Reklamı Geç
YAZARLAR
ÇAYCININ SESİ ÇAY ÜRETİCİSİNİN CAVİT AMCASI
Fatih Sultan KAR
10 Mayıs 2022 - Salı 15:31

RİZE GÜNDOĞDU KALAMOZ’LU (AKPINAR) CAVİT ÖZGÜR

1920 yılında Rize'nin Akpınar Köyü’nde dünyaya geldi. Annesinin adı Fatma, babasının adı Ahmet'tir. 11 Mayıs 2000 yılında hayata gözlerini yumdu. Ömrü çay tarımının gelişimine, çay üreticilerinin sorunlarının giderilmesine adadı. Gazetecilik yıllarımda tanışma sohbet etme, tavsiyelerini dinleme imkânı bulduğum için çok şanslıyım.

 

CAVİT AMCA KELİMELERE SIĞMAZ

Cavit Amca ile bizi Gazeteci arkadaşım Ömer Şan tanıştırdı. Şan “bir memleket sevdalısı, çayın ve çaycının sesi, kulağı ve dahi neferi” olarak tanımladığı Cavit amcanızı bakın nasıl anlatıyor: Çaya dair haberlerin peşinde koşturup, arada ufak araştırma ve makaleler hazırlarken buldu beni, tanıştık!

Sadece, ben 'Cavit Özgür' dedi. Sene kaç bilmiyorum. Sonrası malum. Basın toplantılarında, çaya dair programlarda, geçmişe dair söyleşilerde çoğunlukla beraberdik. Şimdilerde birilerinin kendine emek biçtiği Rize-Artvin Havalimanı projesinin 1960 yıllardaki, merhum arzuhalci Kayıkçı Dayı ile çalışmalarını, Rize-İspir Erzurum yoluna dair ilk çalışmaları ve Sandıkçı Şükrü'nün destanı ile İpsiz Recep'in 'ipsizliğini' de Cavit Amca'dan öğrendim. Merhum Cafer Tayyar Tuzcu ile de denk gelince hep eskiyi anardık... Şimdi ise biz onları anıyoruz. Ne olursa olsun sığmıyor kelimelere!.. Hele de bugün yaşananlara bakınca. Taze çay kokusunu içinize çekince Cavit Amcanın emeğinin tadı gelir genzinize, tanımadığınız için anlamlandıramazsınız! Verdiği mücadele, yazdıkları ve yaptıkları anlatılmalı bugüne ve geleceğe… Hastalandığında ve 11 Mayıs'ta Rize'de değildim. Bir kez ziyaret edebildim, kısa söyleştik. Şimdi O, hala köydeymiş, yaşlılık nedeniyle kente inemiyor gibi geliyor! Saygıyla anıyorum.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun!

 

MEMLEKET VE ÇAY DAVASINA ADANAN BİR ÖMÜR

İsmi Rize Çay ile birlikte anılan ve Rize Çay tarımına öncülük eden Zihni Derin bütün alt yapıları hazırladıktan sonra 1938 yılında Rize ve çevresinde kurulacak Zirai Teşkilatının başına koordinatör olarak atanır. Arkadaşlarıyla birlikte Çay tarımına yabancı olan Rizelilerin tereddütlerini gidermek onları çay tarımına yönlendirmek için Rize’yi köy köy dolaşır. Konuşmalar yapar. Bu konuşmaların birinde Derin etrafında toplana n gençlere çay ithalatının ülkemize yüklediği ekonomik yükten bahsederek “Biz çayı dışarıdan ithal ediyoruz ve karşılığında hazineden kilolarda altın veriyoruz. Eğer bu çayı biz bu yörede yetiştirirsek her yıl kilolarca altın hazinemiz de kalacaktır” der. Konuşmayı dinleyenler arasında Cavit Özgür de vardır. Ziraat Mühendisi Zihni Derin ile tanışır. Sözlerden çok etkilenir. Ve ömrünün geri kalan altmış yılını memleket ve çay davasına çay adar.

 

YILMADAN YORULMADAN ÇAYI SAVUNDU

Çaycının ve çayın sorunlarını çeşitli gazetelerde yazıları ile dile getirdi. 1953 yılında İstanbul’da Sinan Matbaası’nda Çaycının Sesi isimli bir kitapçık yayınlar ve ücretsiz dağıtımını sağlar. Kitabın alt başlık ismini “İnkişafa (gelişim) mı? İnkıraza mı (çöküş) mı? Gidiyor. Tekel ve Ziraat Bakanlarına ithaf olunur” şeklinde hazırlar. 1970 yılında yine İstanbul’da Alpaslan Matbaası’nda Çaycının Sesi isimli bir kitapçık serisinin yenisini yayınlar ve yine ücretsiz dağıtımını sağlar. Bu kez kitabın alt başlık ismini “Yeşil Altının Kara Talihi- Birazda biz konuşalım şeklinde hazırlar. 1972 yılında ise Çaycının Sesi kitapçık serisinin yenisinde Rize çayının dünyanın en kaliteli çay olduğunu dile getiren İngiliz profesörleri raporları ile belgeleri ile ortaya koymuştur.

 

MEMLEKETİMİZE FAYDASI ÇOKTUR / UNUTMAK OLMAZ

2-7 Kasım 1981 tarihleri arasında gerçekleştirilen İkinci İzmir İktisat Kongresi'ne Rize Ziraat Odası temsilcisi olarak katılmış Atatürk'ün tarım politikası konusundaki direktiflerini bildiride sunmuştur. İki dönem  (1. Dönem 1961 inkılap yılları - ikinci dönem 1978 / 1984 yılları arası) Akpınar Köyü Muhtarlığı yapmıştır. Ömrünün son nefesine kadar çay davasını savunmuş ve çay davasının sahiplenilmesini istemiştir.

 

GEÇMİŞE BÜYÜK VEFASI VARDI

Sadece çayın sorunları ile ilgilenmekle kalmamış, tarihi değerlerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Rize Vakfı Başkanı Orhan Keçeli öncülüğünde vakıf tarafından İpsiz Recep'in Rize Belediye Parkı'nda heykelinin dikilmesini konusunda destek vermiştir. Ve yine Meclis-i Mebusan milletvekili Akpınarlı mühendis Osman beyin babası Rize Belediye başkanlarından Tevfik Efendi'nin mezar taşı kitabesinde eski yazıyla yazdırdığı millet için çalış karşılık bekleme yaptığın işten haz duyarsan en büyük mükâfatın budur sözünü Türkçeye çevirerek Akpınar kahvesinde sergilemiştir.

 

Rize muhtarlar Derneği, Çay Üreticileri Derneği ve Akpınar Kuran Kursu Derneği'nin kurulmasında öncülük etmiştir. İki erkek altı kız toplam sekiz çocuk sahibi olan Cavit amcamız Kasım 1999'da yakalandı prostat kanserine yenik düşmüş, 11 Mayıs 2000 tarihinde 80 yaşında ebedi âleme göç etmiştir. Allah (cc) rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun…

 

Bilgiler için Gazeteci arkadaşım Ömer Şan’a, çocukları Cavit Özgür’un Receb Özgür (Emekli Öğretmen) ve Öner Özgür’e (Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı) teşekkür ederim.

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

ÇAY GELDİ RİZE ŞEN OLDU
TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ
MUZAFFER İSTİF AMCAMIZ’DAN İBRETLİK ŞİİR
BİR TARİH HAZİNESİ MEDET KOPUZ
DENİZDEN UZAKLAŞAN DENİZ ŞEHRİ RİZE
EY RUH NERDESİN? RİZESPOR RİZELİLERİNDİR
BİZ NE ZAMAN “KÜME”DEN KURTULACAĞIZ RİZE GÜNLERİ BU HALİYLE RİZE’NİN TANITIMINA YARAR DEĞİL ZARAR VERİYOR
TBMM KORİDORLARINDA BANKLARDA YATAN RİZE MİLLETVEKİLİ OSMAN YILMAZ KARAOSMANOĞLU
YEŞİLE ADANMIŞ ŞİİRLER
ALTERNATİF RİZE GÜNLERİ ÖNERİSİ RİZE GÜNLERİ RİZE’NİN HER KESİMİNİ KUCAKLAMALI
RİZELİ TUZCUOĞLU AİLESİNDE UNUTULMAZ İKİ PORTRE
ZÜMRÜT RİZE GAZETESİ VE MUSTAFA ARDAL
RİZELİLERİN HEMŞEHRİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
RİZELİLERİN VUSLAT ANASI: VUSLAT SADIKOĞLU
SÜLEYMAN DEMİREL’İN RİZELİ KADIM DOSTLARI
EVRENİN MANTIĞINI ÇÖZEN ÇAYELİLİ
RİZESPOR’UN İLKLERİ
ÇAYELİLİ BİR EĞİTİM ÇINARI: HÜSEYİN KARA
RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM
MÜCADELE DOLU BİR YAŞAM ÖRNEK BİR İŞ ADAMI RİZELİ ....
NAMI DEĞER PUŞKAŞ ERGÜN; ERGÜN ÖZTUNA YOLU RİZESPOR’DAN GEÇEN BİR FUTBOL EFSANESİ
GÖNÜL ADAMI GÜZEL İNSAN SABRİ ÇEPNİ İÇİN BİR KAÇ KELAM
ŞENOL BİROL GOL EFSANESİ.
DOSTLUK HER ŞEYİN ÖNÜNDEDİR!
RİZE VE TRABZON DOSTTUR KARDEŞTİR
HEP “0RTALIK”TA OLAN ADAM: SAVAŞ AY İNSAN RİZE’DE SİMİT YER YAŞAR
BİZ LAZIK LAZ
OSMAN ARPACIOĞLU VE RECEP KULAK HOCA
ALTIN BİR KUŞAĞIN SON TEMSİLCİLERİNDEN RİZE PAZARLI YALÇIN KAYA ÇİLLİ
VAKIF İNSANI ve RİZE
YAĞMURU FIKRASI BOŞ MEMLEKETİM: RİZE
RİZE VİLAYETİNİN EN YAŞLI ADAMI
HEMŞİN’DEN BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ
YÜREĞİNİ ORTAYA KOYAN BİR AVUÇ İNSAN RİZESPOR’UN UNUTULMAZ HATIRALARI (1978-81)
Op. Dr. KERİM VARDAL’DAN DİNLEDİĞİM RİZE TARİHİNE DAİR HATIRALAR
RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI SAHAFA DÜŞER BİZE DE DÜŞER
BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ASRININ TANIĞI OLMAK
EN KARA İKİ GÜN: 6-7 EYLÜL 1955 VE RİZELİLERİN ÖRNEK YARDIMLAŞMASI
HALKTAN AYRILMAYAN ÖRNEK SİYASET ADAMI RİZE MEBUSU
BİR DOSTUN ARDINDAN NECATİ BAYRAM TUZCU
RİZE İLİNİN YAKIN TARİHİNDEN BİR PORTRE
O BİR DON KİŞOT MU? ASI MI? MEMLEKET SEVDALISI MI?
RİZE’DE BULUŞALIM
BEN; RİZE’Yİ ÇOK SEVİYORUM
BABA REİS İÇİN DE DEDİLER
VEFATININ 38. YILDÖNÜMÜ ANISINA YARINI GÖREN ADAM: EKREM ORHON
LAZ ZİYA ZİYA KALKAVAN
USTAYA SAYGI VE METİN İSLAMOĞLU
RİZE SENDİKACILIĞININ VE RİZESPOR’UN UNUTULMAZ BAŞKANI
TARİHE HÜKMEDEN DEMİR YÜREKLİ RİZELİ PEHLİVAN
RİZESPOR DEFANSININ DEMİR ADAMIYDI
BUGÜN ATATÜRK’ÜN RİZELİLERİN HEMŞEHRİLİK TEKLİFİNİ KABUL EDİŞİNİN 98. YILDÖNÜMÜ
RİZE’NİN MEŞHUR ‘KARA VALİSİ'
RİZESPORLU KÜÇÜK AYDIN NAMI DEĞER PAPAZ AYDIN
İYİDERELİ AVNİ KALKAVAN. TÜRK FUTBOLUNDAN İZ BIRAKMIŞ BİR RİZELİ
TÜRK TİYATROSUNDA UNUTULMAZ ÇAYELİLİ LAZ BAKKAL
CUMHURİYET DÖNEMİ RİZE VALİLERİ
MUCİT BİLAL ATASOY O ÇILGIN BİR RİZELİ