Mustafa Barış ÖZTÜRK
Köşe Yazarı
Mustafa Barış ÖZTÜRK
 

Bazen kurtulmak, bazen de kaçmak için

Bazen kurtulmak, bazen de kaçmak için, 'ama- çünkü' diye başlarız cümleye... Hayat, bahanelerin inşaatıdır :) Çocukken, gençken, bekarken, evliyken, dulken, İş sahibiyken, sorumluluk üstlenmişken, bir görevi yerine getirirken, ki anlayacağınız, yer ya da zaman fark etmiyor. Bu, bizlerin iyi birer inşaat mühendisi olduğumuzu mu gösteriyor, yoksa betondan ve demirden çalsak da binalarımızı bir şekilde yükseltebildiğimizi mi ispatlıyor ? Şimdi, bir hikayemiz var…  Bir gün, ormancının biri, nehrin üzerine doğru uzanan bir ağacın dallarını keserken baltasını suya düşürür. ‘Aman tanrım’ diye bağırdığında, bir peri belirir ve 'Ne diye bağırıyorsun?’ der… Ormancı, baltasını suya düşürdüğünü ve yaşamını sürdürebilmek için de o baltaya ihtiyacı olduğunu söyler… Peri, suya dalar ve elinde bir altın balta ile tekrar belirir ! 'Baltan bu muydu?’ diye sorar... Ormancı, 'hayır’ diye cevaplar… Peri, suya tekrar dalar ve bu sefer elinde gümüş bir balta ile tekrar belirir ve yine sorar; 'Baltan bu muydu?' Ormancı, yine 'hayır’ diye cevaplar ! Peri, suya tekrar dalar ve bu sefer elinde demir bir balta ile tekrar belirir ve yine sorar; 'Baltan bu muydu?’ Ormancı, 'evet’ der... Ormancının dürüstlüğü perinin çok hoşuna gider ve baltaların üçünü de kendisine verir... Ormancı, mutlu bir şekilde evine döner... Eşine durumu anlatır altindan ve gümüşten baltayı duyan eşi sevinir. Kutlamak için eşinin çok sevdiği makarnayı yapar. Bir zaman sonra, ormancı, eşiyle birlikte nehir boyunca yürürken, karısı suya düşer ! Ormancı, 'aman tanrım’ diye bağırır… Peri, yine belirir ve sorar; 'Ne diye bağırıyorsun?’ Ormancı, 'karım suya düştü’ der… Peri, suya dalar ve Angelina Jolie ile birlikte geri döner ! 'Senin karın bu mu?’ diye sorar… Ormancı, 'evet’ der. Peri, sinirlenmiştir… 'Yalan söylüyorsun, gerçek bu değil’ der. Ormancı, 'özür dilerim peri, ortada bir yanlış anlaşılma söz konusu... Eğer Angelina Jolie için ‘hayır’ deseydim, bu sefer Catherine Zeta-Jones ile geri dönecektin ! Ona da ‘hayır’ deseydim, karımla dönecek ve her üçünü de bana verecektin ! Ben, fakir bir adamım ve üç kadının sorumluluğunu taşıyabilecek durumda değilim ! Angelina Jolie’e ‘Evet’ dememin sebebi budur” der :) Evet, Bazen, durum komedisinin baş kahramanlarıyızdır… Dürüstçe, bunu da çoğu zaman bilerek ve isteyerek yaparız. Bahanelerimizi inşa ederken, tüm o kat kat bloklara rağmen, demirden ve çimentodan çalmaya devam edişimiz, ...biraz da bundan :) Düşünelim , hayata dair ne varsa...Hayattan, ne kadar demir ve çimento çaldığınızı düşünerek  ! Özellikle önemseyip, değer verdiğiniz her ne varsa ! Hayatınızdan çalmayın, çaldırtmayın,  eksilmesine izin vermeyin, yaşayın... Sonrası mı? Dilerseniz köri soslu,  salçalı veya fesleğenli MAKARNA... Afiyet olsun !    
Ekleme Tarihi: 04 Eylül 2022 - Pazar

Bazen kurtulmak, bazen de kaçmak için

Bazen kurtulmak, bazen de kaçmak için, 'ama- çünkü' diye başlarız cümleye...
Hayat, bahanelerin inşaatıdır :)


Çocukken, gençken, bekarken, evliyken, dulken, İş sahibiyken, sorumluluk üstlenmişken, bir görevi yerine getirirken, ki anlayacağınız, yer ya da zaman fark etmiyor.


Bu, bizlerin iyi birer inşaat mühendisi olduğumuzu mu gösteriyor, yoksa betondan ve demirden çalsak da binalarımızı bir şekilde yükseltebildiğimizi mi ispatlıyor ?


Şimdi, bir hikayemiz var…  Bir gün, ormancının biri, nehrin üzerine doğru uzanan bir ağacın dallarını keserken baltasını suya düşürür. ‘Aman tanrım’ diye bağırdığında, bir peri belirir ve 'Ne diye bağırıyorsun?’ der… Ormancı, baltasını suya düşürdüğünü ve yaşamını sürdürebilmek için de o baltaya ihtiyacı olduğunu söyler…


Peri, suya dalar ve elinde bir altın balta ile tekrar belirir ! 'Baltan bu muydu?’ diye sorar... Ormancı, 'hayır’ diye cevaplar…


Peri, suya tekrar dalar ve bu sefer elinde gümüş bir balta ile tekrar belirir ve yine sorar; 'Baltan bu muydu?' Ormancı, yine 'hayır’ diye cevaplar !


Peri, suya tekrar dalar ve bu sefer elinde demir bir balta ile tekrar belirir ve yine sorar; 'Baltan bu muydu?’


Ormancı, 'evet’ der... Ormancının dürüstlüğü perinin çok hoşuna gider ve baltaların üçünü de kendisine verir...


Ormancı, mutlu bir şekilde evine döner...


Eşine durumu anlatır altindan ve gümüşten baltayı duyan eşi sevinir. Kutlamak için eşinin çok sevdiği makarnayı yapar. Bir zaman sonra, ormancı, eşiyle birlikte nehir boyunca yürürken, karısı suya düşer !


Ormancı, 'aman tanrım’ diye bağırır…


Peri, yine belirir ve sorar; 'Ne diye bağırıyorsun?’ Ormancı, 'karım suya düştü’ der…
Peri, suya dalar ve Angelina Jolie ile birlikte geri döner !


'Senin karın bu mu?’ diye sorar…


Ormancı, 'evet’ der.


Peri, sinirlenmiştir…


'Yalan söylüyorsun, gerçek bu değil’ der.


Ormancı, 'özür dilerim peri, ortada bir yanlış anlaşılma söz konusu... Eğer Angelina Jolie
için ‘hayır’ deseydim, bu sefer Catherine Zeta-Jones ile geri dönecektin !


Ona da ‘hayır’ deseydim, karımla dönecek ve her üçünü de bana verecektin !


Ben, fakir bir adamım ve üç kadının sorumluluğunu taşıyabilecek durumda değilim !


Angelina Jolie’e ‘Evet’ dememin sebebi budur” der :)


Evet,


Bazen, durum komedisinin baş kahramanlarıyızdır… Dürüstçe, bunu da çoğu zaman bilerek ve isteyerek yaparız. Bahanelerimizi inşa ederken, tüm o kat kat bloklara rağmen, demirden ve çimentodan çalmaya devam edişimiz, ...biraz da bundan :)


Düşünelim , hayata dair ne varsa...Hayattan, ne kadar demir ve çimento çaldığınızı düşünerek  !


Özellikle önemseyip, değer verdiğiniz her ne varsa ! Hayatınızdan çalmayın, çaldırtmayın,  eksilmesine izin vermeyin, yaşayın...

Sonrası mı?


Dilerseniz köri soslu,  salçalı veya fesleğenli MAKARNA...


Afiyet olsun !

 
 
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi