Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
 

KURBAN...

Kurban ibadettir; fakir fukara et yesin diye kurban kesilmez, çoluk çocuk bol bol et yiyelim diye kesilmediği, derin dondurucuya yıllık et stoku yapılmak için kesilmediği hatta fakirleri anlamak için, sıhhat bulmak için, diyet yapmak için oruç tutulmadığı, egzersiz olsun diye namaz kılınmadığı gibi. Kurban ibadettir; kurban, aynı oruç, aynı namaz gibi Allah'a yaklaşmak için, Allah rızası için, Allah'ın emri olduğu için kesilir. Kurban ibadettir, tek amacı vardır o da Allah'a şükreden bir kul olabilmektir. Kurban; kötülüklerimizden, hırslarımızdan, dünyaya ait bağlılıklarımızdan, bağımlılıklarımızdan kurtulmanın, kula kul olmaktan kurtulup Allah’a kul olmanın ve sadece Allah’a bağlanmanın aracıdır. Kurban kesmek ibadettir, senin nefsine ve şeytana açtığın savaşın eylem bulmuş halidir ve birilerinin düşündüğü veya dayattığı gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma ritüeli değildir. Kesersin kurbanını, yaparsın ibadetini, tövbe eder, şükredersin. Sonra da eti ne istersen onu yaparsın, yersin, paylaşırsın sana kalmış. Ama paylaşırsan tabi ki daha iyi olur, dua alır daha çok sevap kazanırsın. Ey şahıs; sana her kim oruç fakir fukarayı anlamak için tutulur (bu durumda fakir ne diye oruç tutuyorsa artık), kurban da fakir fukara et yesin diye kesilir diyorsa bil ki senin elinden ibadetini alıp başka bir şey tutuşturuyordur. Çünkü bu söylemin bir adım sonrası seni dininden ve ibadetin anlamından edecek düşünceler ve eylemlerdir. Bunun en bariz örneği “kurban kesmeye ne gerek var fakir fukaraya para dağıt daha iyi olur” diyerek seni Allah’ın emri dışına çekme çabalarıdır. Allah fakir fukarayı, açı, açıkta olanı yılda birkaç gün düşünesin diye mi yarattı seni ve fakir fukara yılda bir kaç gün mü aç kalıyor sanıyorsun ki zekât müessesesi ne diye ihdas edilmiştir düşünmüyor musun? Ve sen fakir, fukarayı, açı, açıkta olanı her gün, her an düşünüp bir şeyler yapmıyorsan bugün hazırda et var bari bunu dağıtalım da fakir fukara et yesin demekle ve bak bugün aç kaldık fakir fukarayı anlamış olduk diyerek kendini kandırmakla bu işler olmaz bilesin.
Ekleme Tarihi: 13 Haziran 2024 - Perşembe

KURBAN...

Kurban ibadettir; fakir fukara et yesin diye kurban kesilmez, çoluk çocuk bol bol et yiyelim diye kesilmediği, derin dondurucuya yıllık et stoku yapılmak için kesilmediği hatta fakirleri anlamak için, sıhhat bulmak için, diyet yapmak için oruç tutulmadığı, egzersiz olsun diye namaz kılınmadığı gibi.

Kurban ibadettir; kurban, aynı oruç, aynı namaz gibi Allah'a yaklaşmak için, Allah rızası için, Allah'ın emri olduğu için kesilir.

Kurban ibadettir, tek amacı vardır o da Allah'a şükreden bir kul olabilmektir.

Kurban; kötülüklerimizden, hırslarımızdan, dünyaya ait bağlılıklarımızdan, bağımlılıklarımızdan kurtulmanın, kula kul olmaktan kurtulup Allah’a kul olmanın ve sadece Allah’a bağlanmanın aracıdır.

Kurban kesmek ibadettir, senin nefsine ve şeytana açtığın savaşın eylem bulmuş halidir ve birilerinin düşündüğü veya dayattığı gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma ritüeli değildir.

Kesersin kurbanını, yaparsın ibadetini, tövbe eder, şükredersin.

Sonra da eti ne istersen onu yaparsın, yersin, paylaşırsın sana kalmış. Ama paylaşırsan tabi ki daha iyi olur, dua alır daha çok sevap kazanırsın.

Ey şahıs; sana her kim oruç fakir fukarayı anlamak için tutulur (bu durumda fakir ne diye oruç tutuyorsa artık), kurban da fakir fukara et yesin diye kesilir diyorsa bil ki senin elinden ibadetini alıp başka bir şey tutuşturuyordur.

Çünkü bu söylemin bir adım sonrası seni dininden ve ibadetin anlamından edecek düşünceler ve eylemlerdir. Bunun en bariz örneği “kurban kesmeye ne gerek var fakir fukaraya para dağıt daha iyi olur” diyerek seni Allah’ın emri dışına çekme çabalarıdır.

Allah fakir fukarayı, açı, açıkta olanı yılda birkaç gün düşünesin diye mi yarattı seni ve fakir fukara yılda bir kaç gün mü aç kalıyor sanıyorsun ki zekât müessesesi ne diye ihdas edilmiştir düşünmüyor musun?

Ve sen fakir, fukarayı, açı, açıkta olanı her gün, her an düşünüp bir şeyler yapmıyorsan bugün hazırda et var bari bunu dağıtalım da fakir fukara et yesin demekle ve bak bugün aç kaldık fakir fukarayı anlamış olduk diyerek kendini kandırmakla bu işler olmaz bilesin.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
İSG uzmani
(16.06.2024 11:55 - #1519)
Kurban Bayrami...Kurban Bayramına ilmi muhasebe ile bakmaya anlamaya çalışalım..Hakiki mürşit ilimdir. İlim, yani hakikati tanımanın ve tanıtmanın aziz vasitasi ! Hakikatten korkan ve ilmi kendi anlayışına uydurmak isteyen dünyadaki Yahudi bireyleri ve kurumları içerden ve dışardan çalışıyor ..Zaman, Allah'ın eşya ve madde üzerine attığı bir agdir. Bir balık ağı san ki...İçinde olmayan hiçbir şey yok. Her şey o ağın icinde, içinde olmayan hiçbir şey yok...Derin bir sukutla ruhumuza doğru bir yol arayalım . Bir (senfoni) duyacağız...Bir butuk senfoni...Bu senfoni göklerden gelmektedir. Ve onda madde ve kulaklarımıza karşı bir hitap yoktur. Ruhumuzda onunla coşar...Öyle bir (senfoni) var göklerden gelen...Yedi adetin sirrima bir an dönelim.Yedi renk tanıyoruz ve yedi gök ölçüsüne inanıyoruz . Birbiri ustunde dönen yedi gök ve bu yedi sesin namutenahi terkibi...Gökten gelen senfoni...Hayat pınarı islamiyettir.Ruhlari citilenek...İptal edilmiş hisleri iade etmek...Milletin ruhuna ve maddesine hayat nefhasini üflemek....
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi