MEMUR VE EMEKLİNİN TEMMUZ ZAMMI REKOR SEVİYEDE İŞTE RAKAMLAR
Haber
26 Haziran 2022 - Pazar 13:12 Bu haber 5667 kez okundu
 
MEMUR VE EMEKLİNİN TEMMUZ ZAMMI REKOR SEVİYEDE İŞTE RAKAMLAR
Türkiye Haberi
MEMUR VE EMEKLİNİN TEMMUZ ZAMMI REKOR SEVİYEDE İŞTE RAKAMLAR

Maaşlara büyük zam geliyor! Memur, emekli, asgari ücretli hesabına yatacak! Tek tek hesaplandı! En düşüğü...


Maaşlara dev zam geliyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Emekli, memur, asgari ücretlinin maşında büyük artış yaşanacak. Maaşlara yapılacak zam oranı ise belli oldu. Yeni emekli, memur, ve asgari ücretli maaşı kuruşu kuruşuna hesaplandı. Emekli ve memura yüzde 40 zam yapılacağı belirtiliyor. Bu oran üzerinden yapılan hesaplamalara göre en düşük memur maaşı 2 bin 571 lira zamlanacak. 2022 yılının ikinci döneminde en düşük memur maaşı 9 bin liraya yükselmiş olacak. En düşük memur emeklisi maaşı ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 6 bin 4 liraya yükselecek. En düşük işçi emeklisi (2000 öncesi) 3 bin 292 lirayken, yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 4 bin 608 liraya yükselecek. En düşük Bağkur emeklisi 2500 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda bu rakam 3500 liraya yükselecek. Asgari ücrete ise enflasyon artışının üzerinde zam yapılması bekleniyor. İşte emekli, memur, asgari ücretli milyonları ilgilendiren maaş zammı ile ilgili tüm detaylar...


Memur ve emeklinin temmuzda alacağı zam netleşmeye başladı. Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; maaşlarda yüzde 40 civarı artış olacak. Böylece ocak ve temmuzda yapılan zam oranı toplamda yüzde 80’i aşacak. Milyonlarca emekli ile memurun maaşı ocak ve temmuz aylarında açıklanan geriye dönük 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Memur ve memur emeklileri iki yılda bir toplu sözleşme masasına oturduklarından orada elde edilen özlük hakları, ek ödemeler ve maaş artış oranları da ayrıca belirleyici oluyor. Geçen yıl gerçekleştirilen toplu sözleşmeye göre memur ve emeklisine 2022’de yüzde 5 artı 7 zam yapılacaktı. Fakat yılbaşında artan enflasyon nedeniyle yüzde 2.5’lik ek zam daha yapıldı. Böylece memur ve memur emeklisinin ocak ayı toplu sözleşme zammı yüzde 7.5 oldu. Temmuzda ise yüzde 7 sözleşme zammı daha söz konusu olacak.


İLK 5 AYDA YÜZDE 36’YA DAYANDI 


Temmuz ayında açıklanacak enflasyon oranı, ilk 6 aylık yüzde 7.5’lik zammı ne kadar geçiyorsa o oranda fark eklenecek. İlk 5 aylık enflasyonla bu fark yüzde 28.14’e (35.64-7.5) çıkmıştı. Yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı artı fark ile şimdiden olası maaş artışı yüzde 35.14’ü buluyor.


Merkez Bankası’nın son beklenti anketine göre haziran enflasyonunun yüzde 3.77 olması öngörülüyor. Buna yakın bir rakamın gerçekleşmesi halinde ilk 6 aylık enflasyon yüzde 40’ın biraz üzerinde olurken, zam oranı yüzde 40’a ulaşacak.


EN DÜŞÜK MAAŞLARDA ARTIŞ YAPILABİLİR 


Enflasyon zammına ek olarak özellikle düşük alan emeklilerin maaşlarında artış konuşuluyor. En düşük emekli maaşı ocakta 1.500 liradan, 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu maaşın 2 bin 750-3 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen zam yapılabileceği yönünde.


AÇIKLAMALAR DA ZAM ORANLARINI DESTEKLİYOR


Öte yandan SSK ve Bağkur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmesi bulunmuyor ve sadece ocak-temmuzda 6’şar aylık dönemler itibarıyla maaş zammı alıyor. İlk 5 aylık rakamlarla zam yüzde 35.64’e ulaşmış durumda. Beklenti anketindeki haziran enflasyonu gerçekleşirse bu statüdeki emeklilerin de alacağı zam yüzde 40’ı bulacak (ocakta yüzde 25.46 zam almışlardı).


Önce AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de yüzde 40 rakamını teyit eden açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati önceki gün yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti...


“Temmuzda yapılacak artış haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacak...Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağkur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır.”


MEMURA VE EMEKLİYE YÜZDE 40 ZAM GELİRSE MEVCUT MAAŞLAR NE OLUR? 


Peki memura ve emekliye yüzde 40 zam gelirse mevcut maaşlar ne olur? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya kritik soruyu canlı yayında cevapladı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Biz 4 Temmuz tarihini beklemekteydik. TÜİK haziran ayındaki enflasyonu açıklayacaktı. Gelinen noktada 5 aylık enflasyon oranı yüzde 34.69 seviyesinde. Haziran ayındaki enflasyonda buna ilave edildiğinde işçi, memur ve memur emeklilerinin maaşları ortaya çıkacak. Bizim tahminimiz yüzde 37, yüzde 38 seviyesindeydi. Ancak Bakan Nebati'nin açıklamasıyla birlikte bu rakamın yüzde 40 seviyesinde olacağını öğrendik. Bugün yüzde 40 üzerinden hesaplamamızı güncelledik. 2022 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 30.95'lik bir zam gelmişti. 2022 yılının ikinci altı aylık döneminde ise bu rakamın yüzde 40 oranında olacağını öğrendik.


EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 9 BİN LİRAYA YÜKSELECEK 


En düşük memurumuzun maaşı 2022 yılının birinci döneminde 6 bin 429 liraydı. Yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda maaşlara 2 bin 571 lira zam gelmiş olacak. Buna göre 2022 yılının ikinci döneminde en düşük memur maaşı 9 bin liraya yükselmiş olacak. En düşük memur emeklisi maaşı ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 6 bin 4 liraya yükselecek. En düşük işçi emeklisi (2000 öncesi) 3 bin 292 lirayken, yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda 4 bin 608 liraya yükselecek. En düşük Bağkur emeklisi 2500 lirayken yüzde 40'lık zam farkını koyduğumuzda bu rakam 3500 liraya yükselecek. Bu tabloların içinde daha düşük olanlarda var daha yüksek olanlarda var. Vatandaşımız almış oldukları maaşın üzerine yüzde 40'lık zammı ilave etmek suretiyle aldıkları maaşı bulmuş olacaklardır."


ASGARİ ÜCRET KABİNEDE BELLİ OLACAK 


Artan fiyatlar ve enflasyon ortamında zor durumda kalan dar gelirliler ve düşük ücretlilerle ilgili iyileştirme hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. AK Parti’de sorumlu bakanlarla toplantılar yapılırken, vekillerin de tabanın talebi konusunda görüşmeler gerçekleştirdikleri öğrenildi. Bazı kamu çalışanları ile emekliler için yüzde 40’lık bir artışın üzerinde durulurken asgari ücrette ise oran henüz kesinleşmedi. Ücret artışlarıyla ilgili alınacak kararlar, düzenlenecek ilk kabine toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından alternatifli olarak sunulacak.


EK BÜTÇE SINIRI 


Kamu çalışanları ve emeklilere yapılacak zam konusunda da bakanlarla görüşmeler yürütülüyor. Ek bütçe hazırlanırken, bu zamların dikkate alındığı belirtildi. Ek bütçede, çalışanlar ve emeklilere yüzde 40 zam civarında yapılmasına yönelik bir ödenek bulunuyor. Bu oran ilk altı aylık enflasyon tahminine göre yapıldı. 4 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamları ile 6 aylık toplam enflasyon oranının yüzde 38-40 arasında bir oranda olacağı tahmini yapılıyor. AK Parti kurmayları, bu oranın üzerine ayrıca ‘refah payı’ eklenmesi gerektiğini dile getirdiler. Hükümet nezdinde yapılan girişimlerin sonuç verip vermeyeceği bekleniyor. Çalışma Bakanlığı’nın taslak çalışmasında, sadece yüzde 40 zam yapılması durumunda en düşük emekli aylığı 3 bin 500 liraya çıkacak.


BAŞLANGIÇ ÖDENEĞİ 


Ek bütçe kanununda Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderlerine ilişkin tertiplerin, başlangıç ödeneklerinin yüzde 40.5’i oranında arttırılması öngörülüyor. Bu kapsamda, personel giderleri ve sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri için 200 milyar 40 milyon lira ek ödenek ayrılmıştı.


ASGARİ ÜCRET İÇİN MASADA FARKLI FORMÜLLER VAR 


AK Parti içinde yapılan toplantılarda milletvekillerine iletilen bilgilere göre, Asgari Ücret için masada farklı formüller bulunuyor. Ağırlıklı görüşün asgari ücretten kesilen sosyal güvenlik priminin en az yarısının devlet tarafından üstlenilmesi olduğu belirtiliyor. Asgari ücrette gelir vergisi geçtiğimiz yılbaşından itibaren kaldırılmıştı.


İşveren temsilcileri ise temmuz zammı yapılması durumunda, asgari ücretle ilgili ödedikleri 876 liralık primin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyor. Önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında Bilgin’in alternatifli önerileri masaya getireceği öngörülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin "Memurlara gerçekleşen enflasyonun üzerinde sosyal koruma ilave zammı yapacağız" dedi.


‘ARA ZAM HAFTAYA AÇIKLANACAK’ 


Bakan Bilgin, asgari ücrete ara zam için önümüzdeki hafta açıklama yapacaklarını söyledi. Geçen yıl enflasyon yüzde 36 olarak açıklandığında yüzde 50’nin üzerinde asgari ücret zammı yapıldığını hatırlatan Bilgin, “Yüzde 50’lik artış yapıldığı zaman bu işsizliğe yol açar mı endişesi vardı. İşsizlik oluşturmadı tam tersine Türkiye yüzde 5’in üzerinde her büyüdüğünde ekonomi 750 bin istihdam oluşturuyor” dedi.


Temmuzda yapılacak düzenlemelerle birlikte kamu çalışanlarına enflasyon karşısında nefes aldırılacağını söyleyen Bakan Bilgin, sadece çalışan memurları değil aynı zamanda emekli olan kamu çalışanlarının enflasyon karşısında korunacağına dikkati çekti. Bilgin “Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla bugün işveren sendikalarımızla görüştük.


Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Emekçiler şunu bilsinler; Türk Devleti söz verdi onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracaktır” şeklinde konuştu.


Öte yandan yeni maaşlar hesaplandı. Temmuz zam oranı ne kadar olacak? Yaptığımız hesaplamara göre zam oranları; 


6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 40,756 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 40,756 aylık memur enflasyon farkı yüzde 33,25


Memur Temmuz ayı toplu sözleşme zammı yüzde 7Memur ve memur emeklisi zammı 40,25Ek zam beklentisi yüzde 3Ek zamlı memur zam oranı 43,25 oldu.


EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI HESABI 


6 aylık enflasyon beklentilerine göre; En düşük memur maaşı 6.429 liradan 9.017 liraya, (Ek zamlı 9.210 TL)En düşük memur emeklisi maaşı 4.289 liradan 6.015 liraya, (Ek zamlı 6.144)Esnafta en düşük emekli aylığı 2.948 liradan 4.149 liraya,


2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3.292 liradan 4.633 liraya çıkacak.Bağ-Kur tarım emeklilerinde en düşük aylık 2.343 liradan 3.298 liraya,2000'den sonra emekli olan en düşük SSK'lı maaşı ise 2.041 liradan 2.873 liraya çıkacak.


UNVAN - MEVCUT MAAŞ (TL) - 5 AYLIK YÜZDE 35,14 - 6 AYLIK YÜZDE 40,25 - EK ZAMLI YÜZDE 43,25 


Memur - 6429 - 8688 - 9016 - 9210Memur emeklisi - 4289 - 5796 - 6015 - 6144


Temmuz zammı sonrası memur maaşları ne kadar kaç TL olacak? 


UNVAN - MEVCUT - 5 AYLIK YÜZDE 35,14 - 6 AYLIK YÜZDE 40,25 - EK ZAMLI YÜZDE 43,25


GENEL MÜDÜR 1/4 - 21330 - 28825 - 29915 - 30555


ŞUBE MÜDÜRÜ (Lisans mezunu)1/4 - 11188 - 15119 - 15691 - 16027


MEMUR (Lisans mezunu)9/1 - 6854 - 9262 - 9613 - 9818


ÖĞRETMEN 1/4 - 8668 - 11714 - 12157 - 12417


KAYMAKAM 1. SINIF 1/4 - 19510 - 26366 - 27363 - 27948


BAŞKOMİSER 3/1 - 11162 - 15084 - 15655 - 15990


POLİS MEMURU 8/1 - 9706 - 13117 - 13613 - 13904


UZ. DOKTOR 1/4 - 13312 - 17990 - 18670 - 19069


HEMŞİRE (Lisans mezunu)5/1 - 8351 - 11286 - 11712 - 11963


MÜHENDİS 1/4 - 11440 - 15460 - 16045 - 16388


TEKNİSYEN (Lise mezunu) 11/1 - 7132 - 9638 - 10003 - 10217


PROFESÖR 1/4 - 18369 - 24824 - 25763 - 26314


ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 7/1 - 10809 - 14607 - 15160 - 15484


VAİZ 1/4 - 9003 - 12167 - 12627 - 12897


AVUKAT 1/4 - 10934 - 14776 - 15335 - 15663


MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK? 


UNVAN - MEVCUT - 5 AYLIK YÜZDE 35,14 - 6 AYLIK YÜZDE 40,25 - EK ZAMLI YÜZDE 43,25


Müşteşar (1/1) - 15459 - 20891 - 21681 - 22145


Genel Müdür (1/1) - 13664 - 18466 - 19164 - 19574


Şube Müdürü (Lisans - 1/4) - 5243 - 7085 - 7353 - 7511


Memur (Lisans - 1/4) - 5130 - 6933 - 7195 - 7349


Kaymakam 1. Sınıf (1/4) - 8956 - 12103 - 12561 - 12829


Polis memuru (8/1) - 5456 - 7373 - 7652 - 7816


Hemşire (Lisans - 1/4) - 5128 - 6930 - 7192 - 7346


Mühendis (1/4) - 6433 - 8694 - 9022 - 9215


Teknisyen (Lise-1/4) - 4477 - 6050 - 6279 - 6413


Profesör (1/4) - 12238 - 16538 - 17164 - 17531


İmam-hatip - 5275 - 7129 - 7398 - 7556


Avukat (1/4) - 5275 - 7129 - 7398 - 7556


Temmuz ayında memur maaşları için belirlenecek zam oranı aynı zamanda sosyal yardımları ve kıdem tazminatı tavanını da yükseltecek. İşte 6 aylık enflasyon beklentileri göre yeni 65 yaş aylığı, evde bakım desteği, kronik hasta yardımı ve engelli aylığı hesabı:


ÖDEME TÜRÜ - MEVCUT - 5 AYLIK YÜZDE 35,14 - 6 AYLIK YÜZDE 40,25 - EK ZAMLI YÜZDE 43,25


65 yaş aylığı - 1085 - 1466 - 1521 - 1554


Evde bakım desteği - 2354 - 3182 - 3302 - 3373


Kronik hastalık yardımı - 2354 - 3182 - 3302 - 3373


Engelli aylığı (40-69) - 866 - 1170 - 1214 - 1240


Engelli aylığı (70 ve üstü) - 1299 - 1755 - 1821 - 1860


EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN MASADA 3 FORMÜL YER ALIYOR 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal refah düzenlemesi ile en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşının Ocak 2022'de 1.000 TL artışla 1.500'den 2.500 TL'ye yükseldiğini açıklamıştı. Temmuz döneminde de benzer bir durum söz konusu olabilir. İşte en düşük emekli maaşı için masada yer alan 3 formül:


Seyyanen zam yapılabilir.En düşük emekli maaşı Ocak ayındaki artışa benzer 3.500 TL'ye yükselebilir.6 aylık enflasyon kadar bir artış olabilir.


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? ENFLASYON FARKI ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR 


Gündemde yer alan en önemli asgari ücrete ek zam hesabı 'Enflasyon farkı formülü olarak öne çıkıyor. Eğer asgari ücret için enflasyon farkı devreye girerse asgari ücret 2022 ne kadar olacak? İşte milyonların en çok merak ettiği o hesap:Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen yüzde 40,75 oranında 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse;


ASGARİ ÜCRET HESABI 


6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE HESAPLANAN NET ASGARİ ÜCRET


ASGARİ ÜCRET 7.043,13


SGK PRİMİ 14 986


İŞSİZLİK SİG. PRİMİ 1 70,43


KESİNTİLER TOPLAMI 1.056,43


NET ASGARİ ÜCRET 5.986,66


Bu beklenti gerçekleşirse hesaplanan rakamlara göre asgari ücret Temmuz zammı ile birlikte 5.986,66 TL olacak. Ancak Temmuz zammı gerçekleşirse; Aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı yani, Temmuz-Aralık ayları arasındaki enflasyon rakamları Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında önemli bir belirteç olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEMUR, VE, EMEKLİNİN, TEMMUZ, ZAMMI, REKOR, SEVİYEDE, İŞTE, RAKAMLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı