Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
 

HER GECEYİ KADİR GECESİ, HER GELENİ HIZIR BİLMEK...

Allah’ın insanlara son hitabı ve Peygamberler aracılığıyla son mesajı olan Kur’an’ın indirilmesi insanlığın doğru yola, hak yola erişmesinde dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği Kadir Gecesi çok özel bir anlam taşımaktadır. Allah Kuran'ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirdiği Kadir Gecesi'nin hangi gün olduğunu bizlere bildirmemiş, bu gecenin hangi gece olduğunu bilmemizi istememiş, Peygamber Efendimiz de bu konuda herhangi bir bilgi vermemiştir bazı kaynaklara göre de bilgi verilmesine müsaade edilmemiş, unutturulmuştur. Yüce Allah'ın Kadir gecesini bildirmemiş olmasının altında yatan hususlar, hem mantıken, hem de âlimlerin de belirttiği gibi, her günün, her gecenin aynı ibadet, aynı kulluk şuuruyla, aynı imanla, ibadetlerle, Nasuh tövbeyle, güzel ahlâkla, Allah'a yakın olabilmek çabasıyla yaşanması içindir. Eğer Kadir Gecesi belli olsaydı, ihtimaldir ki, Müslümanlar ramazan ayında özellikle bu geceyi ihya etmekle yetinecek, diğer gecelerde bazı ibadetlerden uzak kalacaklardı, yeterince ibadet etmeyeceklerdi. Hâlbuki bütün ramazan gecelerini aynı ibadet ve kulluk şuuruyla geçirmek, ihya etmek gerekmektedir. Diğer taraftan Kadir Gecesinin hangi gün olduğunun bildirilmemesi ile hem bilerek bu geceye saygısızlık yapılmasının, hem de ibadette ve tazimde aşırıya kaçılmasının önüne geçilmiştir. Kadir Gecesi’nin gizli tutulmasının bizlere verdiği mesaj; Müslümanın her gününü, her gecesini tövbeyle, ibadetle, kulluk şuuruyla Kur'an ahlâkına, Peygamber Sünnetine göre yaşaması gerektiği mesajıdır. Bütün bu sebeplerle Kadir Gecesi şu gündür, bu gündür diye hüküm vermek hem Allah'ın bu geceyi gizli tutmasına karşı çıkarak Allah'ın işine karışmak, hem de Peygamber Efendimiz tarafından bile bildirilmesine izin verilmeyen bir günü ben biliyorum tavrıyla ortaya çıkarak haddini aşmaktır. Özetle bu gecenin hangi gece olduğunu kimse bilemez, kimse hissedemez, kimse bu konuda fikir beyan edemez, Allah’a ve Peygamber Efendimize saygısı varsa, etmemelidir de. Müslümanlar ramazan ayı boyunca her gün ve özellikle son on gün Kadir Gecesi olduğu hüsnü zannıyla Allah'a ibadet, tövbe, tefekkür etmeli ve “her geceyi Kadir, her geleni Hızır bilmek gerek” sözünün gereğini yerine getirmelidir.
Ekleme Tarihi: 05 Nisan 2024 - Cuma

HER GECEYİ KADİR GECESİ, HER GELENİ HIZIR BİLMEK...

Allah’ın insanlara son hitabı ve Peygamberler aracılığıyla son mesajı olan Kur’an’ın indirilmesi insanlığın doğru yola, hak yola erişmesinde dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği Kadir Gecesi çok özel bir anlam taşımaktadır.

Allah Kuran'ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirdiği Kadir Gecesi'nin hangi gün olduğunu bizlere bildirmemiş, bu gecenin hangi gece olduğunu bilmemizi istememiş, Peygamber Efendimiz de bu konuda herhangi bir bilgi vermemiştir bazı kaynaklara göre de bilgi verilmesine müsaade edilmemiş, unutturulmuştur.

Yüce Allah'ın Kadir gecesini bildirmemiş olmasının altında yatan hususlar, hem mantıken, hem de âlimlerin de belirttiği gibi, her günün, her gecenin aynı ibadet, aynı kulluk şuuruyla, aynı imanla, ibadetlerle, Nasuh tövbeyle, güzel ahlâkla, Allah'a yakın olabilmek çabasıyla yaşanması içindir.

Eğer Kadir Gecesi belli olsaydı, ihtimaldir ki, Müslümanlar ramazan ayında özellikle bu geceyi ihya etmekle yetinecek, diğer gecelerde bazı ibadetlerden uzak kalacaklardı, yeterince ibadet etmeyeceklerdi.

Hâlbuki bütün ramazan gecelerini aynı ibadet ve kulluk şuuruyla geçirmek, ihya etmek gerekmektedir.

Diğer taraftan Kadir Gecesinin hangi gün olduğunun bildirilmemesi ile hem bilerek bu geceye saygısızlık yapılmasının, hem de ibadette ve tazimde aşırıya kaçılmasının önüne geçilmiştir.

Kadir Gecesi’nin gizli tutulmasının bizlere verdiği mesaj; Müslümanın her gününü, her gecesini tövbeyle, ibadetle, kulluk şuuruyla Kur'an ahlâkına, Peygamber Sünnetine göre yaşaması gerektiği mesajıdır.

Bütün bu sebeplerle Kadir Gecesi şu gündür, bu gündür diye hüküm vermek hem Allah'ın bu geceyi gizli tutmasına karşı çıkarak Allah'ın işine karışmak, hem de Peygamber Efendimiz tarafından bile bildirilmesine izin verilmeyen bir günü ben biliyorum tavrıyla ortaya çıkarak haddini aşmaktır.

Özetle bu gecenin hangi gece olduğunu kimse bilemez, kimse hissedemez, kimse bu konuda fikir beyan edemez, Allah’a ve Peygamber Efendimize saygısı varsa, etmemelidir de.

Müslümanlar ramazan ayı boyunca her gün ve özellikle son on gün Kadir Gecesi olduğu hüsnü zannıyla Allah'a ibadet, tövbe, tefekkür etmeli ve “her geceyi Kadir, her geleni Hızır bilmek gerek” sözünün gereğini yerine getirmelidir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kemal derya
(10.04.2024 12:28 - #1484)
Dünya ahiretin tarlasidir. Burada ne ektik ise orada hazır bulacağız...Kadir hecesinin değeri,kıymeti Kur'an'ın indirildigi aydan geliyor...Kur'an meali okuyanlar bilirler ki, bireysel ve kurumsal ekonomilerde üretim ve tasarruf vardır. Üretimde,hiç olmeyecekmis gibi çalışmak,yarın olecekmis gibi kabire hazır olmak..Akan pinarlardan su içerken bardağına içeceği kadar su koymak...Mayis2024 ayında çay fabrikalari üretime başlayacak...üç vardiye 24 saat üretim çalışmaları yapılacak ..Ama coplere dökülen ekmek,yemeklerin hesabını yapmak.Yenmeyen yemekleri yapmamak...Bireysel olarakta Coplere ekmek atmayalım...Bireyletin yaşayabilmesi için tarım ve hayvancılık ürünleri beşikten mezara kadar ihtiyaç vardır...Vatanın ve Milletin varlığı içinde savunma sanayinde ihtiyacımız olan uçakların motorlarını yapmak...Gerekirse günde bir kez yiyelim . Ama savunma uçaklarını yapmak...Avrupa'da uçak sanayinde çalışan emekli işçilerimiz vardır..Aç kalalim ama savunmasız güçlü olsun...Güçlü olduğumuz oranda , sorunlarımızı barış halinde çözeriz...Huzur için,güçlü olmalıyız .Amerika ve Batı dünyası, barış içinde cozecegimiz sorunları, terör ve savaşlarla çözmek , doğru bir akıl değildir..Bölgenin petrolü ve doğalgaz kaynakları Amerika'nın hakimiyetinde dir. Amerika Suriye ve Irak'ta teröre destek vermemelidir...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
H.c muh. İSG uzmanı
(18.04.2024 11:32 - #1490)
Muhteşem ihtiyarlar var tarihte...Batıda (Göre) , doğuda Şeyh Sadi...Şeyh Galip onun için diyor ki, Gulistan' i 80 yaşında yazan adam için diyor ki: Hengam-i heremde söylemiştir. Pir olduğu demde soylemistir. Bakınız buradaki pirlik ne makbul!... " Hengam' i herem " ,ihtiyarlık zamanı...Demek ki ,böylesine ihtiyarlık gençlikten de üstün...Sn . Erdoğan ihtiyarlık döneminde,ama böylesine ihtiyarlık gençlikten de üstün..Bugün muhalefete oy verenler sosyalist nedir bilmez.Ama oy verir...Sosyalistim diyor,yapmadık kötülük birakmiyorlar....Sosyalist , komünizme giden yoldur . Komünizmi en iyi okuyan Fransız filozof Berkson dur. Kitaplarını okuyanlar iyi bilir...Fabrika görmemiş insanlar , fabrikadan anlar mı?
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi