Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
 

YÜZÜNCÜ YIL DUYGULARIM

Kişisel, toplumsal, yönetimsel düzeyde yapılan ve yapılacak olan her iş için doğru karar almanın, doğru kişileri seçmenin, doğru kişileri göreve getirmenin yöntemi olan Cumhuriyet (şura)  Allah'ın istediği, Kur’an’da anlatılan, Peygamber Efendimizin hadislerinde önerilen yönetim biçimidir. Uygulanan anlamda halifelik ve diğer yönetim şekilleri olan padişahlık, hanedanlık, şahlık, saltanat, krallık, imparatorluk ise İslâm’a uymayan, Allah’ın istemediği yönetim biçimleridir. Türk Milletinin tarihte kurduğu devletlere, bu devletlerde uygulanan yönetim biçimlerine bakıldığında, Allah’ın izni ve nasibiyle, Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kula kulluktan Allah’a kulluğa, özgür birey, özgür vatandaş ve millet olmaya adım atmasına vesile olan cumhuriyet Türk Milleti’nin milli ve manevi yapısına en uygun yönetim biçimidir. Hâlâ anlamak istemeyen, anlamamakta direnenler varsa cumhuriyet; Yırtık ayakkabıyla okula giden, harçlığını çıkarabilmek için su, simit satan, ekmeğini kazanabilmek için itfaiyede işçi olarak çalışan fakir bir Türk evladının cumhurbaşkanı olabilmesinin yolunu açmıştır. Yine cumhuriyet; Peygamber Efendimizin ‘‘Ey! Allah’ın kulları, kardeşlerim’’ diye hitap ediyor ve her anını insanların içinde yaşıyor olmasına rağmen insanları ‘‘kulları’’ görenlerin, “kullarım” diye hitap edenlerin kulluğundan alıp herkesin ‘‘eşit yurttaş’’ olmasını sağlamıştır. Bu vesileyle; minnettar olduğumuz, sevgi ve saygı ile andığımız Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, vatan, millet, bayrak uğruna canını, malını, evladını, anasını, babasını feda ederek savaşan, şehit olan, gazi olan, İstiklal Harbimiz ve sonrasında bugünlere gelebilmemiz için büyük fedakârlıkla alın teri döken milletimizin her bir ferdine Allah rahmet eylesin. Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı aklı hür, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, imanı hür olan Türk Milletine, kendisini bu milletin bir ferdi, bu ülkenin bir vatandaşı hisseden bütün insanlara kutlu olsun. Bu yüzyıl binlerce yıl olsun ve binlerce yıl kutlu olsun.
Ekleme Tarihi: 30 Ekim 2023 - Pazartesi

YÜZÜNCÜ YIL DUYGULARIM

Kişisel, toplumsal, yönetimsel düzeyde yapılan ve yapılacak olan her iş için doğru karar almanın, doğru kişileri seçmenin, doğru kişileri göreve getirmenin yöntemi olan Cumhuriyet (şura)  Allah'ın istediği, Kur’an’da anlatılan, Peygamber Efendimizin hadislerinde önerilen yönetim biçimidir.

Uygulanan anlamda halifelik ve diğer yönetim şekilleri olan padişahlık, hanedanlık, şahlık, saltanat, krallık, imparatorluk ise İslâm’a uymayan, Allah’ın istemediği yönetim biçimleridir.

Türk Milletinin tarihte kurduğu devletlere, bu devletlerde uygulanan yönetim biçimlerine bakıldığında, Allah’ın izni ve nasibiyle, Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kula kulluktan Allah’a kulluğa, özgür birey, özgür vatandaş ve millet olmaya adım atmasına vesile olan cumhuriyet Türk Milleti’nin milli ve manevi yapısına en uygun yönetim biçimidir.

Hâlâ anlamak istemeyen, anlamamakta direnenler varsa cumhuriyet;

Yırtık ayakkabıyla okula giden, harçlığını çıkarabilmek için su, simit satan, ekmeğini kazanabilmek için itfaiyede işçi olarak çalışan fakir bir Türk evladının cumhurbaşkanı olabilmesinin yolunu açmıştır.

Yine cumhuriyet;

Peygamber Efendimizin ‘‘Ey! Allah’ın kulları, kardeşlerim’’ diye hitap ediyor ve her anını insanların içinde yaşıyor olmasına rağmen insanları ‘‘kulları’’ görenlerin, “kullarım” diye hitap edenlerin kulluğundan alıp herkesin ‘‘eşit yurttaş’’ olmasını sağlamıştır.

Bu vesileyle; minnettar olduğumuz, sevgi ve saygı ile andığımız Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, vatan, millet, bayrak uğruna canını, malını, evladını, anasını, babasını feda ederek savaşan, şehit olan, gazi olan, İstiklal Harbimiz ve sonrasında bugünlere gelebilmemiz için büyük fedakârlıkla alın teri döken milletimizin her bir ferdine Allah rahmet eylesin.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı aklı hür, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, imanı hür olan Türk Milletine, kendisini bu milletin bir ferdi, bu ülkenin bir vatandaşı hisseden bütün insanlara kutlu olsun.

Bu yüzyıl binlerce yıl olsun ve binlerce yıl kutlu olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
H.c muh. İSG uzmanı
(07.11.2023 11:50 - #1195)
Bireysel olarak meslek gruplarımız ne olursa olsun,ortak paydamız ilimdir. Bugün 65 yaşında olanlar ekoniyi 1970 yılından , 2023 yılına kadar yaşayarak,öğrenerek deneyim,tercube kazanmış olgun yaştaki insanlardır.Ekomomi için en teklikeli şey döviz yoklugudur.Dovizin fiyatı. Önemli deheldir.Ama en pahalı döviz bulunmayan dovizdir.Doviz ihracatın gelişmesine bağlıdır.Doviz kaynakları,Turizm gelirlerinin artmasına badlidir.Rize de Ayder,Trabzon da Uzungöl döviz kaynaklarının mekanıdır. Petrol gelirleri, döviz kaynağıdır . Askeri ihracat işlemlerinde onemlidir...Döviz kuru bugün enflasyonun altında olmamalıdır.Maliye ve hazine musterek bu konularda çalışıyorlar. Döviz kurunun gerçekçi tesbiti konusunda , enflasyona. Bağlı olarak iyi dengelenmelidir...Halk , vatandas diyorki,zamlar yapılmasın...Ama hazine açığını nereden kapatsın...Faizler serbest birakilmasin...Ama hslk tefecilerim elinden nasıl kurtarılacak tır. ? Hükümet 20 yıldır büyük calismalar yaptı,yapıyor...Muhalefet, Büyük kentlerin yönetimi muhalefetin elinde...İstanbul'da belediyenin yıllık bütçesi 100 milyar TL...Belediyelerden pay alan muhalefet...Muhalefet belediyelerdeki çalışmaları Almanya,İngiltere ve Fransa ile ortak çalışarak sorunlari öğrenerek çözmeli...Ekonomilerde zenginlere el açılabilir...Çünkü hukumetler 85 milyon için çalışıyor. şirketler,bankalar sermaye gelirlerini büyütmek için çalışır...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi