Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
 

64.219

Yaklaşık 500 yıldır süregelen 1001 Hatim; Erzurumlular ve bütün Türkiye için çok önemli, bizi Allah’a yaklaştıran, güvende tutan bir gelenektir. Çocukluğumdan beri heyecanını, güzelliğini, mutluluğunu, gururunu yaşadığım bu geleneğin bizim sosyal dokumuza, akıl, ruh ve beden sağlığımıza iyi geldiğine, bizleri güvende, huzurlu ve barış içinde tuttuğuna inanırım. Bu yıl da Erzurum'da 1001 Hatim Geleneği vesilesiyle okunan 64.219 Hatim yüreğimize inşirah ferahlığı, şehrimize huzur, sükûnet verdi. Bu duygularım eşliğinde şehrime, ülkeme, bütün Müminlere sormak istiyorum; Kaçımız Kur'an'ı anlayarak okuyor, bizlerden ne istediğini biliyor, Kur'an ahlâkını ve Kur'an ahkâmını yaşıyoruz? Kaçımız Kur’an’ı anladığımız için bütün hayatımızı, insani ve iş ilişkilerimizi, yaptıklarımızı, inandıklarımızı Kur’an emir ve yasaklarına göre düzenliyoruz? Kur’an-ı Kerim okumanın başlı başına bir ibadet olduğu gerçeğini yadsımadan söylemek gerekir ki Kur'an mutlaka okunmalıdır hem ibadet için hem de anlamak, ne dediğini, bizlerden ne istediğini bilmek, emir, yasak ve tavsiyelerini öğrenerek hayatımıza uygulamak için okunmalıdır. Yüzde 99’u Müslüman olduğu söylenen ülkemizde, araştırmalara göre, nüfusun yüzde 95’inin hayatında bir kere bile Kur’an okumadığı, Kur’an’ın ne dediğini bilmediği, Kur’an’ın günlük, sosyal, iş hayatımıza düzen vermediği gerçeğini yaşarken bizim Kur’an okuma rekoru kırmak yerine Kur’an’ı anlama, yaşama, Kur’an ahlâkını ve ahkâmını hayatımıza geçirme yarışına girmemiz gerekmez mi? Son olarak belirtmek isterim ki Müslüman olarak hepimiz Kelime-i Şehadet getiriyoruz yani “Eşhedü” diyoruz. Şahit olduğumuzu söylüyoruz, bakın bildiğimizi değil, şahit olduğumuzu söylüyoruz. Allah’tan başka bir ilah olmadığına, Hz. Muhammed Mustafa’nın onun kulu ve elçisi olduğuna şahit olmak için de ondan, bundan duyduğumuzla değil bizzat Kur’an-ı okuyup anlayarak gerçeklere şahit olmamız gerekir. Çünkü şahitlik görerek olur, başkasından duyduğunla şahitlik edemezsin, sadece bilirsin, başka biri de başka bir şey iddia ettiğinde, ben okudum, anladım, gözümle gördüm, şahidim diyemez, şaşırır kalırsın.
Ekleme Tarihi: 16 Ocak 2023 - Pazartesi

64.219

Yaklaşık 500 yıldır süregelen 1001 Hatim; Erzurumlular ve bütün Türkiye için çok önemli, bizi Allah’a yaklaştıran, güvende tutan bir gelenektir.

Çocukluğumdan beri heyecanını, güzelliğini, mutluluğunu, gururunu yaşadığım bu geleneğin bizim sosyal dokumuza, akıl, ruh ve beden sağlığımıza iyi geldiğine, bizleri güvende, huzurlu ve barış içinde tuttuğuna inanırım.

Bu yıl da Erzurum'da 1001 Hatim Geleneği vesilesiyle okunan 64.219 Hatim yüreğimize inşirah ferahlığı, şehrimize huzur, sükûnet verdi.

Bu duygularım eşliğinde şehrime, ülkeme, bütün Müminlere sormak istiyorum;

Kaçımız Kur'an'ı anlayarak okuyor, bizlerden ne istediğini biliyor, Kur'an ahlâkını ve Kur'an ahkâmını yaşıyoruz?

Kaçımız Kur’an’ı anladığımız için bütün hayatımızı, insani ve iş ilişkilerimizi, yaptıklarımızı, inandıklarımızı Kur’an emir ve yasaklarına göre düzenliyoruz?

Kur’an-ı Kerim okumanın başlı başına bir ibadet olduğu gerçeğini yadsımadan söylemek gerekir ki Kur'an mutlaka okunmalıdır hem ibadet için hem de anlamak, ne dediğini, bizlerden ne istediğini bilmek, emir, yasak ve tavsiyelerini öğrenerek hayatımıza uygulamak için okunmalıdır.

Yüzde 99’u Müslüman olduğu söylenen ülkemizde, araştırmalara göre, nüfusun yüzde 95’inin hayatında bir kere bile Kur’an okumadığı, Kur’an’ın ne dediğini bilmediği, Kur’an’ın günlük, sosyal, iş hayatımıza düzen vermediği gerçeğini yaşarken bizim Kur’an okuma rekoru kırmak yerine Kur’an’ı anlama, yaşama, Kur’an ahlâkını ve ahkâmını hayatımıza geçirme yarışına girmemiz gerekmez mi?

Son olarak belirtmek isterim ki Müslüman olarak hepimiz Kelime-i Şehadet getiriyoruz yani “Eşhedü” diyoruz. Şahit olduğumuzu söylüyoruz, bakın bildiğimizi değil, şahit olduğumuzu söylüyoruz. Allah’tan başka bir ilah olmadığına, Hz. Muhammed Mustafa’nın onun kulu ve elçisi olduğuna şahit olmak için de ondan, bundan duyduğumuzla değil bizzat Kur’an-ı okuyup anlayarak gerçeklere şahit olmamız gerekir.

Çünkü şahitlik görerek olur, başkasından duyduğunla şahitlik edemezsin, sadece bilirsin, başka biri de başka bir şey iddia ettiğinde, ben okudum, anladım, gözümle gördüm, şahidim diyemez, şaşırır kalırsın.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem deniz
(17.01.2023 10:49 - #210)
Müslümanların birinci görevi beşikten mezara kadar kadin erkek ilim öğrenecek. İlim nedir ? Doğruyu,güzeli ve iyiyi bize tanıtan aziz vasitanin adı...Bugunki sorunlarımızın başında, 1950 yılından bugüne kadar devam eden Paranın değerinin düşürülmesi...İlmin mekanı üniversiteler bunun nasıl yapılacağını , hangi metod ve hangi careyle tezleri olmalıdır.Genclerim gerçekleri öğrenmesine kitaplık çapta çalışılmalıdır. Halkın canını yakan Zamlar 1950 den bugüne kadar devam ediyor.Kaymagi olmayan yatırımlar iyi muhasebe edilmelidir.Halki tefecinin elinden kurtaran bankalar guclendirilmelidir.Dis ticaret açığı için üniversiteler kitaplık çapta çalışmalıdır.Kurumlar görevini iyi yapmadığı için zarar eden kurumların borçlarını devlet ödüyor. Zarar eden kurumların başında Çaykur var.Caykura yeni nefes verecek Hazine ve Maliye Bakanı gibi işletme,ekonomi bilenlerden yeni atamalar olmalıdır.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi