Reklamı Geç
YAZARLAR
ÇÖZÜM KURULUŞTADIR VE NUTUK STRATEJİK BİR BELGEDİR
Hatice TOPÇU
26 Eylül 2019 - Perşembe 19:32

Dışsal bir dünyada yaşıyoruz. Her şey kazanmak üzerine kurgulanmış! Kimi paranın, kimi makamın, kimi de gücün kölesi olmuş! Böyle bir dünyada gelecekten endişelenmemek mümkün değil.  


Bir yandan nefes kesen hızda değişim, bir yandan küresel ekonominin gezegenimizin fiziksel sınırlarına çarpması gerçeği ile karşı karşıyayız.  Ne yazık ki; kaynakları sınırlı bir dünyada sınırsız büyüme isteği çöküşü hızlandırıyor. 


New York’ta Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesinde konuşan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg; dünya liderlerine seslendi.  İlk mesajı “Sizi izliyor olacağız!” dı. Konuşmasına ekosistemlerin çöktüğünü, nesillerin toplu olarak tükenmeye başlandığını belirterek devam eden Thunberg; tek konuşulan şeyin para ve sonsuz ekonomik büyüme masalları olduğunu, gerçeğin görmezden gelindiğini ve gerekli çözüm ve politikaların üretilmediğini söyledi.  


Greta Thunberg’e övgüler var, tepkiler de var. Konumuz bu değil. Konumuz, dünyanın içinde bulunduğu durum! Yani konumuz; yaşlı dünyamızın varlığını sürdürmesi ve o dünyada yaşayan canlıların da yaşamlarının güvence altına alınabilmesi için yapılması gerekenlere gelinebilmesi. Peki, bunu başarabilmek mümkün mü? 


Elbette bunu başarabilmek değişimle mümkün. Örneğin: Refahı artıran ancak fiziksel etkileri yıkıcı olmayan bir gelişme çizgisinin izlenmesi sağlanabilir. Böylece insanlığın gelişimi daha adıl ve eşitlikçi bir zemine taşınmış olur. 


Sanıyorum bu yapıcı politikaların izlenmesi için de yapıcı politikacılara ihtiyaç var! 


Platon yüzyıllar öncesinden Demokrasi ve Otokrasiyi tanımlamış. “Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir.” Demiş ve bu konudaki kaygılarını şu şekilde belirtmiş; “Ancak toplumun kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye yani tek bir kişinin mutlak, sınırsız biçimde iktidarı elinde tuttuğu bir siyasal sisteme evrilir.” 


Halkın egemenliği katılımcı yönetim anlayışıyla mümkündür.     Greta Thunberg’in konuşması konusunda kimlerin ne dediğinden çok onun İklim Zirvesinde konuşabiliyor olmasıdır önemli ve anlamlı olan.  


Demokrasilerin olmazsa olmazı çok sesliliktir. Çok seslilik ile farklı bakış açıları gündeme taşınır, gözden kaçabilen ayrıntılar yakalanabilir. Daha çok değişkenin dikkate alınması ile yeni sorun çözme yöntemleri geliştirilebilir.  


21-22 Eylül 2019 tarihlerinde Afyon’da yapılan Çoban Ateşi Hareketi Çalıştayına ben de davet edildim. Orada isteyen herkes düşüncelerini kürsüye çıkarak konuşma fırsatı elde etti. Farklı düşünceler değerlendirildi, dikkate alındı ve ortak bir paydada buluşuldu.   


Ülkemizde içine girilmesinin mümkün olmadığı ve girenlerin de bir türlü dışarıya çıkmak istemediği siyasi parti yapılanmaları hem ülkemizin demokrasisini olumsuz etkilemiş,  hem de halkın demokrasiye olan inancını sarsmıştır. 


Çoban Ateşi Hareketi partileşme yolunda… Beklenen ve özlenen bütünü temsil edebilme kabiliyeti yüksek bir oluşum! Bir yıldır çalışmalarını sürdüren Çoban Ateşi hareketi katılımcı anlayışı benimsemesi ve tabandan tavana doğru örgütlenme yapısıyla ülkemiz demokrasi tarihindeki yerini alacaktır.  


Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milli mücadelenin örgütlenme biçimi ile küllerinde yeniden doğmuş büyük bir ulusun çocuklarıyız. Çözüm kuruluştadır ve Nutuk stratejik bir belgedir. 


Geleceğimize yönelik başarı da başarısızlık da hepimizindir. Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek doğru değildir. Bu yönüyle Çoban Ateşi Hareketi umutları yeşertmeyi sürdürüyor. 


Bu gün 26 Eylül Türk Dil Bayramı. Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk’ün dilimizle ilgili sözleriyle bitirmek istiyorum.  


“Dilimizdeki yabancı sözcükler, konuklarımızdır. Bir gün gideceklerdir.” 


“Türkçe Türk ulusunun yapışkanıdır. Türkçe giderse ulus biter.”  


Türk Dil Bayramımızın 87. Yılı kutlu olsun. 

Adınız
Yorumunuz
Memet GÜRBÜZ - 26 Eylül 2019  
Yazarın diğer yazılarını da oudum. Güzel üslubuyla güzel türkeçemizi çok yeli yerinde kullanmadaki becerisiyle dikkatleri üzerinde topluyor. Ayrıca güncel konuları ele alması Okuyucularını bağımlı yapıyor. Başarılar Hatice Hanım...

Eyüp DEMİR - 26 Eylül 2019  
çok içten ve örnek bir yazı umarım düşünceleriniz ve hayallerimiz gençlere örnek olur-Cumhuriyet onların omuzlarında yükselecektir-genel başkanımız ne diyor ? biz ATATÜRK ün iznden gideceğiz onun yaptığını yapacağız gerisi kendiliğnden düzelir-ülkemizizn sıkıntısı ATATÜRK ve CUMHURİYET yörüngesinden çıktığı içindir--teşekkürler kaleminize sağlık başarılar

Hasan Akgül - 26 Eylül 2019  
Hem dünyadan Küresel değişimden ve Çoban Ateşi hareketinden bizi bigilendirdiniz teşekkürler saygılar

Nazlı GÜL - 27 Eylül 2019  
" Hayatta en hakiki mürşit ilimdir-fendir..." İlim nedir? Hak ve hakikatleri bize öğreten aziz vasıta.. Fen-teknoloji nedir ? Trilyon dolarlık petrol parası ve milyar dolarlık savaş araçları.. Suudi Petrol tesisleri fen ve teknoloji ile vuruldu. İnsansız Hava Araçları (İHA) nedir ? Uzaktan kumanda edilen bir tür uçak... Fen ve teknoloji demek-dünyadaki gelişmeleri takip etmek-gereğini yapmak... İnsansız Hava Araçlarında dünyada büyük çalışmalar var..

İnci Topçu Ada - 28 Eylül 2019  
Aydınlatıcı ve yol gösterici bir yazı. Umarım amacına ulasır ve katkı sağlar.

Turhan Tunçer YKKED Bornova Şubesi kurucular kurulu üyeleri - 30 Eylül 2019  
Bu kadar bilgi ile yorum yapmam olanaksız

muammer küçükkazdal - 30 Eylül 2019  
mükkemel bir yazı ve günümüz gerçeklerini yansıtan yorum ve makalenizi okudum ve sizleri takip etmekten ne kadar haklı olduğumu anlıyor ve takdir ediyorum

Hulusi Şinoforoğlu - 01 Ekim 2019  
Tebrikler. Güzel özetlenmiş bir yazı.

Leyla DENİZ - 01 Ekim 2019  
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir-fendir... Suriye sınırında insansız hava aracı (İHA) - Türk Uçaklarınca vuruldu... İşte ilim-fen ve teknoloji budur.. Demek ki hükümetimiz çalışıyor.. Bakınız-teknonoloji ile sanayi aynı şeyler değildir. Sanayi kurmuşunuz- Adapazarında araç lastikleri üretiyorsunuz. Demek ki Teknolojinin buluşlarını kullanıyoruz... 1940 yılında Türk Uçak Sanayi Hollanda nın ihtiyacı olan uçakları yapıyordu..Uçak sanayi o zaman ki şartlarda kapatıldı. Bugün İnsansız Hava Araçlarını yapıyoruz. Bugün ki şarlar çok mu kolay ?

Şenay RİZELİ - 01 Ekim 2019  
Çözümler... 24 Ocak 1980 ekonomik kararları yaşları gereği yaşayanlar yaşadı. Ama yaşamayanlar ise açıp okumalı... Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ın açıkladığı 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı 24 Ocak Kararlarından bin devir ilerdedir. Neden ? Bugün İnsansız Hava Araçlarını yapıyoruz. Suriye sınırında dünyanın en zor şartlarında vatanımızı-milletimizi savunuyoruz. Bugün insanların kentte-köyde ve yaylalarda meskenleri var.Otomobilleri var. Karaniz Bölgesinde konut satışları çok yüksek.... Muhalefet dünyadan habersiz yaşıyor.. Hak ve hakikatlerin üzerini örterek cahaletinigizliyor.

ADEM GENÇ - 03 Ekim 2019  
DİLİMİZDEN YABANCI DENEN SÖZCÜKLERİ ÇIKARMAYA ÇALIŞTIK DİYE- BUGÜN 200!300 KELİME İLE ANLAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ""" HER DİLDE DİĞER DİLLERDEN GİREN ÇOK KELİME VARDIR- ARTIK O KELİMELER YABANCI DEĞİL YERLİDİRLER" BU KELİMELERİ ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK- O DİLİ FAKİRLEŞTİRİP ORTADAN KALDIRMAK DEMEKTİR. BUNUN ACISINI TÜRKÇE OLARAK ÇOK ÇEKTİK VE ÇEKİYORUZ.


Diğer Yazıları

İNSAN DÜNYAYA SIĞMIYOR
BODRUM
NEFESSİZ KALAN DÜNYA
BU ÖYLE BİR BELA Kİ!
COVİD-19’DA TARAMA VE KARANTİNA
ÇÜRÜMEK
Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik Ve Sosyal Bir Hukuk Devletidir
NASIL BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ? ALGILAR VE LOZAN BAĞIMSIZLIK BELGESİ!
FARKLILIKLAR, DEMOKRASİ VE İNSAN
100.YIL
Değişim ve Biz.
Tarih Affetmez
Saymak
Seçimin Kaybedenleri ve Kazananları