MAHKEME RİZE'DE Kİ TAŞ OCAĞINA DUR DEDİ

Rize 01.06.2024 - 17:29, Güncelleme: 01.06.2024 - 17:29 11687 kez okundu.
 

MAHKEME RİZE'DE Kİ TAŞ OCAĞINA DUR DEDİ

Rize İdare Mahkemesinde İkizdereli köylüler adına dava açan Av.Yakup Şekip Okumuşoğlu’na yapılan tebligatta Taş Ocağı hakkında köylüler lehinde kara verildiği öğrenildi.
İkizdere -Eskencidere Taş Ocağına Yargıdan Hayır Kararı Köylülerin Mahkemeye Taşıdığı Taş Ocağına Mahkeme Dur Dedi Haber: İsmet Kösoğlu Rize İdare Mahkemesinde İkizdereli köylüler adına dava açan Av.Yakup Şekip Okumuşoğlu’na yapılan tebligatta Taş Ocağı hakkında köylüler lehinde kara verildiği öğrenildi. Rize İdare Mahkemesinin 2024/448 sayılı   açıklanan kararda Cevizlik ve Gürdere Köylülerini haklı bulan mahkeme Taş Ocağında İptal kararı verdi. Rize Valiliği ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı hakkında dava açılmıştı. DAVANIN ÖZETİNDE’ ’Davacılar tarafından, Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen "ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi" ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararının; davacıların, maddi olay ve hukuki sebeplerin aynı olması nedeniyle birlikte dava açtıkları, davanın çevre ve komşuluk hukuku çerçevesinde açıldığı, faaliyet sahasının çok yakınlarında yaz kış yaşanan konutların bulunduğu, taş ocağının faaliyet göstereceği alan, arazi topoğrafyası, aşırı eğim gibi nedenlerle uygun olmadığı, PTD'de patlatma değerlendirme raporlarının bulunmadığı, taş ocağında yapılan patlatmaların mevcut heyelanları tetikleyerek can ve mal güvenliğini tehdit edeceği, işletme sonrası ocak ıslahının yapılmasının mümkün olmadığı, patlatma ile ilgili hesaplamaların hatalı yapıldığı, PTD'de toz emisyonunun değerlendirilmediği, pulvarize toz indirgeme sisteminin toz emisyonunu %95 oranında azaltacağına ilişkin taahhüdün geçersiz olduğu, PTD'de suların nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir değerlendirmenin bulunmadığı, hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali istenilmektedir. DAVACILAR TARAFINDAN- Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata aykırı olarak tesis edildiği ileri sürülerek iptali istenirken, DAVALI ADINA YAPI VE YAPI İNŞ. TAAH. SAN. VE TİC. A.Ş.  DİLEKÇESİNDE: Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata uygun olarak tesis edildiği ileri sürülerek davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmaktaydı.      Dosyadaki bilgi ve belgeler ile yukarıda özetlenen bilirkişi raporu bir bütün olarak değerlendirildiğinde; dava konusu Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen "ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi" ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararında hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/A maddesi uyarınca kararın tebliğini izleyen günden itibaren (15) gün içerisinde Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, 15/05/2024 tarihinde oyçokluğuyla karar verildi. Denildi.
Rize İdare Mahkemesinde İkizdereli köylüler adına dava açan Av.Yakup Şekip Okumuşoğlu’na yapılan tebligatta Taş Ocağı hakkında köylüler lehinde kara verildiği öğrenildi.

İkizdere -Eskencidere Taş Ocağına Yargıdan Hayır Kararı

Köylülerin Mahkemeye Taşıdığı Taş Ocağına Mahkeme Dur Dedi

Haber: İsmet Kösoğlu

Rize İdare Mahkemesinde İkizdereli köylüler adına dava açan Av.Yakup Şekip Okumuşoğlu’na yapılan tebligatta Taş Ocağı hakkında köylüler lehinde kara verildiği öğrenildi.

Rize İdare Mahkemesinin 2024/448 sayılı   açıklanan kararda Cevizlik ve Gürdere Köylülerini haklı bulan mahkeme Taş Ocağında İptal kararı verdi. Rize Valiliği ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı hakkında dava açılmıştı.


DAVANIN ÖZETİNDE’ ’Davacılar tarafından, Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen "ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi" ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararının; davacıların, maddi olay ve hukuki sebeplerin aynı olması nedeniyle birlikte dava açtıkları, davanın çevre ve komşuluk hukuku çerçevesinde açıldığı, faaliyet sahasının çok yakınlarında yaz kış yaşanan konutların bulunduğu, taş ocağının faaliyet göstereceği alan, arazi topoğrafyası, aşırı eğim gibi nedenlerle uygun olmadığı, PTD'de patlatma değerlendirme raporlarının bulunmadığı, taş ocağında yapılan patlatmaların mevcut heyelanları tetikleyerek can ve mal güvenliğini tehdit edeceği, işletme sonrası ocak ıslahının yapılmasının mümkün olmadığı, patlatma ile ilgili hesaplamaların hatalı yapıldığı, PTD'de toz emisyonunun değerlendirilmediği, pulvarize toz indirgeme sisteminin toz emisyonunu %95 oranında azaltacağına ilişkin taahhüdün geçersiz olduğu, PTD'de suların nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir değerlendirmenin bulunmadığı, hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali istenilmektedir.


DAVACILAR TARAFINDAN- Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata aykırı olarak tesis edildiği ileri sürülerek iptali istenirken,

DAVALI ADINA YAPI VE YAPI İNŞ. TAAH. SAN. VE TİC. A.Ş.  DİLEKÇESİNDE: Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata uygun olarak tesis edildiği ileri sürülerek davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmaktaydı.


     Dosyadaki bilgi ve belgeler ile yukarıda özetlenen bilirkişi raporu bir bütün olarak değerlendirildiğinde; dava konusu Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen "ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi" ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararında hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/A maddesi uyarınca kararın tebliğini izleyen günden itibaren (15) gün içerisinde Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, 15/05/2024 tarihinde oyçokluğuyla karar verildi. Denildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Ad
(02.06.2024 12:08 - #10662)
RİZEYE YATİRİMİ ENGELLEMEK İÇİN UĞRAŞİYORLAR,5-10 SENE İÇİNDE ORADA Bİ TANE KAYALİK GÖRÜLMEZ DOĞAL OLARAK AĞACLİK VE YEŞİLLİK OLUR.RİZEYİ -ERZURUM VE DOĞU VE ORTA ASYAYA ,KÖRFEZE bağlayacak hızlı tren hattı ilede desteklenecek Rize İyidere lojistik merkez projesine sahip çıkalim ,böyle projeler yüzyılda bir olur.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi