Reklamı Geç
YAZARLAR
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
Mehmet Emin TOPRAK
12 Kasım 2020 - Perşembe 14:28

Nasrettin hocamıza sormuşlar; “Kıyamet ne zaman kopacak?” diye… Hoca cevap vermiş; “Hanım ölünce küçük kıyametim,ben ölünce de büyük kıyametim kopar! Bana ne öbür kıyametten!” demiş.


Fıkra bu, fakat  hocamızın fıkralarında kıssadan hisse kabilinden pek çok dersler vardır.


Ne güzel demiş hoca “Bana ne öbür kıyametten” diye…


Şu anda ölmüş olan insanları düşünelim, kıyametle filan bir alakaları kalmış mıdır? Yok tabii… Veya biz ölünce kıyametle bir bağımız kalıyor mu? Tabii ki kalmıyor!


Demek öncelikle kendi ölümümüzü düşüneceğiz, fakat bunun yanında kıyametin kopmasını da merak etmiyor değiliz!


Kuranı Kerim ve Peygamber Efendimiz(sav), kıyametin alametlerini tek tek saymışlardır. Bu konuda piyasada pek çok kitaplar mevcuttur. Meraklılarının bu kitaplardan en az bir tanesini okumasını tavsiye ederim.


Mesela Peygamber Efendimiz(sav) bir Hadis-i Şeriflerinde ahir zaman ve kıyametten bahsederken;
“Bir zaman gelecek, insanlarda samimiyet kalmayacak, imanın verdiği zevk bozulacak, işte o zaman okuyanda okutanda ilimden fayda görmeyecek  ve alimlerin kalpleri tuzlu, çorak yer gibi olacaktır.Yağan  yağmur damlalarının böyle bir yere fayda vermeyeceği gibi, alimlerin gönlünde de ilim damlaları bir zevk uyandırmayacaktır.Bu da alimlerin gönüllerinin Dünya sevgisine meylettiği ve Dünyayı ahirete tercih ettikleri zamandadır.” Buyurmaktadır.


Evet Aziz Dostlar! 


Bu ve bir çok Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimizin (sav) haber verdiği bu zamanlar yaklaştı ve bir çoğu da çıktı!


Bu durumlar, bizim engelleyemeyeceğimiz zorunlu bir sonuçtur. Önemli olan şey, öncelikle kendimizi kurtarmaya çalışmaktır.


Bediüzzaman Hazretleri, Dünyanın da bir nefis olduğunu, onun da ölümü tadacağını söylemektedir. Bugün fen adamlarımız bile, dünyanın ihtiyarladığını ispat etmektedirler.


Toplumu ıslah edemeyeceğimize ve hem de etmekle mükellef olmadığımıza göre, hangi noktalarda sorumluluğumuz vardır? Başta kendimizi ve en yakın çevremizi bu ateşten korumak ve kurtarmak için gayret göstermekle sorumluyuz. Bu gayreti gösterdikten sonra gerisine karışmayalım.


Hani demişler ya , havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız yerinde olsun diye…


Yani biz inanan müminler olarak, morallerimiz üst düzeyde tutup, dua ve ibadetlerimize daha sıkı bir şekilde devam etmeliyiz.


Yine kıyameti anlatan Sahabilerden Hz. Huzeyfe(r.a)’nın şu sözünü nakledelim:”Öyle bir zamanda bulunuyorsunuz ki , sizden biriniz bildiğinin on da dokuzu ile amel edip birini terk ederse  helaka gider. Öyle bir zaman gelecek ki , o zaman da bildiğinin yalnız on da biri ile amel eden kurtulacaktır”


Bu sözler bizleri ümitsizliğe değil , dikkate sevk etmelidir! Yani bu zamanlarda az amelle çok sevap kazanma durumumuz vardır. Nasıl ki, hava çok karardığı zaman az bir mum ışığı bile etrafı bayağı aydınlatır. İşte o zamanlar da yaşıyoruz!


Son olarak, anlattığımız konuları özetleyen ve hemen hemen herkesin bir şekilde duyduğu şu Hadis-i Şerif ile bitirelim:”Bugün kıyametin kopacağını bilseniz bile, elinizdeki fidanı dikin”


Ne kadar ibretlerle dolu ve Müslümanlara moral aşılayan bir Hadis-i Şerif değil mi?


Yani bizim işimiz, kıyamet şöyle olacak böyle kopacak, veya şu zamanda kopacak bu zamanda kopacak konusu değildir, özelde bize yüklenmiş olan vazifelerimizi yerine getirmektir.


Cenabı Hak kimseyi şaşırtmasın ve istikametten ayırmasın…


Saygılarımla…

Adınız
Yorumunuz
Yusuf Yusuf Hoca - 15 Kasım 2020  
İnsan yer yüzünde 5 milyon yıldır yaşamaktadır. Muhammet "ben ikindi vakti geldim" demiştir. Eğer buradan kiyamet zamanını tahmin etmeye çalışırsak en az 1 milyon yıl daha vardır. Rahat olun; işinize gücünüze bakın. Sizi korkutanlara prim vermeyin. Düzgün insan olun; burada peygamberlerin yaptıkları yanlışları sıralasam; XXXX. Not: EN BÜYÜK HADİS UYDURUKÇUSU EBU HUREYRE Yİ HZ ÖMER DÖVEREK KABE NİN YANINDAKİ MEDRESEDEN KOVMUŞTUR. HADİSLERE ÇOK İTİBAR ETMEYİN.

pırlanta - 19 Kasım 2020  
Sayın TOPRAK..Topraktan geliyoruz.Toprağa döneceğiz. ZAMAN nedir? ;İşte zaman döne döne;seyrini ikmal ede ede;çıktığı noktaya vardı." Yani İslâm binası tamamlandı.Zamanında sırrı burada;tekâmülün de sırrı burada;herşeyin sırrı burada..Allah inde zaman yok. Ama Allah zamanı yaratmış;zamanın görevinide vermiş. Ahır zaman da güç kuvvet sahibi yüce Allah...İnsanlık hesabında zaman; güneşin doğduğu süre içinde çok taze..Bugün kadar geçer süre- ahır zaman olarak çok taze..Zamanı anlayan büyük tefekkür sahibi Batı düşünürleri vardır..Zaman konusuna çok kafa yormuşlardadır..Zaman içinde bizim ömrümüz çok kısadır. Ömrümüzü zaman dairesinde çok değerli kullanmalıyız.Bugün ahiretin tarlası olan dünya fethine memur akıl da Batıda...Ama Batının bütün eserini sıfıra indirici eksiği ruh;asl olarak doğuda...Fransa da ruh olsa; Peygamberlere hakaret edemez.Ama inanmayabilir.Ruh olmadığı için kötülükler peşinden koşmayı marifet biliyor. Yunanistan da ruh olsa lastik botlardaki insanları denizde döverek batırmaz..Eski Yunanda Sode ve Gomore kentlerleri suların altında kaldı.Nedeni; ruh yok;ahlak yok.İnsanlık yok..Yok lar birleşince yok olur gittiler.Zaman insanların toplu halde yok olup gittiğini bize öğretiyor...Çok insanlar yok olup gidecek..Zülme devam eden PKK ve destekçileride yok olup gidecek.

can - 19 Kasım 2020  
ZAMAN NEDİR? Bir mümin borçluölecek olursa;o borcu ödemek bana düşer.Zengin ölünün mirası çoluk çocuğuna ait..Zayıfın yardımcısı devlettir.Servet ve kuvvet şahsindir.Ölen borçlu sahabinin borcunu kendi ödüyor.Zengin ölürse kendi çoluk çocuğuna kalıyor.Bu ne nizamdır. Senin malın senin;benimki benim; Benim malım benim;seninki senin;Kimse kimseye tecavüz edemez. Seninki senin-benimkide senin...Bunlar derin hakikatler.. Son nefesde Allah a yöneldiğimiz zaman neler senin olduğunu göreceksin.. Zamanı yaratan Allah...Zamanın görevini söyleyen Allah.. Yarattığı kulun görevleri yok mu? Çocuklar;yeterli aklı olmayanlar düşüncede derinleşemezler..Düşüncede derinleşenler Batı tefekkürü ve İslam tasavvufu sahipleridir.. Ölmeden önce kendilerini muhasebe eden insanlar kaliteli insanlardır.Onlara yakın olunuz. İnsanlığını;ruhunu kaybetmiş insanlar Eski Yunanda SODO VE GOMORE şehirleri sular altında kaldı... Bugün bütün dünya Covid;19 salgını altındadır.. Güç ve Kuvvet sahibi yüce allah-çalışanları koruyan sensin...

Pazarlı - 21 Kasım 2020  
800 YILINA KADAR YAPILAN TÜM MESCİDLER PETRAYA DÖNÜK. AYRICA ARAB YARIMADASI ÇÖL OLDUĞU FİL OLAYI MEKKE DE OLMUŞ OLMAZ DİYORLAR. ÇÜNKÜ BİR FİL GÜNDE 1500 LT SU İÇMEKTEDİR. KİMSE FİLLERİNİ MEKKEYE YÜRÜTEREK GÖTÜREMEZ. HACCA GİDENLER ORALARDA SU OLMADIĞINI BİLİR. İSLAM TARİHİ TEKRAR YAZILMALIDIR. BÖYLELİKLE ARADIĞIMIZ RUHU BULURUZ...

Pazarlı - 24 Kasım 2020  
Bir mümin borçlı ölse; borcunu ödemek varislerine düşer. Nisa süresini gidin okuyun. İslam hukuku böyledir. Saçma sapan şeyler söyleyip5; Biatla mahvettiğiniz islamı bidatla doldurmayın.

Eyüp - 25 Mayıs 2022  
Allah ın ayetlerini (Kuran) okuduğunuzu sanmıyorum." Eğer okumuş olsaydınız kıyamet bilgisini Allah Resülü Muhammed e dahi bildirmediğini bilirdiniz- ama Saidi Kürdi nin yazdıkları- beşer yaratılmışları İlahlar edinenler Allah ın ayetlerine önem vermezler." Araf 187! Rasûlüm" Sana kıyâmetin ne zaman kopacağını soruyorlar. Şöyle de: “Onun ilmi sadece Rabbimin yanındadır; zamanı gelince de onu ortaya çıkaracak olan sadece O’dur. Onun ağırlığına ne gökler dayanabilir- ne de yer. O- beklemediğiniz bir anda sizi ansızın yakalayacaktır.” Sanki onun vaktini araştırıp da öğrenmişsin gibi sana ısrarla soruyorlar. De ki: “Onun ilmi sadece Allah katındadır- fakat insanların çoğu bu gerçeği bilmezler.”


Diğer Yazıları

BATIL ŞEYLERİ GÖSTERMENİN AÇTIĞI YARALAR(!)
DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?