zamanında gerçekleştirilmektedir.


Rize’mizin eğitim göstergeleri dikkate alındığında ilk ve ortaokulda derslik başına 16, ortaöğretimde 20, mesleki ve teknik liselerimizde ise 14 öğrenci ortalamalarına sahip olduğumuz ve bu istatistiki verilen sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerek eğitim öğretim gerekse ölçme ve değerlendirme çalışmaları için uygun olduğu görülmektedir. Kaldı ki okul idarelerimiz gerekli tedbirleri güncelleyerek almaktadır.


Öğrencilerimizden ölçme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında istenilen her türlü bilgi ve beceri ise yüz yüze ya da uzaktan eğitimde verilen bilgi ve becerilerle sınırlı kalmakta, bu sınırların dışına çıkılmamaktadır. Okullarımızda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulmakta ve sınavların tarihine, içeriğine okullardaki sınıf ve alan zümre başkanları kurulunca karar verilmektedir. Öğretmenlerimiz ölçme ve değerlendirme takvimlerinde öğrencilerin sorumlu oldukları konulara ilişkin de veli ve öğrencilerimize gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Ayrıca sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanmakta ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanmaktadır. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulmakta ve e-okul sistemine işlenmektedir.


Yapılan sınavlarda öğrencilerimize hem ucu açık hem de test içerikli sorular yöneltilmektedir. Öğrencilerimizin soruları nasıl cevaplayacaklarına yönelik gerekli bilgilendirmeler ise ders ortamında yapılan ön çalışmalar ile sağlanmaktadır.


Son olarak yazınızda belirtmiş olduğunuz hususlara ilişkin Müdürlüğümüze herhangi bir istek ya da şikâyet ulaşmamıştır. Basın ve Halkla İlişkiler Şubemiz, eğitim ve öğretim hizmetlerine ilişkin her türlü talebi alıp gerekli çalışmaları yapmak üzere vatandaşlarımızın hizmetindedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi