Reklamı Geç
YAZARLAR
BEYİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR
İlyas Ülkü Tuğcu
30 Temmuz 2019 - Salı 22:51

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar.

 

Bu yazımda Dünya Briç Federasyonunun ve bütün ülke federasyonlarının kabullendiği bir rapordan bahsedeceğim.ABD California Üniversitesinin bir çok briç spor kulüpleri üzerinde yaptığı uygulamalı grup çalışmasında ve sonuç olarak yayınladıkları raporda briç sporunun Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara bir çözüm ,bir ilaç olduğunu  açıkladılar.Yine briç bir konsantre ve motivasyon sporu olduğunu kabullendiler.Sonuçta  stresin beyindeki etkisinin panzehiri olduğunu açıkladılar.Günlük yaşadığımız olumsuzlukları kısa bir zaman dilimi içinde yok eder.

 

Briç eski ve yaşlı oyuncuların oynadığı bir spor değildir.Günümüzde adil kompetitif (yarışsal)bir oyun haline gelmiştir.Tamamen disiplin,matematik,konsantre ve  ETİK  kurallar oyunu olmuştur.Kahve kültürüyle oynanan briç artık  çağ dışı olmuştur.Çok zevkli ve ilgi çekici bir beyin sporudur.Beyninizin gelecekte kararmasını ve köhneleşmesini istemiyorsanız briç öğrenin ,oynayın diyorum.Zamanımızı öldürmek ve zamanımızı laklakalarla geçirmek için emperyalis güçlerin dürtü desteğiyle okey,kağıt oyunları gibi şans ve tesadüflere dayalı yarım akıllı oyunları oynamamızı isterler.Yazık o  güzel kardeşlerimin haline.Hele  belli bir kültürü almış makam mevki sahibi olmuşsa  vayyyyy  haline.

 

Briç aile içinde,arkadaş grubu arasında,briç kulüp lökallerinde,İnternette  BBO sitesinde oynanabilir.Yaşlı-genç,kadın-erkek yapmaksızın oynanabilir.Haftada  4  saat  ders-kurs yaparak  3-4  ayda  öğrenilebilir.Rizeli hemşehrilerim pratik  zekasını briçten yana kullanmıyorlar.6 yıldır geceli-gündüzlü çalışarak kurduğum  Rize Briç Spor Kulübüne  Gençlerimizin ve orta yaşta insanlarımızın sahip çıkmasını sizlerden  istirham  ediyorum.Çocuklarımıza ve 40 yaşına kadar insanlara ücretsiz kurslar açalım.Her şeyiyle  modern ve son sistem malzemelerle donatılmış bir  kulübümüz var.Çok geniş bir  sosyal çevre edinirsiniz.Kızlarımıza ve bayan kardeşlerime seccadesiyle beraber namaz kılma odası bile  düzenledim.Kulübümüzde her zaman sevgi,saygı ve kardeşlik ortamı hakimdir.Asla başkası  olamazzzz.

 

1-Briç:Analitik düşünce oyunudur.Matematiksel hesaplar yapma.Belli çıkarımlarda bulunma.Neden-sonuç ilişkisi yapma.

 

2-Briç:Zihin cimnastiği oyunudur.Kesinlikle zihin tembelliğini yok eder.Yapacağımız işi oluruna bırakmaz.Mutlaka sonuca ulaşır.Doğru sonucu bulduğumuzda sözcüklerle ifade edilemeyecek zevk almamızı sağlar.

 

3-Briç:Kötü alışkanlıklardan kişiyi uzak tutar.Çok gelişmiş bir yorum ve muhakeme kaabiliyeti oluşturur.Doğru ile yanlış sonucu belirler.Briç çok cezbedici bir beyin egzersizidir.

 

4-Briç:Konsantre ve motivasyon oyunudur.Dikkat dağılmasını önler.Olayları,sorunları çok yönlü inceler.Centilmenlik briçin ruhunu teşkil eder.Etik kurallarıyla  4-4 lük bir spordur.

 

5-Briç:Sosyalleşme,sorumluluk alma,takım bireyi olma,ani karar verme oyunudur.

 

6-Briç:Her yönüyle sevgi,saygı ve etik kurallar oyunur.

Değerli okuyucu kardeşlerim.Beden sporları yanında bedenimizi geliştirdiğimiz gibi  bilhassa çocuklarımıza ve gençlerimize  beyin sporlarını da yaptıralım.Beynimizin  çokkk  çokkkk spora ihtiyacı vardır.Briç var olandan yararlanarak  çok,çok düşünceler üretme sporudur.Briç sporu yapan kişi güncel problemlerini kısa zamanda  çözer.Kişinin  düşünce ufkunu geliştirir.İnovatif  düşünce üretmenin  motorudur.Ani ve kısa sürede karar vermede en etkili ilaçtır.Tembellikten ve boş konuşmalardan kişiyi arındırır.Evrensel ve insani bir ahlak yapısı  oluşturur.Zamanı ekonomik kullanmayı öğretir.

 

Değerli kardeşlerim ;lütfen beyin sağlığımızı düşünelim.Güzel  Rizemiz için bu spora  sahip çıkalım.Unutmayalım birgün  bu günün gençleri ve orta yaşlıları ihtiyar olacak.Önlem alalım.Son pişmanlık fayda etmiyor.Lütfen !  beynimizin paslanmasına izin vermeyelim.Okuyan ilgi duyan tüm insanları kulübe davet ediyorum.Tlf: 0532 551 14 44

 

Sağlıklı günler diliyorum.

 

Adınız
Yorumunuz
Elif/Karşıyaka - 31 Temmuz 2019  
Değerli başkanım-tebrikler bir şiir eksik.

679/Mersin - 31 Temmuz 2019  
Kardaşum beyni çalışanlara -düşünce üretenlere güzel bir yazı yazdın.Tebrikler- Teşekkürler.

Briççi - 31 Temmuz 2019  
Değerli başkanım.Emeğine beynine sağlık.Sizin gibi bir başkana bazı çok bilmiş üyelerin yakışmıyor.ALLAH kolaylık versin sana.Tebrikler-teşekkürler.

İlyas Ülkü Tuğcu - 03 Ağustos 2019  
Yorum yapan kardeşlerime teşekkürler.Üyelerimiz ve briçseverlerin okumasını ve yorumlar yapmasını beklıyorum.Sevgi ve saygılar.

Dost - 04 Ağustos 2019  
Değerli başkanım araya bilim konusu girdi mi az okuyan olur.

Fetekoz - 06 Ağustos 2019  
Briç in yararlarını oldukça güzel ifade ettiniz. Briç salonu mükemmel denecek kadar güzel. Yeteri kadar ilgi ve birlikteliğin olmaması üzücü. Emekleriniz için teşekkür.

ismet karaali - 07 Ağustos 2019  
sizin gibi düşünen güzel insanlara ihtac var hocam.şehirlerde briçi paralı spor olmaktan çıkarsak ülkemizi ve dogamızı kurtarmış olacağız.kuranın ilk ayetide oku demiyormu?kısaca okuyacagız ve üretecegiz.sevgi ve saygılar rizeli dostlarım..

İlyas Ülkü Tuğcu - 07 Ağustos 2019  
İzmir den Mersin den -İstanbul dan yorum yapan kardeşlerime sonsuz teşekkürler.


Diğer Yazıları

YAŞANTIMIZDA NELER VAR NELER YOK
MAZİYE BİR BAKIVER
İNSAN OLMAK
KABIZ OLMUŞ BEYİNLER ! İSHAL OLMUŞ AĞIZLAR !
BRİÇ SPORU NEDİR ? BRİÇ SPORU NE DEĞİLDİR ?
EMPERYALİSTLER KAN İÇMEYE DOYMAZ
İNSAN OLMAK BU MUDUR?
OKULLAR AÇILIRKEN
FETOŞÇULAR
BEN İNSAN MIYIM ?
İNSANLAR GİBİ ELEŞTİRİ ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK
Soruyorum Nasıl Bir Demokrası
Uzlaşmak