Reklamı Geç
YAZARLAR
İMKANSIZ DEME!
Pınar HOLT
30 Eylül 2020 - Çarşamba 13:15

‘İmkansız deme o kelimenin içinde bile imkan vardır’

                                                     Audrey Hepburn

Değerli Dostlar,


Bu ay ki yazıma Audrey Hepburn’ün çok sevdiğim bir sözü ile başlamak istedim. ‘İmkansız deme o kelimenin içinde bile imkan vardır.’ Hepimizin hayatında yaşadığı acı olaylar, zorluklar, sıkıntılar olabiliyor. Bazen bana mail ile ya da sosyal medya üzerinden öyle hikayeler geliyor ki, gerçekten oturup yazsam roman olabilir.  Bu hikayeleri okurken en az yazan dostlarım kadar yaşadıkları zorlukları yüreğimden hissediyorum.


Tabi ki benim de yaşadığım sıkıntılar, zor günler ve acılar oldu, oluyor ve yaşam sürecim içinde olmaya da devam edebilir. Böyle zor süreçlerde hep bu günlerin geride kalacağına ve hiç bir şeyin imkansız olmadığına inancım hep tam oldu. Belki de bu yazımı okuyan birileri içinde bulunduğu şartların zor ve her açıdan imkansız olduğunu, bir çıkış yolu olmadığını düşünüp, benim sözlerimin hayal olduğunu düşünebilir. Evet, çok da haklı olabilir. İçinde bulunduğunuz durum her ne ise şimdi, şu an için olumsuz, imkansız, çözümsüz görünebilir. İşte tam da bu noktada aynı durum aslında ilerleme, görme ve farkına varma aşamasındadır. Yani hiç bir durum, hiç bir hikaye olduğu yerde durağan bir şekilde kalmaz. Zaman ilerlediği sürece içinde bulunduğumuz durumlarda ilerler, değişir, gelişir, güzelleşir ya da kötüleşebilir ama asla yerinde saymaz. Bunu yaşayarak ve görerek farkına varmamız gerekir.


OLUMLU DÜŞÜNEN TARAF OLMALI


Bir süre önce annemin yazlık evinde tadilat işleri çıktı ve bundan 3 hafta önce telefonda stresli bir şekilde bu işlerin bitmesinin imkansız olduğunu söyledi. Ben de ‘Daha tadilata başlanmadı bile, nereden biliyorsun imkansız olduğunu?’ diye sordum anneme. Şimdi üçüncü haftadalar ve neredeyse tüm tadilat işleri bitmek üzere. Kendi aile içinde yaşadığımız örnekten yola çıkarak söyleyebilirim ki, daha harekete geçmeden stres olmak yerine, bulunduğumuz durumu kavrayıp, planlayıp, yapılacakları yerine getireceğimize dair kendimize taahhüt etmek sanki daha mümkün.


Etrafımda kim olursa olsun ve hangi durum olursa olsun, bir konuya olumsuz bir yorum getirirlince direk ilk sorum ‘Nereden biliyorsun?’ olur. Bazen kendi zihnimde de, yaşıdığım olaylarla ilgili olumsuz bir düşünce gelince, kendime de durup bir ‘Pınar böyle olduğunu ya da olacağını nerden biliyorsun?’ diye sormayı alışkanlık edinmeye çalışıyorum. ‘Bir dakika sonramızı bile bilemediğimiz bu alemde nasıl bu kadar keskin düşünebiliyoruz, emin konuşabiliyoruz?’ sorusunu hep aklımda tutmaya çabalıyorum.


Her neye inanıyorsanız Allah, Tanrı, Evren ya da başka bir inanış. ‘Ol’ der ve Olur. Tabi bizler de oldurmak için yeteri kadar çabalar ve korku, kaygı ya da öğrenilmişlikten kaynaklanan negatif düşüncelerden kurtulup, zihinlerimizi özgürleştirebilirsek. Böylece önümüze açılan yollarla ve yaşadıklarımızla hiç bir şeyin imkansız olmadığını görebiliriz.


Sevgiyle.

Adınız
Yorumunuz
can - 07 Ekim 2020  
Çaykara da kitap yazan adamı ziyaret ettik. Ne yer;ne işer..Kuru ekmeği suya batırıp yiyor..Bugün ki; gençlere bakalım. Kaliteli yiyinmek. Kaliteli yemek. Yaptıklarına bakalım. Akşam olur kafası boş yatar. Sabah olur kafası boş kalkar. Bayanlardan çok ümitliyiz. Hermeslekte önde koşuyorlar...

can - 07 Ekim 2020  
İmkansız olanı yapanlar...Alparslan...Müslüman Türk e Anadolu yolunu açan insan...Kars Kalesi nin üstünden Batıyadoğru bir bakışı var.Otuz yaşında;ruhta ve maddede muhteşem genç..Fatih...25 Yaşındaki büyük Türk Padişahı... Ne büyük gaye adamı "...Kâinat Efendisinin o ne güzel asker ve o ne güzel kumandan "...Gençliğin-hiçbir engel tanımaz enerjisiyle dopdolu..O; gemilerin Haliç e inmesi ne harika " O denize sürülen at;ne manzara ".. Ve dirayette;tedbirde fevkalâdelikler... İran Müslüman Türk Milletinden ne kadar korkarsa korksun hak ve hakikatlerin ışıkları İran da da doğacak..Hak ve hakikatlerin üzerini ne kadar kapatırsa kapasin Suudi Krali..Hak ve hakiletler gelince güneşin yeniden doğuşunu görecek...Necip Türk Milleti.." Çok ağladın..? Rahmetin sele dönüşeceği günlerre yaklaşıyoruz. Gayret edelim...


Diğer Yazıları

HAYALLERİNİZİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN ALTIN KURAL!
SOSYAL HAYATA DÖNMENİN 7 YOLU
Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ
REHİNECİ
‘Ben’ Kalarak ‘Biz’ Olabilmek. İşte Bütün Mesele Bu!
Virüsler Pozitif İnsanları Sevmezler!
Niyet Perdesi
SİZİN HİÇ BABANIZ ÖLDÜ MÜ?
SÖZÜN HANGİ MEVSİMDE SÖYLENDİĞİ SÖZÜN KENDİSİNDEN DAHA ÖNEMLİDİR!
TÜRKÜLERE İLHAM OLMUŞ ÖRDEK ŞİMDİLERDE SENDROM OLMUŞ!