Mustafa Barış ÖZTÜRK
Köşe Yazarı
Mustafa Barış ÖZTÜRK
 

24 Kasım "Öğretmenler Günü"

Sevgili öğrenciler ve değerli veliler; öncelikle sizlere bir mesaj vererek başlamak isterim yazıma, Her öğretmenin tek derdi öğrencilerini daha iyi yerlere ulaştırmaktır. Sadece bunun için çırpınırlar, bunun için çalışırlar. Sadece derse girip çıkmak da vardır elbet. Ancak bu onu doyurmaz. Öğretmen, çok daha fazlasını yapması gerektiği bilincinde ve şevkindedir. Bu şevk, ona güç verir, daha çok didinmesini sağlar. Bir öğrencinin öğretmenine verebikecegi en güzel hediye başarıdır. Öğretmen, öğrencisinin başarısından duyduğu zevki başka hiçbir şeyden duymaz. Evett, Eskiden, Epeyce eskiden… Çiçek götürürdük öğretmenlerimize... Mesleği kutsal, emeği ölçülmez Öğretmenlere teşekkür çabasıydı bizimkisi… Eskiden demişken, Günümüzde, TBMM’de, 600 milletvekilinin  kaçı öğretmen  bilmiyorum ama, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’de 337 milletvekilinin 30’u ÖĞRETMEN di. Aslında, ILO/UNESCO ortak çalışmasıyla, “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” ortak belgesi 1966 yılında 5 Ekim günü oy birliğiyle kabul edilmiştir. O günden buyana  5 Ekim tüm dünyada, "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde öğretmenler günü ilk kez 1981 de kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinin sebebi Mustafa Kemal'in Millet Mektepleri’nin başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur. Gazi’e göre hükümetin en önemli görevi eğitim işleridir. “Cumhur reisi olmasaydım Maarif Vekili olmak isterdim” sözü, bu özlemin ifadesidir. Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabiliyor. Baktığımızda eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji…alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Bunun temel taşı ve neferi ise öğretmenlerdir. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu süreçte; Yine kutlayıp geçeceğiz mi? Öğretmenler hamasi nutuklar duymak yerine, insanca öğretmenlik mesleğine yakışacak şartlarda yaşamak istiyorlar. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü “kutlanan” bir gün olarak değil, sorunların ve isteklerin çözüme kavuştuğu bir gün olarak görmek istiyoruz... Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum hangi meslekten olursanız olun, şu anda hangi makam ve mevkide olursanız olun, mutlaka sizi de bir öğretmen yetiştirdi, size okuma yazmayı bir öğretmen öğretti. Size Hazreti Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü hatırlatayım. Mamafih tabii ki sizden köle olmanızı isteyen yok, öğretmenlere hak ettiği insanca yaşam olanaklarını vermeniz  kafi ! Bu duygu ve düşüncelerle; dostum, arkadaşım, büyüğüm olan, gerek görev başında, gerekse emekli tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hepsinin ellerinden saygı ve hürmetle öpüyorum. Bir insan yetiştiren, her yetiştirdigi insanla topluma şekil veren, öğretmenlik görevini değilde öğretmenlik yapan tüm öğretmenlerimizin"öğretmenler günü kutlu olsun.
Ekleme Tarihi: 23 Kasım 2022 - Çarşamba

24 Kasım "Öğretmenler Günü"

Sevgili öğrenciler ve değerli veliler; öncelikle sizlere bir mesaj vererek başlamak isterim yazıma,

Her öğretmenin tek derdi öğrencilerini daha iyi yerlere ulaştırmaktır. Sadece bunun için çırpınırlar, bunun için çalışırlar. Sadece derse girip çıkmak da vardır elbet. Ancak bu onu doyurmaz. Öğretmen, çok daha fazlasını yapması gerektiği bilincinde ve şevkindedir. Bu şevk, ona güç verir, daha çok didinmesini sağlar.

Bir öğrencinin öğretmenine verebikecegi en güzel hediye başarıdır. Öğretmen, öğrencisinin başarısından duyduğu zevki başka hiçbir şeyden duymaz.


Evett,
Eskiden,
Epeyce eskiden…
Çiçek götürürdük öğretmenlerimize...


Mesleği kutsal, emeği ölçülmez Öğretmenlere teşekkür çabasıydı bizimkisi…


Eskiden demişken,


Günümüzde, TBMM’de, 600 milletvekilinin  kaçı öğretmen  bilmiyorum ama, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’de 337 milletvekilinin 30’u ÖĞRETMEN di.

Aslında, ILO/UNESCO ortak çalışmasıyla, “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” ortak belgesi 1966 yılında 5 Ekim günü oy birliğiyle kabul edilmiştir.


O günden buyana  5 Ekim tüm dünyada, "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizde öğretmenler günü ilk kez 1981 de kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinin sebebi Mustafa Kemal'in Millet Mektepleri’nin başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur.


Gazi’e göre hükümetin en önemli görevi eğitim işleridir. “Cumhur reisi olmasaydım Maarif Vekili olmak isterdim” sözü, bu özlemin ifadesidir.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabiliyor.

Baktığımızda eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji…alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Bunun temel taşı ve neferi ise öğretmenlerdir.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu süreçte;
Yine kutlayıp geçeceğiz mi? Öğretmenler hamasi nutuklar duymak yerine, insanca öğretmenlik mesleğine yakışacak şartlarda yaşamak istiyorlar.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü “kutlanan” bir gün olarak değil, sorunların ve isteklerin çözüme kavuştuğu bir gün olarak görmek istiyoruz...


Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum hangi meslekten olursanız olun, şu anda hangi makam ve mevkide olursanız olun, mutlaka sizi de bir öğretmen yetiştirdi, size okuma yazmayı bir öğretmen öğretti.

Size Hazreti Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü hatırlatayım. Mamafih tabii ki sizden köle olmanızı isteyen yok, öğretmenlere hak ettiği insanca yaşam olanaklarını vermeniz  kafi !

Bu duygu ve düşüncelerle; dostum, arkadaşım, büyüğüm olan, gerek görev başında, gerekse emekli tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hepsinin ellerinden saygı ve hürmetle öpüyorum.

Bir insan yetiştiren, her yetiştirdigi insanla topluma şekil veren, öğretmenlik görevini değilde öğretmenlik yapan tüm öğretmenlerimizin"öğretmenler günü kutlu olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi