'Çay kaçakçılığından vergi kaybı 5 yılda 1 milyar dolar'

Rize 27.04.2022 - 13:30, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39 3270+ kez okundu.
 

'Çay kaçakçılığından vergi kaybı 5 yılda 1 milyar dolar'

RİZE Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, "Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre çay kaçakçılığından ülkemizin gümrük vergisi kaybı 5 yılda 1 Milyar Dolar civarındadır" dedi.   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.​ Toplantıda, Ticaret Borsaları ve Sektör Meclisleri, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntıları ileterek, çözüm önerilerini paylaştı. Toplantıda Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Tarım Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan çay sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Çay sektöründeki sorunların çözümü için öncelikle acilen Tarım ve Orman Bakanlığında bekleyen Çay Kanun Tasarısı Taslağı’nın kanunlaşması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bunun yanında yıllardır dile getirdiğimiz çay kaçakçılığının önlenmesi için tedbirlerin alınması gerekmektedir. Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre çay kaçakçılığından ülkemizin gümrük vergisi kaybı 5 yılda 1 Milyar Dolar civarındadır. Çay sektöründe diğer bir sorun ise Türk Gıda Kodeksi Siyah Çay Tebliğine uymayan ürünler piyasada satılmasıdır. Bu amaçla piyasada kalite denetimlerinin bu tebliğ çerçevesinde etkin bir şekilde yapılması gerekmektedir” diye konuştu.    'Herkesin bildiği üzere zirai gübrelere son yıllarda zam gelmesi çiftçilerimizi zora soktuğunu, bunun önüne geçebilmek için çiftçilerimize en az yüzde 25 oranında gübre desteği verilmeli' diyen Erdoğan, “Zirai gübrelerde ki gibi enerji maliyetlerinde ki artışta tüm sektörleri olumsuz etkilemiştir. Bu maliyetlerle çay sektörünün üretim yapması çok zordur. Bu amaçla enerji maliyetlerinin devletimiz tarafından sübvanse edilmesini öneriyoruz.  Diğer bir sonun ise; son zamanlarda enerji maliyetleri gibi gıda ürünlerine de yüzde 60-70 oranında zam yapılmasına rağmen çayda bu oranın yüzde 5-6 seviyesinde kalmasıdır. Çaykur zam yapmadıktan sonra özel sektöründe zam yapması mümkün değildir. Eğer zam yapılmazsa özel sektörün üretim yapması mümkün gözükmüyor. Ayrıca zor durumda olan çay sektörü düşük maliyetli finans kullanamamaktadır. Bu amaçla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilen selektif krediye çay sektörünün de kobi, mikro ve büyük işletme ayrımı yapılmadan dahil edilmesi çay sektöründe ki işletmeleri biraz rahatlatacaktır” dedi. 

RİZE Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, "Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre çay kaçakçılığından ülkemizin gümrük vergisi kaybı 5 yılda 1 Milyar Dolar civarındadır" dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.​ Toplantıda, Ticaret Borsaları ve Sektör Meclisleri, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntıları ileterek, çözüm önerilerini paylaştı. Toplantıda Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Tarım Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan çay sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Çay sektöründeki sorunların çözümü için öncelikle acilen Tarım ve Orman Bakanlığında bekleyen Çay Kanun Tasarısı Taslağı’nın kanunlaşması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bunun yanında yıllardır dile getirdiğimiz çay kaçakçılığının önlenmesi için tedbirlerin alınması gerekmektedir. Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre çay kaçakçılığından ülkemizin gümrük vergisi kaybı 5 yılda 1 Milyar Dolar civarındadır. Çay sektöründe diğer bir sorun ise Türk Gıda Kodeksi Siyah Çay Tebliğine uymayan ürünler piyasada satılmasıdır. Bu amaçla piyasada kalite denetimlerinin bu tebliğ çerçevesinde etkin bir şekilde yapılması gerekmektedir” diye konuştu. 

 

'Herkesin bildiği üzere zirai gübrelere son yıllarda zam gelmesi çiftçilerimizi zora soktuğunu, bunun önüne geçebilmek için çiftçilerimize en az yüzde 25 oranında gübre desteği verilmeli' diyen Erdoğan, “Zirai gübrelerde ki gibi enerji maliyetlerinde ki artışta tüm sektörleri olumsuz etkilemiştir. Bu maliyetlerle çay sektörünün üretim yapması çok zordur. Bu amaçla enerji maliyetlerinin devletimiz tarafından sübvanse edilmesini öneriyoruz.  Diğer bir sonun ise; son zamanlarda enerji maliyetleri gibi gıda ürünlerine de yüzde 60-70 oranında zam yapılmasına rağmen çayda bu oranın yüzde 5-6 seviyesinde kalmasıdır. Çaykur zam yapmadıktan sonra özel sektöründe zam yapması mümkün değildir. Eğer zam yapılmazsa özel sektörün üretim yapması mümkün gözükmüyor. Ayrıca zor durumda olan çay sektörü düşük maliyetli finans kullanamamaktadır. Bu amaçla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilen selektif krediye çay sektörünün de kobi, mikro ve büyük işletme ayrımı yapılmadan dahil edilmesi çay sektöründe ki işletmeleri biraz rahatlatacaktır” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi