Reklamı Geç
YAZARLAR
UMUTSUZ TOPLUMUN GELECEĞİ OLMAZ
İ.Hakkı ZIRH
19 Şubat 2022 - Cumartesi 11:48

Umut dediğimiz olgu gelecekte yapmak istediklerimizin bütünüdür. İnsanlar gelecekten beklentileri doğrultusunda çalışırlar, ona göre biçimlendirilirler. İnsanlar umutlarına adım adım gitmeye başladıklarında çalışmalarını hızlandırırlar. Amaç sonuçta umutlarına ulaşmak umutlarını yaşamaktır. Umutlarına ulaşan insanlar diğer insanlara da örnek olurlar. Onların umutlarının da başarıya ulaşması için bir yol çizerler. 


Gelişmiş ülkelerde sistemler geleceği de belirlerler. Düzen düzenli işlediğinden umutları kırıcı engeller oluşmaz. İnsanlar mutlu son dediğimiz umutlarına ulaşmış olur. Bizim gibi gelişmiş ülkeleri gerilerden takip eden ülke insanları daha fazla hayal kurar. Çoğu zamanda Milli Piyango, Ganyan, Spor Loto gibi şans oyunları umut olur. Anında köşeyi dönmek hep hayallerdedir. Ama gerçekler öyle olmamaktadır. Emek harcamadan umutları yaşamak çok zordur. Tabii emek harcasanız da düzenli bir sistemsizliğin içinde başarılı olmak zordur.  


Sistem insanlarına bakmakla yükümlüdür. İnsanların refah içinde sağlıklı düzenli yaşaması için yetkililerin çalışması gerekmektedir. Zaten demokrasilerde seçimler bunun içindir. Seçilmek isteyenler bunları vaat eder. Ama bizim gibi ülkelerde ne yazık ki her şey unutulur. Seçilenlerin beceriksizlikleri yüzünden işler sarpa sarar. İnsanların gelecekleri, umutları bir sonraki zamanlara bırakılır. Bakarsınız birçok kuşak umutsuz geleceksiz halde yaşamaya çalışır.  


Tamam bir dahaki seçimlerde başarılı olamayan gider ama birçok kuşakta, ülkenin geleceği de gitmiş olur.  


Ülkelerin gelecekleri olması için umutlarının da gerçekleşmesi gerekir. İnsanlar yaşarken, çalışırken geleceklerinin daha iyi olacağını bilmelilerdir. Gelecekten umutlu olduklarında mutlu bir yaşantı devam eder. Eğer tersi olduğunda yaşarken başlayan olumsuzluklar insanları dolayısıyla toplumları etkiler.  


Günümüzde ülkemize baktığımızda geleceğimiz dediğimiz gençlerimizi düşündüğümüzde karşımıza umutsuz bir kuşak görmekteyiz. Üniversite bitirdiği halde iş bulamayan, iş bulsa bile yaşam standardının altında maaş alan, adamını bulup iş arayan, adamını bulamayıp dışarda kalan bu gençlerle toplum ne kadar ileriye gidebilecektir. Ülkemizde işsiz kalan gençlerin sayısı artık Milyonlarla ifade ediliyor. Ve bu gençler torpille işe girenleri dışardan üzüntüyle izlemektedir. Umutsuz gençler ne yapmalı bu konuda onlara umut veren kimselerde ne yazık ki yok.  


UMUTSUZ TOPLUMUN GELECEĞİ OLAMAZ.  

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

ŞU ÇEVRECİLER DE ÇOK OLUYOR. YÖNETİCİLERDEN İYİ Mİ BİLECEKLER.
ÜRETİM OLMADAN KALKINMA OLMAZ.
DERE YATAKLARINA BİNA YAPANDA İZİN VERENDE SUÇLUDUR.
RİZE TARIM TARİHİNE BİR KATKI YOK OLAN MEYVELERİMİZ
ÜLKE KALKINMASI İÇİN TEK YOL MESLEKİ EĞİTİMDİR
ÜLKEMİZDE SİYASET VE DEMOKRASİ
ÖREV VE SORUMLULUK
MUSTAFA KEMAL OLABİLMEK…
BÜLENT ARINÇ her hatadan sonra özür dilemek..SİYANUR ZEHİRLENMESİ
KRİZ İÇİNDE EFELENMEK
BAYRAMLAR ve İNSANLAR
Tarım Ülkesi Ülkemiz Ne durumda