Recep Ali AKSOYLU
Köşe Yazarı
Recep Ali AKSOYLU
 

SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?

SAMSUN'DAN SARP'A YHT... EMİN MİSİNİZ? Bir grup arkadaşla öğlen yemek sonrası YHT konuştuk. Ankara'ya geldikleri gibi yine YHT ile dönecekler. Hızlı Tren, adı üstünde hızlı. Bir noktadan bir noktaya hızla ve güven içinde ulaşıyorsunuz. Hız nedeniyle güzergahın güzelliklerinden haliyle nasibinizi alamıyorsunuz. Bazı mesafeler - güzergahlar vardır ki, amaç varmaktır. Bu çerçevede güzergahın sağının solunun güzelliğinin, doğasının pek bir ehemmiyeti yoktur. Peki Karadeniz Sahil boyunca arzu edilen, düşünülen güzergahı hangi çerçevede değerlendireceğiz. Medyada dillendirilen Samsun dan Sarp a Hızlı Tren olması. Böyle olunca Karadeniz’in muhteşem güzelliklerini; bir yanda deniz, bir yanda bitki örtüsünü fark edemeden gideceğin yere varıyorsun. Tercih önemli. Coğrafi güzellikleri yaşamadan varılacak nokta amaçsa sıkıntı yok. Turizm endeksli düşünüyorsak coğrafi güzellikleri satmamız gerektiğinden hızlı olmamalı.  Aaaa böyle düşünmedik dediğimizde hızlısından vaz geçip normal hızda ama donanımlı bir treni daha cazip görüyoruz. Aslında ikisinden birine yoğunlaşınca da konu çözümlenmiyor yine de. Samsundan Sarp’a! Kim yararlanacak bu hattan? Başlangıç noktası Samsun olduğuna göre iki seçenek var. Samsun ve doğusunda ikamet edenler, Veya bulundukları ilden önce bir başka ulaşım aracı ile; otobüs, uçak veya özel aracıyla önce Samsun'a gelip, buradan trene transfer olacaklar. İlk seçenekteki yolcu hacmi yatırımın rantabilitesi açısından çok yetersiz kalır. İkinci seçenektekiler için yanı Samsun batısındaki illerden burada aktarma yapacaklar. İstanbul'dan Samsun'a otobüs yada uçakla gidiyorsunuz. Gar yada havalimanında inip Karadeniz trenine geçiyorsunuz. Pek olacak gibi değil. Olacak gibi değil ama bu hatta hem ulaşım hem de turizm amaçlı raylı sistem günümüzde zaruret olarak görülmeye başlandı. Yanı istiyoruz. O zaman gerçekçi olmamız ve daha kapsamlı düşünmemiz gerekiyor. Türkiye'de iki ana çıkış merkezi vardır. İstanbul ve Ankara. Dolayısıyla Samsun'dan başlamasını istediğimiz hat bu iki merkezden start alırsa işlevselliği olur. İstanbul'dan biner, keyifle güvenle giderim Rize'me. Özeti Karadeniz boyu raylı sisteme daha fazla gecikmeden evet. Erzincan’dan Trabzon’a inecek olanın verimli olamayacağı, iç kısımlara demiryolunun Bayburt üzerinden çok daha az maliyetle Of – İyidere lokasyonuna inecek tarzda gündemde ki İyidere lojistikle entegre olarakda düşünülmesinin gerekliliği ve de büyük bütçeli boydan boya Karadeniz Demir Yolunu beklemeden Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in 2010 programına Çiftekavak – Gündoğdu hattını aldırarak ilk adımı atması rasyonel düşüncenin gereğidir. Ama boydan boya Karadeniz Sahili için uygun demiryolu hattı, önce Samsun'a gelmeli.
Ekleme Tarihi: 19 Aralık 2019 - Perşembe

SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?

SAMSUN'DAN SARP'A YHT... EMİN MİSİNİZ?


Bir grup arkadaşla öğlen yemek sonrası YHT konuştuk. Ankara'ya geldikleri gibi yine YHT ile dönecekler.


Hızlı Tren, adı üstünde hızlı. Bir noktadan bir noktaya hızla ve güven içinde ulaşıyorsunuz. Hız nedeniyle güzergahın güzelliklerinden haliyle nasibinizi alamıyorsunuz.


Bazı mesafeler - güzergahlar vardır ki, amaç varmaktır. Bu çerçevede güzergahın sağının solunun güzelliğinin, doğasının pek bir ehemmiyeti yoktur.


Peki Karadeniz Sahil boyunca arzu edilen, düşünülen güzergahı hangi çerçevede değerlendireceğiz.


Medyada dillendirilen Samsun dan Sarp a Hızlı Tren olması.


Böyle olunca Karadeniz’in muhteşem güzelliklerini; bir yanda deniz, bir yanda bitki örtüsünü fark edemeden gideceğin yere varıyorsun.


Tercih önemli. Coğrafi güzellikleri yaşamadan varılacak nokta amaçsa sıkıntı yok. Turizm endeksli düşünüyorsak coğrafi güzellikleri satmamız gerektiğinden hızlı olmamalı.  Aaaa böyle düşünmedik dediğimizde hızlısından vaz geçip normal hızda ama donanımlı bir treni daha cazip görüyoruz.


Aslında ikisinden birine yoğunlaşınca da konu çözümlenmiyor yine de.


Samsundan Sarp’a!


Kim yararlanacak bu hattan?


Başlangıç noktası Samsun olduğuna göre iki seçenek var.


Samsun ve doğusunda ikamet edenler,


Veya bulundukları ilden önce bir başka ulaşım aracı ile; otobüs, uçak veya özel aracıyla önce Samsun'a gelip, buradan trene transfer olacaklar.


İlk seçenekteki yolcu hacmi yatırımın rantabilitesi açısından çok yetersiz kalır. İkinci seçenektekiler için yanı Samsun batısındaki illerden burada aktarma yapacaklar.


İstanbul'dan Samsun'a otobüs yada uçakla gidiyorsunuz. Gar yada havalimanında inip Karadeniz trenine geçiyorsunuz.


Pek olacak gibi değil.


Olacak gibi değil ama bu hatta hem ulaşım hem de turizm amaçlı raylı sistem günümüzde zaruret olarak görülmeye başlandı. Yanı istiyoruz.


O zaman gerçekçi olmamız ve daha kapsamlı düşünmemiz gerekiyor. Türkiye'de iki ana çıkış merkezi vardır. İstanbul ve Ankara. Dolayısıyla Samsun'dan başlamasını istediğimiz hat bu iki merkezden start alırsa işlevselliği olur. İstanbul'dan biner, keyifle güvenle giderim Rize'me.


Özeti Karadeniz boyu raylı sisteme daha fazla gecikmeden evet.


Erzincan’dan Trabzon’a inecek olanın verimli olamayacağı, iç kısımlara demiryolunun Bayburt üzerinden çok daha az maliyetle Of – İyidere lokasyonuna inecek tarzda gündemde ki İyidere lojistikle entegre olarakda düşünülmesinin gerekliliği ve de büyük bütçeli boydan boya Karadeniz Demir Yolunu beklemeden Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in 2010 programına Çiftekavak – Gündoğdu hattını aldırarak ilk adımı atması rasyonel düşüncenin gereğidir.


Ama boydan boya Karadeniz Sahili için uygun demiryolu hattı, önce Samsun'a gelmeli.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi