EMEKLİLER ASGARİ ÜCRET İSTİYOR

Sendika 29.12.2022 - 09:44, Güncelleme: 29.12.2022 - 09:44 2425+ kez okundu.
 

EMEKLİLER ASGARİ ÜCRET İSTİYOR

DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz: "9 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor..."
'Emekliye de Asgari Ücret!' DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz: "9 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor..." (Haber Merkezi)- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı (DİSK), Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Asgari Ücrette artış yüzde 54 iken, emekli aylıklarındaki otomatik zammın yüzde 17 dolayında kalmasını değerlendirdi.  “Ülkemizde 14 milyon emekli var ve yaklaşık 9 milyonu asgari ücretin altında aylık alıyor" diyen Yavuz, açıklamalarını, "Bu çok büyük bir rakam. Eğer yine ciddi bir düzenleme yapılmaz ve en azından taban ücret, asgari ücret seviyesine çekilmez ve en azından asgari ücret oranında zam yapılmazsa, maaşı açlık sınırının altında kalan emekli sayısı çok daha fazla artacak” dedi. Açıklamassını, “Eylemlerimizle sesimizi duyurmaya çalıştık, hem de dosyalarla taleplerimizi ilgili bakanlıklara ve Meclis’te gurubu bulunan tüm partilere ilettik” diye surduren Yavuz, sonuç alamadıklarına ve emeklilerin bu maaşla yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Cengiz, değerlendirmelerinde şunları kaydetti: "Zaten artık öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye’de emekliler açlık sınırının altında kalan ücretlerle, ek çalışmaya mahkum ediliyor. Bugün ortalama ücret haline gelen asgari ücret, ev kiralarını bile ödemeye yetmiyor. Ankara’da ortalama kiraların 5 bin, İstanbul’da 10 bin TL’ye ulaştığı bir ortamda emeklilerin bu parayla yaşamaları mümkün değil." 'AKP döneminde emekli aylıkları düşürüldü!' "AKP döneminde emekli aylıklarındaki düşüşün iki faktörden kaynaklandığı belirtiliyor. Birincisi, daha önce büyümenin (refah payının) katkısı yüzde 100 iken, 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasayla bu oranın yüzde 30’a düşürülmesi." "İkincisi ise emekli aylığı bağlanma oranlarındaki düşüş. Yine daha önce işçi emekli aylıklarının bağlanma oranı yüzde 85 iken, 5510 sayılı yasayla bu oran yüzde 50’ye indirildi." Gelişmeler incelendiğinde, 2008’e kadar emekli olanlarla, sonrasında olanlar arasında ciddi farklar olduğunu hatırlatan Yavuz, şunları söyledi: “5510 sayılı yasayla birlikte aylık bağlama oranları düşürüldü, aynı zamanda milli gelirden verilen pay kesildi. Şu anda emeklilerin ücretleri belirlenirken sadece TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı dikkate alınıyor. Oysa 2000’den önceki dönemde emeklimiz büyümeden de pay alıyordu.” Cengiz, son olarak ise, "14 milyon emekliyiz, iktidarı değiştirecek güçteyiz" şeklinde açıklamalarını tamamladı.
DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz: "9 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor..."

'Emekliye de Asgari Ücret!'

DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz: "9 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor..."

(Haber Merkezi)- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı (DİSK), Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Asgari Ücrette artış yüzde 54 iken, emekli aylıklarındaki otomatik zammın yüzde 17 dolayında kalmasını değerlendirdi.

 “Ülkemizde 14 milyon emekli var ve yaklaşık 9 milyonu asgari ücretin altında aylık alıyor" diyen Yavuz, açıklamalarını, "Bu çok büyük bir rakam. Eğer yine ciddi bir düzenleme yapılmaz ve en azından taban ücret, asgari ücret seviyesine çekilmez ve en azından asgari ücret oranında zam yapılmazsa, maaşı açlık sınırının altında kalan emekli sayısı çok daha fazla artacak” dedi.

Açıklamassını, “Eylemlerimizle sesimizi duyurmaya çalıştık, hem de dosyalarla taleplerimizi ilgili bakanlıklara ve Meclis’te gurubu bulunan tüm partilere ilettik” diye surduren Yavuz, sonuç alamadıklarına ve emeklilerin bu maaşla yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Cengiz, değerlendirmelerinde şunları kaydetti:
"Zaten artık öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye’de emekliler açlık sınırının altında kalan ücretlerle, ek çalışmaya mahkum ediliyor. Bugün ortalama ücret haline gelen asgari ücret, ev kiralarını bile ödemeye yetmiyor. Ankara’da ortalama kiraların 5 bin, İstanbul’da 10 bin TL’ye ulaştığı bir ortamda emeklilerin bu parayla yaşamaları mümkün değil."

'AKP döneminde emekli aylıkları düşürüldü!'

"AKP döneminde emekli aylıklarındaki düşüşün iki faktörden kaynaklandığı belirtiliyor. Birincisi, daha önce büyümenin (refah payının) katkısı yüzde 100 iken, 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasayla bu oranın yüzde 30’a düşürülmesi."

"İkincisi ise emekli aylığı bağlanma oranlarındaki düşüş. Yine daha önce işçi emekli aylıklarının bağlanma oranı yüzde 85 iken, 5510 sayılı yasayla bu oran yüzde 50’ye indirildi."

Gelişmeler incelendiğinde, 2008’e kadar emekli olanlarla, sonrasında olanlar arasında ciddi farklar olduğunu hatırlatan Yavuz, şunları söyledi:
“5510 sayılı yasayla birlikte aylık bağlama oranları düşürüldü, aynı zamanda milli gelirden verilen pay kesildi. Şu anda emeklilerin ücretleri belirlenirken sadece TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı dikkate alınıyor. Oysa 2000’den önceki dönemde emeklimiz büyümeden de pay alıyordu.”

Cengiz, son olarak ise, "14 milyon emekliyiz, iktidarı değiştirecek güçteyiz" şeklinde açıklamalarını tamamladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi