Reklamı Geç
YAZARLAR
İNSAN DÜNYAYA SIĞMIYOR
Hatice TOPÇU
24 Ocak 2021 - Pazar 14:16

İnsanlık tarihi cellatlar ve kurbanlarla doludur. Cellat deyince aklımıza acımasız, gaddar insanlar; kurban deyince de teslim olmuş zavallı insanlar gelir. Çoğunlukla kurbanlar suçsuzdur. Ama zayıftırlar, haklılıklarını kanıtlayamazlar!


Cellatları ikiye ayırmak lazım. (1) Görünür cellatlar, (2) Görünmez cellatlar. Görünür cellatlar ete kemiğe bürünmüş olanlardır. Çeşitli kimliklerde çıkarlar karşımıza; kimi dost, kimi arkadaş, kimi patron, kimi yönetici, kimi, amca, dayı hala, yeğen, akraba. Görünmez olanlar daha tehlikelidir onlar her dönem başka kılıklarda çıkarlar karşımıza; bir düşünce, bir olgu gibi örneğin;   etnik köken, ırk, din, dil…  


Görünmez cellatlar her şeyi kullanırlar ve görünür figüranları vardır.  Figüranlar bazen siyasi liderdir, bazen din adamıdır,  bazen tarikat ve cemaat lideridir, bazen bilim insanıdır, bazen de edebiyatçı, tarihçi,  yazar, sanatçı ve benzeridir. 


Günümüzün Celladı Korenavirüs (COVID-19) mü?


Tarihte yaşanan salgınlar bize virüslerin savaşlardan daha çok insan öldürdüğü göstermiştir. Örneğin, 20. Yüzyılın en büyük salgını “İspanyol Gribi” ne bakılım.   Grip 1918’de ABD Kansas Ctiy’de bir askeri kışlada ortaya çıktı. Birinci dünya savaşı sonrasında ABD’den Avrupa’ya gönderilen askerler ile dünyaya yayıldı. İspanyol Gribinden dünya genelinde 50 milyon insan öldü.  Birinci Dünya Savaşında ölen askerlerin sayısı 8,5 milyondur. 2.Düya Savaşında Japonya’ya atılan iki atom bombası sonrası ölenlerin sayısı  (Hiroşima, 140 bin, Nagasaki 70 bin)  210 bindir. Özetle;  veriler salgınların savaşlardan ve nükleer silahlardan daha çok can aldığını bize göstermektedir.


Covid-19’un biyolojik silah olup olmadığı tartışmaları devam ediyor. Ancak içinde bulunduğumuz gerçeklikte bu virüsün ister biyolojik, ister doğal olsun “insanın ektiğini biçmesinin” sonucu oluştuğudur.  Nasıl mı?  


İnsanlık için büyük bir adım olarak kabul edilen tarım devrimi ile insan “Avcı-Toplayıcı” konumdan yerleşik hayata geçer. Yerleşik hayat kendi kurallarını oluşturur. Doğanın ürettiklerinin yerini insanın seçerek ürettikleri alır. Yine doğada kendiliğinden yaşayan canlıların yerini insanlar için yararlı olduğu düşünülen evcil hayvanlar alır. Böylece yabani hayvanların ve bitkisel ürünlerinin birçok türü yok olur. Yanı tarımsal üretimle çevrenin dengesi değişir ve insanların üretimin bir parçası haline getirilmesi süreci de başlamış olur.


Sanayi devrimiyle gerçekleşen makineleşme ve fabrikaların açılmasıyla insanlar belirli merkezlere göçmeye başlar. Fabrikalarda çalışan insanların hayatları belirli bir rutine bağlanır. Tarım devrimiyle üretimin parçası olmaya başlayan insanın hayatı artık makinenin kontrolü altındadır. Bu süreçte fosil yakıtların kullanılmasına başlanır. Atmosfere salınan sera gazlarının yoğunluğu giderek artar. Böylece gezegenin ısınması ve iklimlerin değişme süreci başlar.


Nihayet işin içine teknoloji girer. Yeni keşifler, yeni buluşlar baş döndürücü bir hızla varlığını sürdürür.  Teknoloji hep vardı aslında ama o kadar hızlanır ki insan denen canlı neye uğradıklarını şaşırır ve farkında olmadan teknolojinin kölesi olur.


Dünyanın insan faaliyetleri sebebiyle geldiği yer ne yazık ki burasıdır. Gelecek uzmanların öngörülerine göre daha da karanlık görülmektedir. 2030-2050 yılları arasında dünyada sıcaklığın 1,5-2 derece artacağı öngörülmektedir. Sıcaklığın 2 derece artması halinde buzulların eriyeceği ve bir kısım kıtaların sular altında kalacağı bilinmektedir.


Yaşanan derin bir iklim ve çevre krizidir aslında. İnsanın mevcut yaşam biçimini sürdürebilmesi için 1,5 gezegene ihtiyaç olduğu hesaplanmıştır.


Bu savaş doğanın insana karşı verdiği varlığını sürdürme savaşı mıdır?


Doğanın insanın dışındaki hiçbir canlıya dokunmaması bunun en büyük kanıtıdır. Doğa sadece insanı ayırıyor. Yaşananlar aslında doğanın insana bir mesajıdır. Doğa şöyle diyor: Ben sana ait değilim, sen bana aitsin. Artık yeter dokunma, benimle oynama… Ey insan senin varlığını sürdürmen için bana ihtiyacın var, dikkatli ol..!


Asil soru şudur: İnsanlık bu mesajı alabildi mi, ya da alabilecek mi?  


Dünya nüfusunun 20’si dünya kaynaklarının 80’ini tüketiyor ve o oranda dünyayı kirletiyor. 


Gelinen aşamada aşı çalışmalarıyla toplumsal bağışıklık oluşturma sürecine geçilmesi umut verici. Ancak bu süreç dahi adil ve eşit değil. Her zaman olduğu gibi bedeli mağdurlar ödemeye devam ediyor. Yani kurbanlar için bir şeyler çok da değişmiyor. Ancak unutulmaması gereken bir gerçek daha var ki o da cellatların da ölümlü olduğudur.


Peki, bu krizden onların payına düşecek olan nedir?


Bence ektiklerine bakmaları gerekmektedir. Aksi Ay’ın karanlık yüzünü veya başka gezegenlerde hayat olup olmadığını izlemeye devam edeceklerdir.

Adınız
Yorumunuz
İlyas Ülkü TUĞCU - 24 Ocak 2021  
Tebrikler.Özlü ve kısa bir yazı.

HASAN YAZICI - 25 Ocak 2021  
İNSAN ZATEN DÜNYA İÇİN YARATILMAMIŞ Kİ- BURDA İMTİHAN OLUYOR. ASIL VATANI AHİRETTİR. İNSAN ANCAK ORDA RAHAT EDER. BUNU ANLARSAK- AHİRETİ BEKLEMENİN ZEVKİ İLE DÜNYADA DA RAHAT EDERİZ.

yusufcan - 25 Ocak 2021  
Dünya insanlarına bakalım.." Kötülüklerin peşinden koşanlar ile iyilikler peşinden koşanlar..Bireylerde böyledir..Türkiye 1950 yılından sonra çok partili döneme girdi.1950 den 2021 yılına kadar-yapılmadık engeller kalmadı.Bugünlere bakalım- Amerika da yeni seçilen Başkan BİDEN diyor ki- benim işim Türkiye dir. Türkiye nin kötülüğü nedir? S!400 şu-bu..Bunlar bahane...Suriye de terör bölgesi- Irak da devlet kurma konularda bölge insanlarının canı yanıyor. Amerika ya gel bölgede terörle birlikte mücadele edelim diyorsun olmaz. Libya da birlikte çalışalım olmaz. Bölgenin hakimiyetini İsrail e vermek için çalışıyorum. Önümde İran ve Türkiye engeli var...Söylediklerimi yapmak için her yolu denerim... Böyle bir zaman mekandayız... Halimiz ne olacak? 1950 den beri kötülükler peşinden koşanlar-bugünlerde de koşuyor..Türkiye insanlığın peşinden koşuyor.Sorunları diyalogla çözelim diyor...

damla - 25 Ocak 2021  
Rize Çay Üniversitesini-Özel Sektör kurmalıdır..Rize Balıkçılık Üniversitesi kurulmalıdır. Deniz ürünleri fakültesi bir kolludur.Sanayi kolu var. En önemlisi dünya pazarlarını tanıyacak ticaret kolu var...Lezzetli etlerin yetiştiği Kars-Ağrı da hayvancılık önemli...Anadolu buğday ambarı...-Hayvancılık önemli...Gayret edelim... Dünyaya açılalım..

Uğur çelik - 25 Ocak 2021  
19.Yüzyıla kadar insanı doğaya karşı koruma yöntemleri- tedbirleri alınırdı" Bugün ise doğayı insandan korumaya yönelik tedbirler alınmaktadır. Maalesef ki insan çok nankör- açgözlü ve bozguncu bir varlık olduğundan kendi yaşamı için yaratılmış olan tabii olan her şeyi kendi eliyle bozmakta- mahvetmekte ve kendi ırkı dahil tüm canlıların cellatı olmaktadır. Allah- yarattığı doğayı ve doğa yasalarını kimse için asla değiştirmez" Eğer doğa yasalarına saygılı olmazsak- o doğa yasalarına riayet etmezsek acı sonuçlarını bize tattıracaktır. Doğa konusunda- 1400 yıl evvel Allah Kur’an’da bizleri şöyle ikaz etmektedir" “İnsanlar kendi elleriyle işledikleri yüzünden karada ve denizde felaketler yaygınlaştı. Böylece- (kötülükten) dönerler diye yaptıklarının bir kısmını onlara tattırıyor. (Rûm Suresi 41. Ayet)

leylagül - 26 Ocak 2021  
Batı dünyası- hesaplayan aklı - yapıcı olan zekâyı (rönesans) hareketlerinden sonra elde etti..Lise fizik kitaplarında okuduğumu Kopernik- güneş sistemleri için 33 yıl hapis yattı..Galile -dünya dönüyor dediği için canını zor kurtardı...Sovyet Rusya ya Komünizmi-Batı dünyasına da sosyalizmi öğreten Karmars-öldüğü zaman baş ucunda ısırılmış bir elması vardı..Bugün mezarını İngiltere de ziyarat edenlerden bu gerçekleri okuyan Batı dünyasının aydınları biliyor..Lenin- Rusya da açık diyen Bakanlarına hanımlarınızda çalışsın dedi...Benim özel hayatıma karşamazsınız diyen Bakanına- bir komünistin özel hayatı yoktur-dedi..Bu gerçekleri dünya okuyor..

Ardesenlı - 27 Ocak 2021  
kalemınıze saglık dusunebılenler ıcın guzel bır yazı

yağmur - 29 Ocak 2021  
İnsan dünyaya neden sığmaz? Dünya insanlığının yaratılış gayesi eşya ve hadiseleri teshis etmesidir.Ahiretin tarlası olan dünya fethine memur akıl Batıda..Dünyanın ruhuda doğuda...Batı dünyası eşya ve hadiseleri tanımaya başlayacak aklı (rönesans) hareketlerinden sonra elde etti..Kapitalizm-Liberalizm-Sosyalizm ve Komünizmi geliştiren Batı aklıdır..Dünya ekonomisinde kâğıt parayı bulan Yahudilerdir..Kapitalizmayı kurar. Sonra yıkar.Sosyalizmayi kurar. Yetmez.Komünizmayı kurar. Olmaz.Dünya insanları bugün dünyayı sırtında taşıyor. Ama inliyor. Dünyanın üzerinde yürüyecek akla erişemediği için-bugünki sorunlar doğuyor. Dünyadan tırlarla toplanacak dolarlar imha edilecek.Yeni para sistemine geçilecek.Kapitalistler-depolardaki dolarları ne yapacak? Geğer dolarda-yurada değildir.Bunlar kağıtlara verilen isimlerdir. Değerli olan emek!alın teridir..Ekonomilerde altına bağlı ticareti geliştirmek için çalışan Türkiye-dünya kapitalislerince engellendi..Bugün dünya kapitalistleri İran ve Türkiye yi hedef almaktadır.Rusya BM de üye olduğu için veto hakkı var.Suriye ve Libya Amerika ve Rusya arasında paylaşılırken-bölge insanlarının yükü Türkiye sırtındadır.Amerika ve Rusya bölgenin paylaşımında müşterek çalışırlar.Türkiye BM. de üye değildir...

yunus - 29 Ocak 2021  
Kapitalizm ve liberalizm denize benzer.Dünyadaki bütün ırmaklar-dereler gece!gündüz denize akar.Ama doydum diyen deniz bulunmaz..Birinci ve ikindünya savaşını çıkaran doymak bilmeyen kapitalistlerdir.Bugünde doymak bilmeyen kapitalistler-Libya-Irak ve Suriye ne hale getirildi.Türkiye 40 yıldır terör örgütleri ile ile mücadele ediyor. Kapitalizm dünyayı kaosa çevirmek için bütün örgütleri kullanır.İşi bitince çöplüğe atar...

sema - 01 Şubat 2021  
Ahu ile göz yaşı...Yunus un haldaşı...Gerçek dostlarımız-çile ve istiraplarımız ve göz yaşlarımız...


Diğer Yazıları

BODRUM
NEFESSİZ KALAN DÜNYA
BU ÖYLE BİR BELA Kİ!
COVİD-19’DA TARAMA VE KARANTİNA
ÇÜRÜMEK
Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik Ve Sosyal Bir Hukuk Devletidir
ÇÖZÜM KURULUŞTADIR VE NUTUK STRATEJİK BİR BELGEDİR
NASIL BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ? ALGILAR VE LOZAN BAĞIMSIZLIK BELGESİ!
FARKLILIKLAR, DEMOKRASİ VE İNSAN
100.YIL
Değişim ve Biz.
Tarih Affetmez
Saymak
Seçimin Kaybedenleri ve Kazananları