Nazım RAKICI
Köşe Yazarı
Nazım RAKICI
 

TIMSS SONUÇLARI YANILTICI

Eğitimin içeriği boşaltılmış, bilimsellikten uzaklaşılmıştır. Uluslararası sınavlarda alınan başarısızlıklar da bunun göstergesidir. En son açıklanan “Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması” (TIMSS) 2019 raporuna göre, Türkiye ilk kez 4. ve 8. sınıflarda matematik ve fen testinde 500 puanın üzerine çıktı. Ancak bu sonucun araştırmaya 4. sınıf öğrencilerin yerine 5. sınıf öğrencilerinin dahil edilmesiyle alındığı ortaya çıktı. Gerekçe olarak da önceki yıllarda sınava giren dördüncü sınıf öğrencilerine ait yaş ortalamasının düşük olması gösterildi. (Türkiye’de yaş ortalaması 9,7 iken uluslararası ortalama 10,2) Milli Eğitim Bakanlığı yaş ortalamasının düşüklüğünü başarısızlığın gerekçesi olarak sunarken, bunun sebebinin 4+4+4 sistemi olduğunu neden açıklamıyor? Neden AKP’nin okula başlama yaşını 72 aydan 66 ay düşürdüğünü bunun da eğitimde başarısızlıkları beraberinde getirdiğini söylemiyor. Neden okula başlama yaşın 7 yıl sonra 69 aya çıkardıklarını söylemiyor. Neden CHP’nin ve eğitim uzmanlarının “Okula başlama yaşı yeniden 72 ay olmalıdır.” çağrısının görmezden geldiği açıklamıyor? Sahte başarı öyküleriyle çocuklarımızı dünya çocuklarının eğitim seviyesine ulaştırmazsınız! Bilimsel gerçekleri göz ardı ederek çocuklarımızın geleceğini karartmaktan başka bir iş yapmıyorsunuz
Ekleme Tarihi: 27 Aralık 2020 - Pazar

TIMSS SONUÇLARI YANILTICI


Eğitimin içeriği boşaltılmış, bilimsellikten uzaklaşılmıştır.

Uluslararası sınavlarda alınan başarısızlıklar da bunun göstergesidir.

En son açıklanan “Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması” (TIMSS) 2019 raporuna göre,
Türkiye ilk kez 4. ve 8. sınıflarda matematik ve fen testinde 500 puanın üzerine çıktı.
Ancak bu sonucun araştırmaya 4. sınıf öğrencilerin yerine 5. sınıf öğrencilerinin dahil edilmesiyle alındığı ortaya çıktı.

Gerekçe olarak da önceki yıllarda sınava giren dördüncü sınıf öğrencilerine ait yaş ortalamasının düşük olması gösterildi.

(Türkiye’de yaş ortalaması 9,7 iken uluslararası ortalama 10,2)

Milli Eğitim Bakanlığı yaş ortalamasının düşüklüğünü başarısızlığın gerekçesi olarak sunarken,
bunun sebebinin 4+4+4 sistemi olduğunu neden açıklamıyor?

Neden AKP’nin okula başlama yaşını 72 aydan 66 ay düşürdüğünü bunun da eğitimde başarısızlıkları beraberinde getirdiğini söylemiyor.

Neden okula başlama yaşın 7 yıl sonra 69 aya çıkardıklarını söylemiyor.

Neden CHP’nin ve eğitim uzmanlarının “Okula başlama yaşı yeniden 72 ay olmalıdır.” çağrısının görmezden geldiği açıklamıyor?

Sahte başarı öyküleriyle çocuklarımızı dünya çocuklarının eğitim seviyesine ulaştırmazsınız!

Bilimsel gerçekleri göz ardı ederek çocuklarımızın geleceğini karartmaktan başka bir iş yapmıyorsunuz

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi