İlyas Ülkü Tuğcu
Köşe Yazarı
İlyas Ülkü Tuğcu
 

Uzlaşmak

Değerli okuyucu kardeşlerim. Sizlere,sevgi saygı,selamlar. Yıkmak kolay,yapmak zordur." sözü ile başlamak istiyorum. Sorumlu olmadan konuşmak, nutuk çekmek çok kolaydır. Konuş konuşabildiğin kadar. Hiçbir etkinlik yapmadan eleştir aklın yettiği kadar. Herşeyi bileniz. HAYIR HAYIR HAYIR.  Evet geçmiş zamnın üzerinde yan gelip yatanız. En çok ta şimdiki zaman da bireysel çıkar ve menfaatimize ise konuşmakta, yalakalıkta bir numara olarak anlatırız kendimizi. Gelecek zamandan hiç mi hiç söz etmeyeniz. Plan ve program yapmadan anlık konuşan ve yaşayanız. Olayların sonuçlarını hesap edemiyoruz. En kötüsü konuşmasını ve susmasını ve ve ve çoğunlukla bilmeyeniz. Velhasıl kendimizi her konuda beğeneniz.Var olan olgulardan yola çıkıp düşünce üretemeyeniz. Değerli okuyucu kardeşlerim, konuşmak, nutuk atmak, bilgiçlik taslamakla asla iş yapma olmaz. Düşündüğün ve konuştuğun gibi yaşamalısın GÜZEL KARDEŞİM. İŞ yapmalısın İŞ! Vatandaş konuştuğunu eyleme dönüştürdüğüne bakar. Bir bakar, iki bakar, üç bakar ve çelişki gördüğü anda seni dinlemekten vaz geçer. Eğitim-öğretimde bunun adı yaparak-yaşayarak öğrenmedir. bu yöntem insanlarımız için çok önemlidir. TEMELDİR. Yeniliğe ve değişime açık olmayan bir beyin DURAĞANDIR, ÇALIŞMAZDIR, PASLANMIŞTIR. Kısaca özetlersek bağnazlıktır. Ozan der ki;  "Onlar neden semada, ben neden çukurdayım?" Çalışmalıyız, çok çok çalışmalıyız. Üretmeliyiz, çok çok üretmeliyiz. Birilerine muhtaç olmamalıyız. Birey olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. İnsanlara köstek değil, destek olmalıyız. Yarınlarda bu dünyadan  göçtüğümüzde insanlar için insanlık için yaptıklarımızla yad edileceğiz. ; Söylemlerimizi akıl süzgecinden geçirip söylemeliyiz.  Söylemlerimizi davranışlarımızla pekiştirmeliyiz.  Yalanla, dolanla işimiz olmamalıdır. Yaşadığımız toplumdan soyutlanmamalıyız. Güler yüzlü, birbirleriyle barışık, neşeli insanlar yetiştirmeliyiz. Bireylere hatalarını söylerken hakaret ve aşağılayıcı sözcükler kullanmamalıyız.  Sorunları çözmede prensibimiz SEVGİ-SAYGI olmalıdır. Fikirler bilgileri yönlendirmemelidir.  Kesin bildiğimiz konularda yorum ve muhakeme yapmalıyız. Temeli olmayan, alıntı-ithal düşüncelerden beynimizi arındırmalıyız.   UZLAŞI kültürünü temel ilke yapmalıyız. Yabancı kültürün boyunduruğunun altında kalmamalıyız.             Toplumsal ihtiyaçlarımızı ön planda tutmalıyız.             Bencil düşünceleri beynimizden silmeliyiz.             Birlik ve beraberliği amaç edinmeliyiz.             İşin özü insan olmalıyız. İnsanca yaşamalıyız.             SEVGİ SEVGİ SEVGİ             SAYGI SAYGI SAYGI             BU MEMLEKET BİZİM HEPİMİZİN Sağlık ve mutluluklar diliyorum. İlyas Ülkü TUĞCU  Rize Briç Spor Kulübü Başkanı
Ekleme Tarihi: 06 Nisan 2019 - Cumartesi

Uzlaşmak

Değerli okuyucu kardeşlerim. Sizlere,sevgi saygı,selamlar.


Yıkmak kolay,yapmak zordur." sözü ile başlamak istiyorum. Sorumlu olmadan konuşmak, nutuk çekmek çok kolaydır. Konuş konuşabildiğin kadar. Hiçbir etkinlik yapmadan eleştir aklın yettiği kadar. Herşeyi bileniz. HAYIR HAYIR HAYIR. 


Evet geçmiş zamnın üzerinde yan gelip yatanız. En çok ta şimdiki zaman da bireysel çıkar ve menfaatimize ise konuşmakta, yalakalıkta bir numara olarak anlatırız kendimizi. Gelecek zamandan hiç mi hiç söz etmeyeniz. Plan ve program yapmadan anlık konuşan ve yaşayanız. Olayların sonuçlarını hesap edemiyoruz. En kötüsü konuşmasını ve susmasını ve ve ve çoğunlukla bilmeyeniz. Velhasıl kendimizi her konuda beğeneniz.Var olan olgulardan yola çıkıp düşünce üretemeyeniz.


Değerli okuyucu kardeşlerim, konuşmak, nutuk atmak, bilgiçlik taslamakla asla iş yapma olmaz. Düşündüğün ve konuştuğun gibi yaşamalısın GÜZEL KARDEŞİM. İŞ yapmalısın İŞ! Vatandaş konuştuğunu eyleme dönüştürdüğüne bakar. Bir bakar, iki bakar, üç bakar ve çelişki gördüğü anda seni dinlemekten vaz geçer. Eğitim-öğretimde bunun adı yaparak-yaşayarak öğrenmedir. bu yöntem insanlarımız için çok önemlidir. TEMELDİR. Yeniliğe ve değişime açık olmayan bir beyin DURAĞANDIR, ÇALIŞMAZDIR, PASLANMIŞTIR. Kısaca özetlersek bağnazlıktır.


Ozan der ki;  "Onlar neden semada, ben neden çukurdayım?" Çalışmalıyız, çok çok çalışmalıyız. Üretmeliyiz, çok çok üretmeliyiz. Birilerine muhtaç olmamalıyız. Birey olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. İnsanlara köstek değil, destek olmalıyız. Yarınlarda bu dünyadan  göçtüğümüzde insanlar için insanlık için yaptıklarımızla yad edileceğiz.

;
Söylemlerimizi akıl süzgecinden geçirip söylemeliyiz. 

Söylemlerimizi davranışlarımızla pekiştirmeliyiz. 

Yalanla, dolanla işimiz olmamalıdır.


Yaşadığımız toplumdan soyutlanmamalıyız.


Güler yüzlü, birbirleriyle barışık, neşeli insanlar yetiştirmeliyiz.


Bireylere hatalarını söylerken hakaret ve aşağılayıcı sözcükler kullanmamalıyız. 


Sorunları çözmede prensibimiz SEVGİ-SAYGI olmalıdır.


Fikirler bilgileri yönlendirmemelidir. 


Kesin bildiğimiz konularda yorum ve muhakeme yapmalıyız.


Temeli olmayan, alıntı-ithal düşüncelerden beynimizi arındırmalıyız.
 

UZLAŞI kültürünü temel ilke yapmalıyız.


Yabancı kültürün boyunduruğunun altında kalmamalıyız.

            Toplumsal ihtiyaçlarımızı ön planda tutmalıyız.
            Bencil düşünceleri beynimizden silmeliyiz.
            Birlik ve beraberliği amaç edinmeliyiz.
            İşin özü insan olmalıyız. İnsanca yaşamalıyız.
            SEVGİ SEVGİ SEVGİ
            SAYGI SAYGI SAYGI
            BU MEMLEKET BİZİM HEPİMİZİN


Sağlık ve mutluluklar diliyorum.İlyas Ülkü TUĞCU 
Rize Briç Spor Kulübü Başkanı

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi