ÇOCUKLAR HAYAL ETTİĞİ RİZE'Yİ ANLATTI

Rize 26.01.2024 - 18:26, Güncelleme: 26.01.2024 - 18:26 19868+ kez okundu.
 

ÇOCUKLAR HAYAL ETTİĞİ RİZE'Yİ ANLATTI

ÇOCUKLAR HAYAL ETTİĞİ RİZE'Yİ ANLATTI
Kent Konseyi çocuk Meclisi için bir araya gelen çocuklar hayal ettikleri Rize'yi anlattı. Daha yeşil daha trafiksiz, çok daha fazla sosyal alan isteyen çocuklar, şehir için karar alınırken kendilerinin de fikirlerinin alınmasını istedi. HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU Çocuk Meclisini kurarak, çocukları da bünyesine katmaya hazırlanan Rize Kent Konseyi, 8-13 yaş aralığında ki çocuklarla bir araya gelerek Rize ile ilgili hayallerini sordu. Çocuklara, Belediye Başkanı olsaydınız Rize'de neleri değiştirirdiniz, büyükleriniz size nasıl bir Rize bıraksın istersiniz, nasıl bir okul, nasıl bir Rize hayal ediyorsunuz gibi sorular soruldu. Çocukların cevapları yetişkinleri aratmadı. Daha yeşil bir şehir, trafiksiz bir şehir merkezi, çocuklar için daha fazla sosyal alan,  çocuk kafeleri, çocuk kütüphanesi ve kararlar alınırken çocukların komisyonlara katılması gibi hayalleri olan çocuklar okullar için ise uygulamalı eğitim, okullarda daha fazla kültürel, sanatsal ve spor alanlar, yaş gruplarına göre kantin, ve servis saatleriyle ilgili düzenleme istediler.  Fatih ortaokulu öğrencisi Eymen Sali okullarda spor salonlarının eksik olduğunu,farklı spor dallarını denemek istediklerini söylerken bisiklet yollarının da artırılmasını istedi. 12 yaşında ki Onur Ekşioğlu ise şehir merkezinde ağaç göremedikleri için üzüldüklerini söyleyerek" sadece bina değil ağaç, çiçek de görmek istiyoruz.Ayrıca şehrin içinde kalabalık yerlerde dolmuş dışında trafik olmasın ki tedirgin olmadan yürüyebilelim.Bunun dışında spor salonlarının artırılmasını istiyoruz" dedi 13 yaşında ki Ceyda Göğüş ise Rize'de sosyal alan olarak sadece AVM olduğununu, bununda alışveriş amaçlı olduğunu bir sosyal alan olmadığını söyleyerek " Çocuklar için tiyatrolar, sinemalar, etkileşim kuracakları mekanlar istiyoruz. Aynı zamanda konser, eğlence gibi daha fazla etkinlik istiyoruz"dedi. 8 yaşında ki Hilal kalcıoğlu ise kantinlerde sıra konusunda çok büyük zorluk yaşadıklarıını söyleyerek " okulda kantin sayısı artırılsın. Çünkü bazan veliler geliyor önümüze geçiyor biz kantinden birşey alamıyoruz."dedi. Selahaddin Çapoğlu'da "kütüphanede büyükler oluyor bazanda dolu oluyor. Bizim yaş grubumuz için okullarımıza yakın yada mahallelerde küçükte olsa çocuk kütüphaneleri kurulabilir diyerek isteğini iletti.  Okul çevresinde çok gürültü olduğunu söyleyen 12 yaşında ki Onur Altun okul saatlerinde okul çevresinde inşaat yapılmamasını isterken,Ecrin Sarı ise servislerin okula geç kaldığını ve 15 dakika derse geç girdiklerini söyleyerek " Zil çalınca okuldan sırayla çıkıyoruz ancak servis şöförü zil çalınca gelmezseniz sizi bırakır giderim diyor. servisler için bir çözüm istiyoruz." dedi.  Rize için bir şey yapılırken çocuklara da sorulmasını istediğini söyleyen Deniz Sarı ise temiz ve az gürültülü şehir hayal ediyorum" dedi.
ÇOCUKLAR HAYAL ETTİĞİ RİZE'Yİ ANLATTI


Kent Konseyi çocuk Meclisi için bir araya gelen çocuklar hayal ettikleri Rize'yi anlattı. Daha yeşil daha trafiksiz, çok daha fazla sosyal alan isteyen çocuklar, şehir için karar alınırken kendilerinin de fikirlerinin alınmasını istedi.

HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Çocuk Meclisini kurarak, çocukları da bünyesine katmaya hazırlanan Rize Kent Konseyi, 8-13 yaş aralığında ki çocuklarla bir araya gelerek Rize ile ilgili hayallerini sordu. Çocuklara, Belediye Başkanı olsaydınız Rize'de neleri değiştirirdiniz, büyükleriniz size nasıl bir Rize bıraksın istersiniz, nasıl bir okul, nasıl bir Rize hayal ediyorsunuz gibi sorular soruldu. Çocukların cevapları yetişkinleri aratmadı.

Daha yeşil bir şehir, trafiksiz bir şehir merkezi, çocuklar için daha fazla sosyal alan,  çocuk kafeleri, çocuk kütüphanesi ve kararlar alınırken çocukların komisyonlara katılması gibi hayalleri olan çocuklar okullar için ise uygulamalı eğitim, okullarda daha fazla kültürel, sanatsal ve spor alanlar, yaş gruplarına göre kantin, ve servis saatleriyle ilgili düzenleme istediler. 

Fatih ortaokulu öğrencisi Eymen Sali okullarda spor salonlarının eksik olduğunu,farklı spor dallarını denemek istediklerini söylerken bisiklet yollarının da artırılmasını istedi. 12 yaşında ki Onur Ekşioğlu ise şehir merkezinde ağaç göremedikleri için üzüldüklerini söyleyerek" sadece bina değil ağaç, çiçek de görmek istiyoruz.Ayrıca şehrin içinde kalabalık yerlerde dolmuş dışında trafik olmasın ki tedirgin olmadan yürüyebilelim.Bunun dışında spor salonlarının artırılmasını istiyoruz" dedi
13 yaşında ki Ceyda Göğüş ise Rize'de sosyal alan olarak sadece AVM olduğununu, bununda alışveriş amaçlı olduğunu bir sosyal alan olmadığını söyleyerek " Çocuklar için tiyatrolar, sinemalar, etkileşim kuracakları mekanlar istiyoruz. Aynı zamanda konser, eğlence gibi daha fazla etkinlik istiyoruz"dedi. 8 yaşında ki Hilal kalcıoğlu ise kantinlerde sıra konusunda çok büyük zorluk yaşadıklarıını söyleyerek " okulda kantin sayısı artırılsın. Çünkü bazan veliler geliyor önümüze geçiyor biz kantinden birşey alamıyoruz."dedi. Selahaddin Çapoğlu'da "kütüphanede büyükler oluyor bazanda dolu oluyor. Bizim yaş grubumuz için okullarımıza yakın yada mahallelerde küçükte olsa çocuk kütüphaneleri kurulabilir diyerek isteğini iletti. 

Okul çevresinde çok gürültü olduğunu söyleyen 12 yaşında ki Onur Altun okul saatlerinde okul çevresinde inşaat yapılmamasını isterken,Ecrin Sarı ise servislerin okula geç kaldığını ve 15 dakika derse geç girdiklerini söyleyerek " Zil çalınca okuldan sırayla çıkıyoruz ancak servis şöförü zil çalınca gelmezseniz sizi bırakır giderim diyor. servisler için bir çözüm istiyoruz." dedi.  Rize için bir şey yapılırken çocuklara da sorulmasını istediğini söyleyen Deniz Sarı ise temiz ve az gürültülü şehir hayal ediyorum" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (2 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
SİTEM
(27.01.2024 10:56 - #9250)
Lütfen çocukları kirli siyasetinizden uzak tutunuz. Çocuklar yanlış bilgilendirilmiş, yönlendirilmiş ve doğrusu aktarılmamış. Çocuklar; kütüphane, spor alanları, sosyal alanlar, bisiklet yolu, az gürültülü şehir isterken hiç mi birisi çıkıp da; Rize Halk Kütüphanesini, İzmir sahilini aratmayan ve her yıl daha da geliştirilen Rize Sahilinden, sahildeki boydan boya rekreasyon alanlarından, çim alanlardan, sahildeki devasa çocuk oyun parkından, çocuk ve yetişkin spor alanlarından: aletlerinden, sahilde boydan boya bisiklet yolundan ve bisiklet kiralama imkanı bile olduğundan, şehri geçtim köylere bile çocuk oyun parkları yapıldığından, şehir merkezindeki botanik çay bahçesinden, Rize kalesinden, sahildeki her türlü donanıma sahip Çay Çarşısından, Rize’deki sinemalardan, kültür merkezinde düzenlenen tiyatrolardan, Gençlik Spor Müdürlüğünün her yıl düzenlediği sanatsal faaliyetlerden ve kurslardan … neden kimse bahsetmemiş, çocuklara anlatmamış. Sanki Rizede hiçbiri yokmuş gibi algı yaratılmış. Rize Belediyesinin ve diğer kurumların bu konulardaki çalışmaları zaten her yıl artarak devam ediyor. Lütfen çocukların beyinlerini yanlış bilgilerle doldurmayın, tarafsız şekilde doğru bilgiler verin. Çocuklar bizim yarınlarımızdır.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
SİTEM
(28.01.2024 23:08 - #9269)
Rize’deki AVM’nin sadece alışveriş amaçlı olduğunu, sosyal alan olmadığını belirterek haberleştirmek nasıl bir bilgisizliktir! Sözüm çocuklara doğru bilgiyi vermeyip, veremeyip bu sözleri haberleştirenedir. Site yönetimine vb değildir. Çocuktur söyler ama orada hiç mi bir yetişkin çıkıp da; bu AVM’nin önünde yerli ve milli otomobilimiz TOGG’un bile sergilenerek tanıtımının yapıldığını, zemin katta tarihi araç olan ve halk arasında tosbağa adıyla anılan araçların sergilendiğini, zemin katta çeşitli mini konserlerin verildiğini, kitap imza günlerinin düzenlendiğini, yine zemin katta ve alt katında çeşitli sanatsal çalışmaların, el emeklerinin, resimlerin tabloların sergilendiği, üst katında sinema salonunun ve çocuk eğlence alanının olduğunu, özetle bu AVM’nin sadece alışveriş amaçlı kullanılmadığını bu çocuklara anlatan orada hiç mi bir yetişkin çıkmadı! Daha kendi çocuklarımıza Rize’yi ve imkanlarını tanıtamıyorken yabancıya, turistlere nasıl tanıtacağız! Gerçekten yazık, inanamıyorum!
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi