Ali Yalçın'dan toplu sözleşme, memur zammı ve 3600 ek gösterge açıklaması

Sendika 6080+ kez okundu.
 

Ali Yalçın'dan toplu sözleşme, memur zammı ve 3600 ek gösterge açıklaması

Ali Yalçın'dan toplu sözleşme, memur zammı ve 3600 ek gösterge açıklaması
Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. Memur-Sen ile 2024 ve 2025 yıllarındaki zam oranlarında uzlaşma sağlanamadı. Ancak, 11 farklı hizmet kolunda anlaşma sağlandı. Zam konusundaki karar için artık Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girecek. Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri 1 Ağustos’ta başlayıp sona erdi. Hükümet son teklifinde 2024 yılı için toplamda %25, 2025 yılı için ise toplamda %11 zam önerdi. Ancak Memur-Sen, 2024 için %70, 2025 için ise %40 zam talebiyle bu teklifi reddetti. Müzakereler sonucunda, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında anlaşma sağlanamadı. Ancak 11 farklı hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün saat 20.30’da başlayıp bugün saat 03.40’da sona eren görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Günlerce süren pazarlıkların ardından; mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, avukat, sayman, fakülte sekreteri, yüksekokul sekreteri, enstitü sekreteri, veteriner hekim, şef, teknik personel gibi birçok unvana ilişkin mali haklarda ilave artış sağlandı Yalçın Memur-Sen ile uzlaşmanın sağlanamadığını belirterek sürecin devamı için açıklamasında; “Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı. 291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4’üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz.”  ifadelerini kullandı.
Ali Yalçın'dan toplu sözleşme, memur zammı ve 3600 ek gösterge açıklaması

Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. Memur-Sen ile 2024 ve 2025 yıllarındaki zam oranlarında uzlaşma sağlanamadı. Ancak, 11 farklı hizmet kolunda anlaşma sağlandı. Zam konusundaki karar için artık Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girecek.

Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Sonuçlandı Uzlaşma Sağlanamadı

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri 1 Ağustos’ta başlayıp sona erdi. Hükümet son teklifinde 2024 yılı için toplamda %25, 2025 yılı için ise toplamda %11 zam önerdi. Ancak Memur-Sen, 2024 için %70, 2025 için ise %40 zam talebiyle bu teklifi reddetti.

Müzakereler sonucunda, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında anlaşma sağlanamadı. Ancak 11 farklı hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün saat 20.30’da başlayıp bugün saat 03.40’da sona eren görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Günlerce süren pazarlıkların ardından; mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, avukat, sayman, fakülte sekreteri, yüksekokul sekreteri, enstitü sekreteri, veteriner hekim, şef, teknik personel gibi birçok unvana ilişkin mali haklarda ilave artış sağlandı

Yalçın Memur-Sen ile uzlaşmanın sağlanamadığını belirterek sürecin devamı için açıklamasında;

“Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı. 291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4’üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz.”  ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
andonlu memur
(24.08.2023 00:01 - #7199)
şakamısınız siz arkadaş hakem dediğin de aynı kişiler değil mi bir odadan başka odaya bir masadan başka masaya geçecekler bir de sayın dünya liderimiz lütfedip hiçbirşeyden habersiz gibi davranarak %1 bilemedin 2 veya 3 ekleyecek memur sen kazanım diyecek lay lay lom olacak
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi