ÇAYKUR İŞÇLERİNİN HAKLARINI BİZ VERİRİZ

Siyaset 08.02.2024 - 14:02, Güncelleme: 08.02.2024 - 14:02 10733 kez okundu.
 

ÇAYKUR İŞÇLERİNİN HAKLARINI BİZ VERİRİZ

SÖZLER TUTULMADI, İŞÇİLER GÖZ ALTINA ALINDI
Ocaklı: ÇAYKUR işçilerine haklarını biz veririz CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, iktidarın ÇAYKUR işçilerine verdiği kadro sözünü yerine getirmediğini hatırlatarak, “ÇAYKUR işçilerinin istediği kadroyu ancak ve ancak biz veririz” dedi.  TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İl Başkanından Milletvekiline, Bakandan Cumhurbaşkanına kadar ÇAYKUR işçilerine verdikleri sözleri hatırlatan CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, 2023 seçimleri öncesinde verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Rize mitinginde çay işçilerinin sorunlarını bildiğini ve çözülmesi için arkadaşlarına talimat verdiğini, dönemin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in de kadroyla ilgili çalışmaların TBMM’de olduğunu söylediğini hatırlatan Ocaklı, aradan bir yıla yakın zaman geçtiğini ama verilen sözlerin hiç biri tutulmadı, TBMM’de de bu konuyla ilgili çalışma yapıldığına dair bir emare bulunmadığını ifade etti. SÖZLER TUTULMADI, İŞÇİLER GÖZ ALTINA ALINDI ÇAYKUR işçilerine verilen sözler tutulmadığı gibi, İl Başkanı Hikmet Ayar’a bu sözleri hatırlatmak üzere AKP İl Başkanlığına giden işçiler göz altına alınmıştı. Cumhurbaşkanının, Çalışma Bakanının, Milletvekilinin ve İl Başkanının konuyla ilgili verdikleri ama tutmadıkları sözlerini hatırlatan Ocaklı, “Sayın Cumhurbaşkanı çay işçilerinin sorunlarını bildiğini ve halledilmesi için arkadaşlarına talimat verdiğini söyledi ama yıllardır Rize’nin çay üreticisinin de çalışanının da sorunu çözülmemiştir. Halkımız, çay üreticileri, ÇAYKUR’un mevsimlik çalışan işçileri, balıkçılarımız, ormancılarımız, tarımla uğraşanlarımız; herkes görsün ve bilsin. Bu durumda sizi kandıranlar muhalefet olarak biz miyiz, sizi kandıranlar iktidardakiler midir? İddia ediyoruz; bir yıl boyunca sabit tutulan yaş çayın kilogram fiyatını, ÇAYKUR işçisinin istediği kadroyu ancak ve ancak biz veririz. TBMM’de bu konudaki mücadelemiz devam edecek. Türkiye’nin her yerinde ne kadar mazlum var ise haklarını almalarının takipçisi olacağız.” diye konuştu. KİM NE DEMİŞTİ? 2023 seçimleri öncesi ÇAYKUR işçilerine verilen ve tutulmayan sözler… AKP Eski Milletvekili-Rize İl Başkanı Hikmet Ayar: “Bakanlıkta teknik çalışmalar yapılıyor. O yapıldıkça biz kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyoruz. ÇAYKUR çalışanlarımızla ilgili geçmişte ne yapıldıysa biz yaptık.” AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı: “Çalışma sürelerinin uzatılması veya kademeli kadroya geçişle ilgili olarak hem Bakanlığımız nezdinde hem ÇAYKUR nezdinde gerekli projeksiyon çalışmalarını yapıyoruz.” Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin: “20 küsur yıl sonra geçici işçi sorunu ile yeniden karşılaştım. Geçici işçilerin sorunlarının çözümü ile ilgili çalışmalar TBMM’de.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Çay işçilerimizin 4 aylık çalışma süresini 6 aya biz çıkardık… Mevcut sıkıntılarınızı da hal yoluna yine biz koyacağız. Arkadaşlarıma gereken çalışmayı yapmaları için gereken talimatı verdim.”
SÖZLER TUTULMADI, İŞÇİLER GÖZ ALTINA ALINDI

Ocaklı: ÇAYKUR işçilerine haklarını biz veririz

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, iktidarın ÇAYKUR işçilerine verdiği kadro sözünü yerine getirmediğini hatırlatarak, “ ÇAYKUR işçilerinin istediği kadroyu ancak ve ancak biz veririz” dedi. 

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İl Başkanından Milletvekiline, Bakandan Cumhurbaşkanına kadar ÇAYKUR işçilerine verdikleri sözleri hatırlatan CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, 2023 seçimleri öncesinde verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Rize mitinginde çay işçilerinin sorunlarını bildiğini ve çözülmesi için arkadaşlarına talimat verdiğini, dönemin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in de kadroyla ilgili çalışmaların TBMM’de olduğunu söylediğini hatırlatan Ocaklı, aradan bir yıla yakın zaman geçtiğini ama verilen sözlerin hiç biri tutulmadı, TBMM’de de bu konuyla ilgili çalışma yapıldığına dair bir emare bulunmadığını ifade etti.

SÖZLER TUTULMADI, İŞÇİLER GÖZ ALTINA ALINDI

ÇAYKUR işçilerine verilen sözler tutulmadığı gibi, İl Başkanı Hikmet Ayar’a bu sözleri hatırlatmak üzere AKP İl Başkanlığına giden işçiler göz altına alınmıştı.

Cumhurbaşkanının, Çalışma Bakanının, Milletvekilinin ve İl Başkanının konuyla ilgili verdikleri ama tutmadıkları sözlerini hatırlatan Ocaklı, “Sayın Cumhurbaşkanı çay işçilerinin sorunlarını bildiğini ve halledilmesi için arkadaşlarına talimat verdiğini söyledi ama yıllardır Rize’nin çay üreticisinin de çalışanının da sorunu çözülmemiştir. Halkımız, çay üreticileri, ÇAYKUR’un mevsimlik çalışan işçileri, balıkçılarımız, ormancılarımız, tarımla uğraşanlarımız; herkes görsün ve bilsin. Bu durumda sizi kandıranlar muhalefet olarak biz miyiz, sizi kandıranlar iktidardakiler midir? İddia ediyoruz; bir yıl boyunca sabit tutulan yaş çayın kilogram fiyatını, ÇAYKUR işçisinin istediği kadroyu ancak ve ancak biz veririz. TBMM’de bu konudaki mücadelemiz devam edecek. Türkiye’nin her yerinde ne kadar mazlum var ise haklarını almalarının takipçisi olacağız.” diye konuştu.

KİM NE DEMİŞTİ?

2023 seçimleri öncesi ÇAYKUR işçilerine verilen ve tutulmayan sözler…

AKP Eski Milletvekili-Rize İl Başkanı Hikmet Ayar: “Bakanlıkta teknik çalışmalar yapılıyor. O yapıldıkça biz kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyoruz. ÇAYKUR çalışanlarımızla ilgili geçmişte ne yapıldıysa biz yaptık.”

AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı: “Çalışma sürelerinin uzatılması veya kademeli kadroya geçişle ilgili olarak hem Bakanlığımız nezdinde hem ÇAYKUR nezdinde gerekli projeksiyon çalışmalarını yapıyoruz.”

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin: “20 küsur yıl sonra geçici işçi sorunu ile yeniden karşılaştım. Geçici işçilerin sorunlarının çözümü ile ilgili çalışmalar TBMM’de.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Çay işçilerimizin 4 aylık çalışma süresini 6 aya biz çıkardık… Mevcut sıkıntılarınızı da hal yoluna yine biz koyacağız. Arkadaşlarıma gereken çalışmayı yapmaları için gereken talimatı verdim.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
EZİLEN VATANDAŞ
(12.02.2024 09:37 - #9446)
REKLAMA GEREK YOK HERKEZ İŞİNİ BİLİR ŞİMDİYEKADAR NERDEYDİNİZ HER SECİM ZAMANI MEYDANLARA ÇIKIP SOV YAPILIYOR SAİP ZAMANINDA ÇIKILIR SECİM ZAMANI DEĞİL HALK KOYUNMU SİZCE
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi